News

Spawanie w ciężkich warunkach przemysłowych — kilka praktycznych porad

Sam proces spawania uznawany jest za ryzykowny i trudny dla spawacza. Jeśli dodatkowo praca odbywa się w ciężkich, niesprzyjających warunkach przemysłowych, może też okazać się niebezpieczna. Dlatego warto, a nawet trzeba zadbać o komfort spawacza oraz odpowiednie zabezpieczenie jego i stanowiska. Oto kilka porad, jak pracować w trudnych warunkach.

Największe zagrożenia dla spawacza

Spawacz w trakcie pracy, niezależnie od miejsca, jest narażony na niedogodności, a nawet niebezpieczeństwa. Brak odpowiednich środków ochrony i sprzętu może prowadzić do rozwoju chorób zawodowych, a także urazów. Jednymi z największych zagrożeń dla spawacza, szczególnie podczas długiej pracy w warunkach przemysłowych, są: promieniowanie UV, ciepło, różnego rodzaju dymy oraz bardzo intensywne światło. Czynniki te wpływają na wzrok, płuca, całe ciało i twarz pracownika. Unoszące się nad stanowiskiem opary są niebezpieczne przy długiej ekspozycji na ich działanie i mogą prowadzić do chorób oraz uszkodzenia płuc. Niewygodna jest często także pozycja spawacza, która podczas długiej pracy powoduje dyskomfort, ból, a w skrajnych przypadkach urazy. Warto więc wiedzieć, jak zadbać o siebie i swoje stanowisko robocze podczas spawania w trudnych, przemysłowych warunkach.

Odpowiednia odzież ochronna

Jednym z najważniejszych elementów podczas spawania, nie tylko przemysłowego, jest właściwa odzież ochronna. Zasady BHP wskazują, że musi być ona wykonana z materiałów trudnopalnych. Do tego niezbędne są rękawice chroniące ręce w czasie pracy oraz mocne, wytrzymałe obuwie, które zabezpiecza stopy. Buty oprócz wzmacnianego noska powinny mieć także antypoślizgową podeszwę. Taka odzież ochronna jest niezbędna i stanowi minimum zabezpieczenia podczas pracy w każdych warunkach.

Do tego dochodzi także ochrona na twarz. Oczy są najbardziej narażone na urazy ze względu na intensywne światło łuku, ewentualne odpryski czy działanie oparów i gazów spawalniczych. Dlatego każdy spawacz musi do pracy zakładać przyłbicę (lub w warunkach domowych przynajmniej maskę czy gogle). Istotna jest ochrona nie tylko oczu, ale także uszu i całej głowy. Odpowiednio zabudowane przyłbice są więc niezbędne w pracy w warunkach przemysłowych.

Oprócz oczu spawacza podczas procesu spawania szczególnie narażone na podrażnienia i urazy są drogi oddechowe. Unoszące się wokół stanowiska dymy mogą wnikać do płuc i uszkadzać je. Dlatego dobra przyłbica powinna także chronić drogi oddechowe spawacza, umożliwić mu swobodne i bezpieczne oddychanie. Jest to istotne szczególnie w warunkach przemysłowych, zwłaszcza gdy na kilku stanowiskach pracuje więcej niż jeden pracownik. Jeden spawacz w ciągu godziny produkuje ok. 40 g szkodliwych dymów. Im więcej pracowników, tym więcej niebezpiecznych oparów.

Dobrze przygotowane stanowisko pracy

Nie tylko sprzęt ochronny pracownika, ale także stanowisko, na którym odbywa się proces spawania, musi być odpowiednio przygotowane. Istotne jest, aby znajdowało się ono w bezpiecznym miejscu z dobrą wentylacją. Odprowadzanie powstałych dymów to jeden z najważniejszych elementów, o które trzeba zadbać na stanowisku spawalniczym. Warto także wydzielić miejsce pracy w taki sposób, aby nie wpływało na inne znajdujące się w pobliżu osoby. W warunkach przemysłowych praca jest wyjątkowo intensywna, co może oddziaływać nie tylko na samego spawacza. Stanowisko powinno być osłonięte, ale tylko materiałami niepalnymi. Wszystko, co znajduje się w zasięgu spawacza, nie może być łatwopalne. Butlę z gazem należy umieścić na wózku, żeby nikt jej przez przypadek nie przewrócił. W warunkach przemysłowych spawacz nie działa sam, dlatego musi wziąć pod uwagę także innych pracowników.

Wysokiej jakości sprzęt

Właściwie dobrany, a przede wszystkim sprawny sprzęt również ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa spawacza, szczególnie w warunkach przemysłowych. Spawarki muszą być wysokiej jakości, nieuszkodzone, właściwie serwisowane i użytkowane. Wszystkie elementy wchodzące w skład zestawu spawalniczego powinny być niezawodne, mocne i wydaje. Takie sprzęty znajdziesz na stronie Allweld.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *