Porady okołotechnologiczne

Rodzaje pamięci w urządzeniach elektronicznych

Laptopy, smartfony i inny sprzęt elektroniczny mają dwa główne typy pamięci. Jeden z nich może jednak znajdować się w samym urządzeniu lub być dodatkowym elementem, które do niego podłączasz. Starsze określenia pamięć wewnętrzna i zewnętrza są więc nie do końca precyzyjne i lepiej mówić o pamięci operacyjnej oraz masowej – wbudowanej lub na dodatkowym nośniku danych. Sprawdź, jakie rodzaje pamięci masowej i operacyjnej znajdziesz w urządzeniach.

Pamięć wewnętrzna i zewnętrzna, czyli pojęciowe zamieszanie

Dwa najważniejsze typy pamięci w urządzeniach elektronicznych to pamięć operacyjna i masowa (trwała). Na tę pierwszą składa się głównie szybka pamięć RAM, która wpływa na wydajność i sprawność działania sprzętu. Znajdują się w niej tylko informacje, z których aktualnie korzystają system operacyjny i uruchomione aplikacje lub programy. Gdy wyłączysz urządzenie albo aplikację/program, niepotrzebne dane są usuwane z pamięci operacyjnej, żeby zwolnić miejsce na nowe operacje.

Natomiast w pamięci masowej, nazywanej też pamięcią ROM, dane są przechowywane na stałe. Jest to miejsce na pliki i oprogramowanie, które masz na laptopie lub smartfonie. To Ty decydujesz więc, co zostanie w niej zapisane, a co z niej usuniesz.

Pamięć operacyjna była kiedyś określana mianem pamięci wewnętrznej, bo jest bezpośrednio dostępna dla procesora urządzenia. Z kolei informacje z pamięci masowej są odczytywane pośrednio i jest ona osobnym nośnikiem danych, więc była nazywana pamięcią zewnętrzną.

Obecnie jednak coraz częściej używa się tych określeń inaczej, zwłaszcza gdy mowa o smartfonach. Pamięcią wewnętrzną nazywa się też czasem wbudowaną pamięć masową telefonu. Z kolei pamięć zewnętrzna może oznaczać karty pamięci, czyli dodatkowe, wyjmowane nośniki danych.

Rodzaje pamięci masowej w komputerach i telefonach

Pamięć trwała komputerów i laptopów to dyski HDD i SSD o różnej pojemności. Te pierwsze, to klasyczne dyski twarde z nośnikiem w postaci magnetycznych talerzy. Z kolei dyski SSD opierają się na układach scalonych wykorzystujących nowszą technologię Flash, która początkowo stosowana była w urządzeniach mobilnych, co przekłada się na znacznie szybszy zapis i odczyt danych.

W przypadku smartfonów, istotna jest nie tylko pojemność pamięci wbudowanej Flash, lecz także jej standard. Starsze typy pamięci, czyli kolejne standardy eMMC mają niższą prędkość odczytu i zapisu danych niż nowsze rozwiązania typu UFS. Dużą wydajność oferują zwłaszcza standardy UFS 3.0 oraz najnowszy UFS 3.1, który w 2020 roku trafił do topowych telefonów.

Rodzaje pamięci operacyjnych w urządzeniach elektronicznych

Podobnie jak pamięć masowa, RAM w poszczególnych sprzętach różni się nie tylko liczbą gigabajtów, ale też standardem wykonania. Im wyższy jego numer, tym większą oferuje częstotliwość taktowania, która wpływa na przepustowość pamięci.

Standardy są jednak osobne dla technologii DDR używanej w komputerach, oraz LPDDR, czyli wariantu, który zużywa mniej prądu i dlatego jest stosowany we wszystkich smartfonach oraz niektórych laptopach i innych urządzeniach. Obecnie większość nowych telefonów ma pamięć LPDDR4, choć w najnowszych topowych modelach znajdziesz już LPDDR5. Z kolei ostatni standard wysokonapięciowy to DDR4, choć na rynku są jeszcze dostępne pamięci DDR3, a nawet DDR2.

Więcej informacji na temat rodzajów pamięci operacyjnych w komputerach i telefonach znajdziesz w poradniku na stronie nju mobile: https://www.njumobile.pl/artykul/rodzaje-pamieci-w-urzadzeniach-elektronicznych. Artykuł omawia też dokładniej rodzaje pamięci masowej w smartfonach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *