Motoryzacja News Recenzje

Recenzja nawigacji samochodowej NAVITEL MS700

Nawigacje samochodowe to obszar technologii, który w dalszym ciągu się rozwija. Mimo nowoczesnych smartfonów, czy tabletów, rynek cały czas zaskakuje klientów nowościami. Doskonałym przykładem jest tutaj nawigacja NAVITEL MS700.

 

Pudełko i zawartość opakowania

Najnowsza nawigacja od firmy NAVITEL została zapakowana w tekturowe pudełko, które wygląda na dość solidne. Producent już na wstępie zadbał, aby użytkownik mógł zapoznać się z najważniejszymi atutami nowej nawigacji. Jednym z nich jest dożywotnia aktualizacja 45 map krajów Europy.

Pudełko Navitel / fot.technologiczna.pl

Bardzo częstym rozwiązaniem w przypadku najnowszych tabletów, nawigacji, czy też smartfonów jest umieszczanie całej specyfikacji urządzenia lub jej najważniejszej części na pudełku. W przypadku modelu MS700 niestety zabrakło takiego rozwiązania.

Zawartość opakowania Navitel / fot.technologiczna.pl

Zamiast informacji o produkcie, pojawia się rozpiska zawartości zestawu, który zawiera samą nawigacje, uchwyt do „tableta”, ładowarkę do samochodu mini usb, kabel mini USB, rysik i oczywiście instrukcja obsługi z kartą gwarancyjną. Dodatkowo producent dołączył do zestawu etui, które pozwoli ochronić sprzęt w czasie przenoszenia lub przetrzymywania w samochodowym schowku. Bardzo miłym dodatkiem jest „klucz” na licencję dla smartfon lub tableta z mapą Europy na 12 miesięcy. Nic dodać, nic ująć. Producent bardzo bogato wyposażył cały zestaw.

Wygląd urządzenia

Po rozpakowaniu pudełka ukazuje się nam sprzęt, który pokryty jest „lekko gumowym” plastikiem odpornym na wyślizgiwanie się, a dodatkowo odporniejszym na rysy. To co mi się spodobało to fakt, że wszystkie złącza i wejścia na podłączenie sprzętu znajdują się po jednej stronie, dzięki czemu nie musimy podpinać kabli z różnych stron.

fot.technologiczna.pl

Z tyłu urządzenia znajdziemy wbudowany głośnik o mocy 1,5 Vat. Urządzenie nie zachwyciło mnie wyglądem, jednak w tym przypadku nie to powinno zwracać naszą uwagę, a jedynie samo wykorzystanie sprzętu w życiu codziennym.

Złącza nawigacji / fot.technologiczna.pl

Złącza znajdujące się po jednej stronie mają jeszcze jeden ciekawy atut. Po podłączeniu do ładowania, bądź z innym kabelkiem złącze nie przesuwa się, co wskazuje na dobry i solidny montaż. Dlaczego o tym piszę? Zdarza się, że w smartfonach, czy tabletach niższej klasy, kabelek i złączę jakby od nowości się ruszają.

Specyfikacja techniczna MS700

Po wyjęciu urządzenia z pudełka widzimy 7 calowy wyświetlacz (16:9) w rozdzielczości 800 x 480 pikseli, który prezentuje się całkiem ładnie. Urządzenie pracuje pod kontrolą Windowsa CE 6.0. Dzięki zastosowanemu układowi ARM 800 MHz CORTEX A7, wyznaczanie trasy jest wręcz błyskawiczne, ponieważ urządzenie posiada pamięć 256 RAM, która pozwala na niezakłóconą i stabilną pracę. Podczas testów przy takiej pamięci nie odnotowałem jakiegoś spowolnienia pracy, czy też zawieszenia się systemu. Co powinno ucieszyć „oko” każdego użytkownika. Nawigacja NAVITEL dodatkowo zawiera pamięć Flash ROM 8GB oraz slot dla kart micro SD/SDHC. To o czym nie wspomniał producent na pudełku, to FM Transmitter wraz z Audio Player, dzięki czemu możemy pozwolić sobie na słuchanie muzyki.

Dodatkowo jak informuje producent nawigacja została wykonana w z solidnego tworzywa, odpornego na zarysowania. W tym miejscu warto również wspomnieć, że produkt posiada kilka ciekawy rozwiązań/funkcji, które zainteresują nie jednego kierowcę. Wśród nowoczesnych rozwiązań otrzymujemy automatyczny tryb dzienny i nocny, automatyczne obracanie widoku oraz asystent pasa ruchu.

Niezwykle ciekawe i bardzo przydatne rozwiązania. Miłym i jak się okazuje potrzebnym dodatkiem jest usługa informująca nas o fotoradarach, które przypomnijmy w Polsce znowu zaczęły działać. W urządzeniu znajduje się również wejście na słuchawki i co najciekawsze, na tylnej obudowie widać malutki otwór z napisem „Reset” – tak, to ten magiczny przycisk przywraca ustawienia fabryczne w naszym urządzeniu. Tyle o specyfikacji samego urządzenia, czas przejść do opisu działania sprzętu.

Działanie urządzenie w praktyce

Sama nawigacja działa bez zarzutów. Dzięki rysikowi, który pomaga nam w klikaniu z łatwością ustawiamy dla siebie dogodną funkcje, czy wyznaczymy odpowiednią trasę. Podczas pracy urządzenie szybko łapie GPS, nawet przy specjalnej zmianie trasy wylicza nam nową bez żadnej zwiechy. To co mnie zaskoczyło to płynne przesuwanie palcem po mapie, która się od razu odświeża.

W tym miejscu warto podkreślić, że jednym z „ambasadorów” produktów NAVITEL jest znany gadżeciarz Zbigniew Urbański. W całej nawigacji wykorzystano jego głos i to właśnie on nas prowadzi przez bezdroża, czy też zatłoczone miasta. Producent nie zapomniał również o przyjemniejszym kobiecym głosie Anny Cieślak (ogólnie mam wątpliwości, czy to głos aktorki), która również współpracuje z producentem map. Przeglądanie trasy jest bardzo wygodne, dzięki 7 calowemu matowemu LCD, który poradzi sobie w słoneczne dni. Podczas moich testów udało się złapać taki dzień. Przy pomocy personalizacji interfejsu, każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie. Mnie osobiście zaskoczyło, że w nawigacji mamy różne tryby kierowcy (taksówkarz, kurier itd), a nawet tryb pieszego. Tak, to nie żarty – widać producent założył, że możemy wykorzystywać nawigacje MS700 bez pojazdu.

fot.Navitel

Wielu kierowców może irytować charakterystyczne „pikanie” po każdym wejściu w zakładkę, ale na szczęście ten charakterystyczny dźwięk da się „wymutować”. Mnie osobiście przeszkadzał, więc go wyłączyłem. Z początku wydawało się to być normalne, jak w każdym smartfonie, jednak potrafi zdenerwować. Po wyborze trasy mamy szereg możliwości np. trasa 2D lub 3D. To co mnie pozytywnie zaskoczyło, to asystent pasa ruchu, który oprócz głosu Urbańskiego wskazuje nam na ekranie, który pas powinniśmy zając. Nie da się ukryć, że jest to niezwykle przydatna funkcja – w szczególności kiedy kompletnie nie znamy drogi przed nami i nie wiemy gdzie ustawić się do skrętu w prawo lub jazdy prosto. Miłym zaskoczeniem było działanie GPS, który po specjalnej zmianie trasy po kilku sekundach przeliczał nową trasę.

Podsumowanie

O nawigacjach dotychczas wiedziałem nie wiele. Nowy produkt od firmy NAVITEL z pewnością zasługuje na uwagę. Model MS700 jest bardzo intuicyjny i dopracowany. Zaskoczyło mnie „bogactwo” oprogramowania oraz rodzaj gratisów od producenta, który pokazuje nam, że nie zostawia klienta z problemem, jakim zazwyczaj jest brak aktualizacji. NAVITEL jako jedna z nielicznych firm oferuje możliwość bezpłatnej aktualizacji map do 4 razy w roku. Ponadto zaskoczyło mnie rozbudowane i bardzo przejrzyste menu, które dzięki dołączonemu rysikowi jest prostsze w obsłudze. Prawdę mówiąc nie miałem się zbytnio do czego przyczepić w dostarczonym przez producenta egzemplarzu.

Jednak nie wszystko jest doskonałe. Dostarczone w zestawie kabelki są trochę za krótkie, co często może utrudniać ładowanie urządzenia. Z początku miałem drobne problemy z montażem nawigacji na podstawkę, ale potem kiedy nabrałem wprawy ten problem zniknął. Dziwne umiejscowienie przycisku reset, dość niecodzienne, może trochę zastanawiać, jak zresetować sprzęt w najmniej oczekiwanym momencie. Dźwięk z głośnika mógłby być trochę głośniejszy, czasem przy słuchaniu radia zdarza się, że dźwięk jest lekko zagłuszony.

Nawigacja dostępna jest od 399 zł w popularnych sklepach Media Markt i Saturn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *