News

Sprężyny naciskowe, czyli sprężyny ściskane. Co je wyróżnia? Kiedy warto z nich skorzystać?

Metalowe, a konkretnie stalowe sprężyny naciskowe to elementy w zasadzie wszechobecne. Stykamy się z nimi na co dzień, znajdują również wszechstronne zastosowanie w przemyśle. Sprężyny ściskane, jak inaczej nazywa się modele naciskowe, to proste konstrukcyjnie elementy. Co jeszcze je cechuje? Gdzie się z nich korzysta?

Cechy wyróżniające sprężyny naciskowe

Zasadniczo sprężyny ściskane to elementy mocno zróżnicowane, a jednocześnie mowa o prostych konstrukcyjnie produktach, które posiadają szereg cech wspólnych.

Sprężyny stożkowe naciskowe, czy też faliste lub wibracyjne, różnią się pod względem budowy i parametrów. Jak różnorodne są sprężyny naciskowe, sprawdzisz choćby pod tym adresem – https://www.cloos.pl/sprezyny/sprezyny-naciskowe,g137.

Co ciekawe, można też wskazać na cechy wspólne tych akcesoriów:

  • uginają się pod naciskiem,
  • rozprężają się, gdy siła przestaje oddziaływać na sprężynę,
  • są skonstruowane z metalu (niemal zawsze ze stali),
  • są zbudowane ze zwojów, pomiędzy którymi występują określone odległości.

Mechanizm działania sprężyn naciskowych jest bardzo prosty. Wskutek oddziaływania siły zewnętrznej zwoje zbliżają się do siebie. W ten sposób dochodzi do ściśnięcia sprężyny. Kiedy tylko siła przestaje oddziaływać, sprężyna bardzo szybko wraca do stanu pierwotnego.

Należy podkreślić, że sprężyny naciskowe to praktycznie zawsze sprężyny stalowe. Stal najlepiej sprawdza się jako materiał konstrukcyjny tego typu elementów. Każda sprężyna zbudowana jest ze zwojów. Występują pomiędzy nimi określone odległości, aby możliwe było ściśnięcie sprężyny wskutek oddziaływania siły.

Do czego służą sprężyny ściskane?

Powyżej omówiliśmy cechy charakterystyczne sprężyn naciskowych. Ich specyfikacja determinuje zastosowanie. Otóż sprężyny stożkowe naciskowe, jak również każde inne sprężyny naciskowe, służą głównie amortyzacji. Elementy te uginają się pod naciskiem, jednak nie pękają. Natomiast po ustaniu nacisku wracają do pierwotnej formy. Tak właśnie działają amortyzatory, zatem taka funkcja sprężyn ściskanych nie powinna dziwić.

Warto jednak mieć na uwadze, że naciskowe sprężyny stalowe pełnią również inne funkcje. Między innymi zapobiegają przeciążeniom. Wytrzymała sprężyna jest w stanie przyjąć na siebie bardzo duże obciążenia, odciążając konstrukcję, której jest częścią. Ponadto sprężyna działa też kompensacyjnie.

Dzisiaj sprężyny naciskowe spotyka się w maszynach i urządzeniach budowlanych, w fabrykach, motoryzacji, a nawet medycynie. Znajdują się też w meblach, w tym w łóżkach i materacach, w zabawkach i w wielu innych przedmiotach, z których korzystamy każdego dnia.

Jakościowe sprężyny stalowe

Wybierając sprężyny naciskowe, warto zwrócić uwagę na ich jakość. Po pierwsze należy sprawdzić, czy spełniona jest każda europejska norma sprężyn naciskowych. To warunek konieczny, aby mieć pewność, że sprężyna nie pęknie pod naciskiem. Ponadto zaleca się wybór elementów wykonanych z materiału odpornego na korozję. Sprężyny stalowe powinny też być pokryte warstwą antykorozyjną. Dzięki temu można stosować je nawet w trudnych warunkach.

Decydując się na dany zestaw sprężyn naciskowych, polecamy sprawdzić, od jakiego producenta pochodzą zakupione elementy. Renomowana marka to gwarancja niezawodności i długowieczności. Jednocześnie nawet w przypadku najbardziej renomowanych producentów, koszt zakupu sprężyn naciskowych nie jest wysoki.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *