Motoryzacja News Recenzje

Recenzja rejestratora wideo – NAVITEL MSR700 FullHD

Moda na rejestratory wideo montowane w samochodach wciąż rośnie, a proporcjonalnie do tego w Internecie wzrasta liczba nagrań przeróżnych zdarzeń drogowych. Od wycieczki kaczek wzdłuż autostrady przez drobne kolizje aż po poważne wypadki. To i tak nie wszystko co może nas spotkać na drodze. Do naszej redakcji trafiła niedawno mała kamerka, która zadba o uwiecznienie każdego zdarzenia, jest to NAVITEL MSR700 FullHD.

 

Jeśli jeszcze zastanawiacie się jaką wartość może przynieść nam takie urządzenie, przypomnijcie sobie nerwy towarzyszące nam w przypadku uczestniczenia w nieszczęśliwym zdarzeniu. Nawet jeśli nie dotyczy ono bezpośrednio nas z pewnością nie raz coś takiego działo się na waszych oczach. Kamera zapisze i zabezpieczy nagranie, które potem może stać się dowodem w sprawie lub materiałem na przestrogę dla innych kierowców. Małe urządzenie, a pomoże udowodnić próbę wyłudzenia odszkodowania, sprawcę wypadku lub niezwykły moment podczas naszej drogi.

Opakowanie i wygląd

Urządzenie otrzymujemy zapakowane w eleganckie i solidne kartonowe pudełko. Na bokach oraz spodzie opakowania znajdziemy wszystkie niezbędne informacje o specyfikacji oraz wyglądzie urządzenia. Sama kamerka oraz uchwyt umieszczone zostały w specjalnym wypełniaczu pudełka, które zapewnia bezpieczne przechowywanie oraz transport urządzenia. W zestawie z rejestratorem otrzymujemy uchwyt wraz z taśmami do montażu, kabel zasilający, przewód USB/miniUSB do komputera, ściereczkę do czyszczenia ekranu, voucher na nawigację oraz instrukcję obsługi i gwarancję. Sama kamerka jest bardzo poręczna i naprawdę nie wielka. Mimo małych rozmiarów urządzenia, producent zastosował w nim 2 calowy wyświetlacz w technologii IPS o rozdzielczości 900×240 pikseli.

Obudowa rejestratora została wykonana z plastiku. Do nawigacji po menu posłużą nam fizyczne przyciski umieszczone na jego lewej krawędzi. Na krawędziach znajdziemy też gniazdo na kartę microSD oraz gniazdo zasilania miniUSB. Dużym plusem jest zastosowanie przez producenta drugiego gniazda miniUSB w uchwycie, do którego na stałe możemy podłączyć zasilanie, co pozwoli nam jednym ruchem ręki wypiąć moduł kamerki bez potrzeby demontażu uchwytu. Niestety bateria znajduje się właśnie w tej części, która pozostaje w samochodzie, więc każde wyjęcie kamerki będzie wiązało się z koniecznością ponownego ustawienia daty i godziny. Sam uchwyt montujemy do szyby przy użyciu taśmy 3M, która trzyma rejestrator na swoim miejscu tak mocno, że miałam mały problem z jego demontażem. Samym ruchem ręki szybciej połamiemy uchwyt niż odkleimy taśmę 3M od szyby. Jeśli w innych urządzeniach denerwują Was psujące się przyssawki to rozwiązanie z pewnością Was ucieszy. Rejestrator z pewnością sam nie opuści wybranego dla niego miejsca! Jeśli jednak posiadacie kilka samochodów, a rejestrator często przekładacie pomiędzy pojazdami, niezbędne będzie wymyślenie alternatywnej formy montażu.

Dołączony do zestawu kabel zasilający jest na tyle długi, że swobodnie będziemy mogli przeprowadzić go w bocznym słupku i podsufitce. Niestety sama w sobie bateria jest bardzo słaba i nie starczy na nagranie wszystkich ruchów w obrębie samochodu podczas naszej obecności. Po wyłączeniu zapłonu starczała mi ona na jedynie 10 sekund. Można temu jednak zapobiec i zadbać o stałe źródło energii dla kamery.

Specyfikacja techniczna

NAVITEL MSR700 nagrywa w rozdzielczości 1080P Full HD Digital Video (przy 30 klatkach) oraz rozdzielczości 12 Mpx w formacie MOV. Producent zastosował w kamerze szerokokątny obiektyw pozwalający na uwiecznienie ruchu w zakresie 170 stopni. Wideo rejestrator posiada detektor ruchu G-sensor, dzięki któremu podczas wypadku przechwytuje i chroni zapisany materiał. Zadziała on w sytuacji nagłego przyśpieszenia, hamowania lub zdarzenia. Filmy nagrywane są w pętli bez przerwy pomiędzy nagraniami. Urządzenie pozwala na wykorzystanie karty microSD/SDHC do 256 GB. MSR700 nie wymaga też uruchomienia, za każdym razem automatycznie rozpoczyna swoją pracę.

Funkcje

Urządzenie posiada tryb parkingowy. Po wykryciu uderzenia, rejestrator automatycznie się włączy i rozpocznie nagrywanie. Znacznie zwiększa to szansę na odnalezienie sprawcy stłuczki, który uciekł z miejsca wypadku bez pozostawienia kontaktu. Kamerka zapisze też informacje o dokładnej dacie i godzinie zdarzenia, dzięki czemu łatwiej będzie odnaleźć Policji drugi samochód. MSR700 jak zdecydowana większość rejestratorów w standardzie posiada funkcje takie jak: uruchamianie nagrywania po zapłonie, nagrywanie w pętli, zabezpieczenie nagranego materiału po kolizji.

Menu rejestratora zostało podzielone na 6 zakładek. Pierwsze dwie, pozwalają na przełączanie się z trybu kamerki na aparat fotograficzny. W menu znajdziemy też wszystkie ustawienia związane z jakością nagrań, zdjęć oraz pozostałych parametrów. Prosty dostęp mamy również do galerii zdjęci i filmów oraz ustawień daty i godziny.

Jakość nagrań

Duży plus dla MSR700 za szerokokątny obiektyw, którego kąt widzenia to aż 170 stopni. Dzięki temu, na filmie znajdzie się nie tylko to co dzieje się bezpośrednio przed maską samochodu, ale również na sąsiednim pasie czy poboczu. Zastosowany kąt widzenia powoduje efekt rybiego oka, ale gwarantuje dokładny obraz wszelkich sytuacji losowych. Nagranie trwające 3 minuty zajmuje około 300MB, po wyczerpaniu wolnej pamięci na karcie, rejestrator sukcesywnie nadpisuje najstarsze nagrania.

Nagrania w dzień, szczególnie przy dobrej pogodzie wyglądają dobrze, jednak brak stabilizacji obrazu przy większych nierównościach może lekko przeszkadzać przy oglądaniu filmów. Do tej pory testowałam już kilka rejestratorów, jednak ten przy nagraniach po zmierzchu zrobił na mnie najlepsze wrażenie.

Podsumowanie

NAVITEL MSR700 Full HD to bardzo dobry wideo-rejestrator, o niezłych parametrach technicznych i dobrym wykonaniu. Zastosowany kąt widzenia 170 stopni, nagrywanie filmów w jakości Full HD, tryb parkingowy oraz możliwość obsługo kart do 256GB to duże plusy dla tego urządzenia. Moim zdaniem montaż na taśmę 3M zamiast klasycznej przyssawki jest świetnym rozwiązaniem, jeśli nie będzie to Wam przeszkadzać z pewnością warto rozważyć jego zakup! Urządzenie dostępne w cenie od 299zł.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *