News Serwis

Samodzielnie wymieniasz wyświetlacz w telefonie iPhone? Pożegnaj się z funkcją True Tone

Nie wszystkie naprawy telefonów muszą być przyjemne w szczególności, kiedy uda się naprawić telefon i dalej coś nie działa. Czasami takie samodzielne naprawy nie mają nić wspólnego z błędami po stronie użytkownika. W niektórych urządzeniach naprawy utrudniają sami producenci, pozbawiając tym samym klientów różnych dodatkowych możliwości.

Apple to firma, która zawsze utrudniała życie „serwisom pogwarancyjnym” oraz klientom podejmującym się samodzielnej naprawy swojego urządzenia. I chociaż podejście w zakresie utrudniania po ostatnich informacjach zaczyna się powoli zmieniać, to w dalszym ciągu wielu użytkowników ma problem przy naprawach swoich telefonów iPhone. Samodzielna wymiana wyświetlacza w niektórych modelach skutkuje całkowitą dezaktywacją (być może mało znanej) funkcji True Tone. Dotyczy to wszystkich nieautoryzowanych napraw od modelu iPhone 7 w górę.

Co to jest funkcja True Tone?

Nie wszyscy wiedzą, że ich urządzenia mają takie możliwości. Okazuje się, że Apple stara się na każdym etapie zwiększyć pozytywne odczucia podczas korzystania ze swoich produktów. Funkcja True Tone odpowiada za dopasowanie temperatury barw wyświetlanego obrazu do oświetlenia otoczenia. Dzięki tej możliwości obraz i jakość wyświetlanego obrazu jest zupełnie inna. Wyłączając TrueTone (bo jest to możliwe z poziomu ustawień) kolory i intensywność wyświetlacza będą niezmienne, niezależnie od zmian oświetlenia otoczenia.

Wyświetlacz TrueTone / fot.support.apple.com

Niestety można tę funkcję całkowicie stracić. Wystarczy, że klient naprawiający swoje urządzenie samodzielnie dokona wymiany wyświetlacza. W takim przypadku TrueTone będzie całkowicie niedostępna. Niestety jest to działanie Apple, które poprzez jedną z aktualizacji znacząco utrudniła życie wielu użytkownikom oraz serwisom Apple. Można powiedzieć, że nie mamy na to wielkiego wpływu, ale nie może się poddawać.

Nie przy każdej wymianie wyświetlacza stracimy tak przydatną funkcję

Samemu „Kowalskiemu” będzie ciężko rozwiązać problem z brakiem TrueTone po wymianie wyświetlacza. Naprawa i przywrócenie powyższej opcji jest możliwa, ale najpewniej będzie musiał to wykonać serwis Apple Warszawa lub innych punkt, który ma również narzędzia/sprzęt do przywrócenia funkcji TrueTone. Jak można to wykonać? Po samodzielnej wymianie ekranu konieczne będzie zaprogramowanie i skalibrowanie wyświetlacza.

Oczywiście nie wszystkie serwisy telefonów iPhone mogą mieć możliwości do wykonania takiej operacji. Wymaga to bowiem specjalnego kalibratora, aby móc przenieść odpowiednie klucze zapisane na nowym (pierwotnym wyświetlaczu). Niestety wielu użytkowników, którzy samodzielnie podejmują się naprawy nawet nie wiedzą, że zmiana wyświetlacza, co gorsza na inny ekran (np. zamiennik) pozbawia ich właśnie takich możliwości. Apple w tym zakresie jest dość trudną firmą, ponieważ to nie pierwszy przypadek, gdzie klient, chcąc samodzielnie naprawić telefon po okresie gwarancji lub przy uszkodzeniu mechanicznym musi z czegoś zrezygnować (np. blokowanie FaceID). Apple nie tak dawno ogłosił, że ta polityka powinna się stopniowo zmienić, przykładem jest program samodzielnych napraw, na chwilę obecną dostępny w USA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *