Smartfon z iOS-em czy z Androidem?
News

Smartfon z iOS-em czy z Androidem?

Sprzedaż smartfonów osiąga rekordowe wyniki, a w niektórych krajach w 2018 roku ponad 90 proc. społeczeństwa będzie posiadało tego typu urządzenie. Wśród wielu kryteriów, które można brać pod uwagę, wybierając smartfona, jednym z istotniejszych jest system operacyjny. W praktyce jednak wybieramy nie tyle pomiędzy systemami, co bardziej pomiędzy iPhone’em i smartfonem z Androidem.

 

Android vs… iPhone

Klient, który chce mieć smartfona z systemem iOS, chce po prostu kupić iPhone’a, bo tylko na urządzeniach firmy Apple jest on wykorzystywany. Natomiast osoby zainteresowane smartfonem z Androidem mają do wyboru wiele marek, w tym oczywiście najnowsze urządzenia. Przykłady? Choćby na smartfonie Motorola Moto G6 zainstalowano Androida w wersji 8.0. Analogicznie wygląda to w przypadku innych smartfonów tej marki, należących do innych serii. Android jest również wyborem wielu innych popularnych producentów tych urządzeń. Tylko czy tak naprawdę producenci mają większy wybór? Udział innych systemów operacyjnych niż iOS i Android wynosi na tym rynku zaledwie 0,1 proc. Co więcej – te inne systemy zainstalowane są głównie na starszych urządzeniach. Trudno uznać Symbian czy Windows Phone za rozwijane. Można raczej powiedzieć, że systemy te wkrótce całkowicie znikną z rynku.

Android i iOS w liczbach

Oba omawiane systemy są zdecydowanymi liderami rynku, a w zasadzie to się nim podzieliły. Udział Androida wynosi 85,9 proc.! 14 proc. stanowią iPhone’y z zainstalowanym iOS-em, a reszta, jak wspomnieliśmy, to inne systemy mobilne. Bardzo ciekawie wygląda to, jak zmieniała się sytuacja na rynku. W 2010 udział Androida wynosił 22,7 proc., Blackberry miało 16 proc., a iOS – 15,7 proc. Wtedy kategoria „inne” miała aż 41,5 proc. rynku. Po 7 latach pozycja iOS-a się nie zmieniła, a Android w zasadzie zdominował branżę. Z czego wynika taka dominacja produktu Google? Przyczyn można się doszukiwać wielu. Co ciekawe, Unia Europejska rozważa ponowne ukaranie Google za praktyki monopolistyczne związane z Chrome i właśnie z Androidem. O co dokładnie chodzi? O to, że dostęp do Google Play wymaga instalacji przeglądarki Chrome i ustawienia wyszukiwarki Google jako domyślnej. Spekuluje się, że kara może przekroczyć 2,5 mld euro!

Android czy iOS – który system lepszy?

Wskazanie lepszego z systemów jest bardzo trudne, za to na pewno łatwiej możemy wskazać argumenty, które przesądzają o tym, że to właśnie Android jest systemem zainstalowanym na większości smartfonów.

  1. System iOS tylko na iPhone’ach – jeśli chcemy korzystać z iOS-a, to musimy kupić iPhone’a. Jest to smartfon, który może być drogi albo bardzo drogi. Nawet zakup używanego urządzenia wymaga od nas wydania sporej sumy. Natomiast wybierając Androida, mamy do dyspozycji wiele różnych marek smartfonów, które przede wszystkim są dostępne w różnych cenach. Używany telefon możemy kupić za grosze.
  2. Android ma lepiej zorganizowane powiadomienia – w przypadku iOS-a każde powiadomienie to odrębna pozycja. Zmuszeni jesteśmy do przewijania bardzo długich list notyfikacji. Co więcej, korzystający z iPhone’ów narzekają na to od dawna.
  3. System iOS stabilniejszy? Osoby testujące najnowsze wersje obu systemów twierdzą, że iOS jest stabilniejszy. Nie chodzi oczywiście o jakieś regularne problemy z Androidem, lecz po prostu wyższą stabilność produktu Apple.
  4. Aplikacje – Google jest pod tym względem otwarte, dlatego niemal każda aplikacja, którą znajdziemy w Google Play, ma swój odpowiednik w App Store. W drugą stronę jest już gorzej, ale nie zmienia to faktu, że pod każde zastosowanie znajdziemy zadowalające nas aplikacje. Oba serwisy są nimi wręcz przeładowane. Na koniec 2017 roku w bazie Google Play znajdowało się 3,6 mln pozycji. Natomiast w przypadku App Store ich liczba wyniosła 2,1 mln.

Czy da się wskazać lepszy system

Większość fanów Androida stwierdzi, że nie wyobrażają sobie pracy na iOS-ie, i podobnie zapewne myślą korzystający z systemu od Apple. W obu przypadkach mówimy o nowoczesnych, nieustannie rozwijanych systemach operacyjnych, które spełniają oczekiwania. Musimy sobie po prostu odpowiedzieć na pytanie, czy interesuje nas iPhone, czy jednak inna marka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *