Sony wyjaśnia dlaczego Z3 nie dostanie Nougata

fot. theverge.com

Mam złe wiadomości dla posiadaczy Xperii Z3. Na liście urządzeń, które dostaną najnowszą wersję Androida zabrakło owego bardzo popularnego flagowca z końca 2014 roku. Sony postanowiło wyjaśnić zaistniałą sytuację.

 

W momencie udostępnienia listy urządzeń z aktualizacją do Androida 7.0 Nougat, co miało miejsce tydzień temu, Sony nie wyjaśniało, dlaczego brakuje na niej dawnego flagowca. Firma wczoraj poczuła się jednak zobowiązana do wyjaśnienia sytuacji. Jak się okazuje, są dwie przyczyny.

fot. tech.firstpost.com
fot. tech.firstpost.com

Pierwsza z nich to przyczyna techniczna. Według Oli Olsson, dewelopera Sony, spowodowana jest pewnymi „nieprzewidzianymi ograniczeniami platformy”, które uniemożliwiają udostępnienie wersji Developer Preview 5 dla Xperii Z3.

Drugą przyczyną okazały się same wymagania Google odnośnie urządzeń, które mogą otrzymać Nougata. Niestety tutaj nawet jakby Sony chciało umożliwić aktualizację, nie pozwolą na to zapiski wyszukiwarkowego giganta – właściciela oprogramowania Android. Tuż przed wypuszczeniem Developer Preview 5 zaktualizowane zostały wymagania CTS (Compatibility Test Suite – Narzędzie do sprawdzania kompatybilności). Wprowadzona została konieczność wsparcia dla Vulkan oraz OpenGL ES 3.1. To wykluczyło nie tylko Xperię Z3 z listy smartfonów, które mogą otrzymać aktualizację. Mnóstwo innych urządzeń, które nie obsługują owego Vulkana i OpenGL nie dostaną Nougata.

fot. sonymobile.com
fot. sonymobile.com

Xperia Z3 wyposażona jest w procesor Snapdragon 801 i Adreno 330, które, owszem, obsługują OpenGL ES, ale w wersji 3.0. To uniemożliwia zdanie testu kompatybilności i tym samym zamyka drogę do nowego systemu nie tylko dla tego telefonu, ale również dla większości smartfonów wyposażonych w Snapdragony 800 i 801.

Szkoda, że już po dwóch latach od premiery Xperia Z3 żegna się z nową wersją systemu. Miejmy nadzieję, że nowsze telefony będą cieszyć się dłuższym wsparciem. O ile często smartfony kończą żywotność przez brak aktualizacji ze strony samych producentów, tak teraz nie możemy winić Sony, ponieważ w 2014 roku nie wiedział, że za dwa lata wymogiem będzie wspieranie konkretnych technologii.

Źródło: phonearena.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj