Czy na hasło: praca IT wyobrażasz sobie absolwenta studiów informatycznych? Albo programistę mówiącego językiem, którego nie umiałabyś/łbyś zrozumieć? 😊 Wbrew pozorom branża IT oferuje szeroki wachlarz stanowisk niezwiązanych z programowaniem. Z racji szybkiego rozwoju tej branży, zapotrzebowanie na innych, poza developerami, adminami jest naprawdę spore. Poniżej wymienimy kilka przykładów stanowisk, gdzie nie jest wymagane doświadczenie techniczne.

Tester oprogramowania

To stanowisko cieszy się niemałym powodzeniem. Tester oprogramowania jest zawodem z dobrymi zarobkami, na który można się stosunkowo szybko przebranżowić. Wpisując w wyszukiwarce hasło tester praca, dowiadujemy się, że aby nim zostać, musisz mieć analityczny umysł, dobrze posługiwać się komputerem, znać bardzo dobrze język angielski. W dalszym kroku przydatna jest znajomość podstaw programowania i co najważniejsze – ciągła chęć rozwoju. Dobrym sposobem na wypracowanie warsztatu testera, jest zdobycie certyfikatu, który jednocześnie potwierdza kompetencje, dzięki czemu ułatwia znalezienie pracy w zawodzie.

Scrum master

Scrum master to trochę taki project manager w strukturach IT. Rolą scrum mastera jest wspieranie zespołu, tak, aby skutecznie korzystał ze scruma – czyli ram postepowań. Aby zostać scrum masterem należy przede wszystkim posiadać umiejętności miękkie, tak by skutecznie negocjować, wspierać, słuchać i rozwiązywać problemy w zespole. Scrum praca, a co za tym idzie – praca scrum mastera polega przede wszystkim na ciągłej obserwacji. Oczywiście wiedza z zakresu procesu wytwarzania oprogramowania jest również mile widziana. I podobnie jak u testera, warto ukończyć kursy doszkalające do zawodu scrum mastera, dzięki którym łatwiej będzie zdobyć odpowiedni certyfikat poświadczający wiedzę. Ponadto, warto pojawiać się na spotkaniach ludzi z branży, gdzie osobiście można zadać wiele nurtujących nas pytań.

UX Designer

Z racji szybkiego rozwoju branży IT, zapotrzebowanie na wyższą jakość usług wzrasta. Dlatego UX i UI design obecnie jest nierozłączną częścią procesu tworzenia oprogramowań i produktów cyfrowych.

A kim właściwie jest UX Designer? W dużym uproszczeniu można określić go jako specjalistę od projektowania doświadczeń użytkowników. By stać się UX Designerem nie musisz kończyć studiów informatycznych. Praca w obszarze UX łączy obszary designu, psychologii oraz biznesu. Rolą UX Designera jest badanie jakości pomiędzy odbiorcą a stroną internetową czy aplikacją. To on sprawia, że oprogramowanie staje się „user friendly” dla przeciętnego użytkownika. UX Designer powinien posiadać świetne umiejętności miękkie, tak by skutecznie porozumiewać się z klientami, programistami czy UI Designerami. Musi po prostu lubić ludzi 😊

Wsparcie biura

W tej grupie zawodów mieści się wiele stanowisk wspierających działy IT. Począwszy od działu HR, marketingu, poprzez dział księgowości, skończywszy na dziale prawnym czy tłumaczach. Tak rozszerzone struktury znajdują się przede wszystkich w większych firmach IT. Jest to nadal jedna z opcji trafienia do branży IT.

Otwartość branży IT na otwarte głowy

Na podstawie wymienionych przykładów, można dojść do wniosku, że branża IT otwarta jest na szereg stanowisk niezwiązanych z umiejętnościami programowania. W tej branży może odnaleźć się każdy, kto ma otwartą głowę i silną motywację do rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj