Elektronika News Recenzje

Recenzja monitora AOC I2481FXH

Szukając odpowiedniego monitora musimy pamiętać, że będziemy z niego korzystać najprawdopodobniej dużo więcej czasu niż z karty graficznej, czy procesora. Dobrze dobrany będzie nam służyć przez lata. Ofert na rynku jest coraz więcej, a podjęcie decyzji naprawdę nie łatwe. Czy AOC I2481FXH spełni nasze wymagania?

 

Jak zapewnia nas producent: „Zachwycająca jakość obrazu, olśniewające wzornictwo i minimalne rozmiary sprawiają, że 23,8-calowy ekran I2481FXH to inteligentne uzupełnienie domu lub biura. Ultra-cienki profil tego ekranu, wynoszący zaledwie 7,5 mm, oraz przyciągająca wzrok podstawa zwracają uwagę każdego.” Jak sprawdzi się w praktyce?

Zawartość opakowania i wygląd

Monitor otrzymujemy zapakowany w standardowe pudełko, po jego otwarciu wyciągamy styropianowe wypełnienie, w którym ukryty jest monitor. Wyświetlacz zabezpiecza dodatkowa nakładana „torba” wykonana z miękkiego materiału. Monitor posiada zamocowaną nóżkę więc jest od razu gotowy do ustawienia na biurku. W pudełku dodatkowo otrzymujemy płytę z oprogramowaniem i sterownikami, kabel HDMI, kabel VGA oraz kabel zasilający. Jak wskazuje producent jego konstrukcja należy do tak zwanej „Style -line” czyli designerskiej linii monitorów od firmy AOC.

Monitor dzięki nietypowej podstawce, bardzo cienkiej ramce wokół wyświetlacza i cienkiej obudowie wygląda bardzo ciekawie. W większości grubość monitora to lekko ponad 7 mm, dopiero w miejscu gdzie znajduje się cała elektronika, obudowa jest znacznie grubsza i sięga 3,5 cm.

Górna i boczne ramki są bardzo wąskie – zaledwie 3 mm, jedynie dolna ramka, na której umieszczone są przyciski do sterowania menu jest szersza. Dzięki zastosowaniu tak wąskich ramek nic nie odciąga naszego wzroku od wyświetlanego obrazu. Srebrna podstawka wykonana z aluminium dobrze prezentuje się przy czarnej matowej obudowie wyświetlacza. Podstawka od dołu posiada 5 antypoślizgowych sylikonowych nóżek. Dobrą wiadomością jest to, że producent w całości pokrył ekran antyrefleksyjną folią.

Funkcjonalność

Monitor AOC I2481FXH z tyłu posiada wejście do zasilacza sieciowego, wyjście Jack 3,5mm, analogowe złącze D-SUB oraz dwa złącza HDMI. Nie znajdziemy tu niestety złącza Display Port, ani w wersji standardowej, ani mini.

Monitor nie posiada regulacji wysokości, możemy jednie zdecydować pod jakim kątem chcemy ustawić wyświetlacz. Zastosowany zawias pozwala na regulacje w zakresie -3 do 20 stopni i bez problemu utrzymuje monitor w wybranej pozycji. Producent wyposażył monitor w standardowy zestaw guzików, są odpowiednio duże i bez problemu pozwolą na swobodne sterowanie ustawieniami urządzenia.

Menu sterujące zostało podzielone na kilka kategorii:

Luminacja – pozwala na ustawienie wszelkich parametrów dotyczących zmiany jasności ekranu, mocy kontrastu, gamma, funkcji Dynaminc Contrast RATION (DCR) oraz ustawienia overdrive (słaby, średni, silny).

Ustawienia kolorów – pozwalają zmieniać temperaturę barwową, uaktywnić funkcję Dynamic Colour Boost (poprawa jakości kolorów) oraz zmienić wartość dla każdego z kanałów (czerwony, zielony, niebieski).

Wzmocnienie obrazu – pozwala na uaktywnienie wydzielonego obszaru monitora, który będzie sterowany osobnymi ustawieniami jasności i kontrastu. Możemy też zmienić rozmiar ramki.

Ustawienia OSD – pozwala na zmianę języka, czasu wyświetlania menu, pozycji menu w pionie i poziomie czy przeźroczystości.

Ekstra – pozwala na ustalenie czasu automatycznego wyłączania zasiania, współczynnika obrazu i uaktywnienia DDC/IC. Możemy też znaleźć tu opcję resetowania do ustawień fabrycznych oraz wyświetlić stan pracy (aktualną rozdzielczość, częstotliwość odświeżania).

Użytkowanie

Przy zastosowanej przekątnej wynoszącej 23,8” rozdzielczość Full HD przekłada się na dobry stosunek zagęszczenia pikseli (ok. 100 ppi). Szerokość kątów widzenia w pionie i poziomie to 178 stopni. Funkcja FlickerFree odpowiada za brak migotania. Ekran dobrze odwzorowuje kolory i nie męczy oczu. Częstotliwość odświeżania na poziomie 60 MHz, czas reakcji 4ms oraz funkcja eliminująca smużenia pozwala na komfortową pracę zarówno z tekstem jak i obróbką obrazów. Sprawdzi się dobrze zarówno w domu jak i biurze.

Monitor jest bardzo energooszczędny, przy maksymalnej jasności oraz kontraście pobiera do 23W. Poniżej przedstawiamy przybliżony koszt użytkowania przy założeniu, że monitor działa 3 godziny dziennie:

Podsumowanie

Monitor AOC I2481FXH to urządzenie na, którym z przyjemnością można zawiesić wzrok. Kolor, kontrast i kąt widzenia powoduje, że bardzo dobrze sprawdza się przy codziennym użytkowaniu. Na minus niestety mała ilość złączy, choć te dostępne zostały sprytnie ukryte. Niebanalny design, przy niezwykle cienkiej obudowie. Mimo, że nie został zaprojektowany z myślą o graczach spokojnie wystarczy, aby na nowo odkryć kolorowe Los Santos w GTA V.

Monitor dostępny w cenie od 712 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *