News

Skąd pozyskać specjalistów IT dla firmy?

Rekrutacja wykwalifikowanych pracowników IT to zadanie, które może przyprawić o zawrót głowy. Nie z powodu niedoboru chętnych. Wręcz przeciwnie – tych jest na rynku aż w nadmiarze. Problem rozpoczyna się w momencie weryfikacji umiejętności oraz doświadczenia. W połączeniu z zainteresowaniem stanowiskami w tej branży okazuje się, że zatrudnianie nowych pracowników wiąże się z wieloma problemami – od czasu poświęconego na liczne rozmowy kwalifikacyjne, po częstą konieczność powtarzania całego procesu.

Gdzie szukać pracowników IT?

Najbardziej oczywiste wydają się oczywiście portale z ofertami pracy. To dobre rozwiązanie, jednak warto zainteresować się także stronami wyspecjalizowanymi ściśle w tym kierunku. Istnieją bowiem portale, na których umieszczane są wyłącznie ogłoszenia związane właśnie z IT, czasem na poziomie ogólnym, a czasem w sposób związany z ściśle określoną dziedziną (administracja, programowanie, UX itp.).

Takie podejście zawęża nieco liczbę kandydatów i zapewnia, że na ofertę trafią głównie osoby faktycznie zainteresowane tematem – w końcu przypadkowi ludzie nie szukają zbyt wiele na portalach branżowych. Alternatywą dla wyspecjalizowanych portali są ogłoszenia na tematycznych grupach facebookowych, gdzie również dotrzemy głównie do osób, które wiedzą, czego szukają. Niestety, w obu tych przypadkach nadal obarczeni jesteśmy ryzykiem wspomnianych już problemów – na mniejszą skalę, ale jednak. Czy istnieje inne wyjście?

A może outsourcing zamiast rekrutacji?

Ciekawą opcją jest zastąpienie standardowej rekrutacji coraz popularniejszym utsourcingiem pracowników. Dlaczego warto rozważyć tę opcję? Chociażby ze względu na fakt, iż dzięki niej można uzyskać wsparcie ze strony pracowników, którzy już sprawdzili się w określonych zadaniach. Unika się też straty czasu na żmudny i długotrwały proces rekrutacyjny, ponieważ firma outsourcingowa sama może wyselekcjonować najlepszych kandydatów pod kątem zgłoszonych potrzeb.

Warto też zauważyć, że dzięki outsourcingowi można szukać pracowników pod kątem konkretnych projektów – co może być szczególnie istotne, jeżeli z góry wiadomo, że dodatkowi pracownicy są potrzebni tylko na jakiś czas.

Samych firm outsourcingowych jest na rynku wystarczająco dużo, aby współpraca z nimi była dość prosta. Dobrym przykładem jest m.in. https://commoditech.pl/, firma, dzięki której można leasingowacć pracowników nie tylko zajmujących się programowaniem, lecz również testowaniem,. QA, zarządzaniem zbiorami big data, czy kwestiami bezpieczeństwa informatycznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *