Audio Elektronika News Recenzje

Recenzja mikrofonu Tracer Studio Pro

Całkiem niedawno marka Tracer poszerzyła swoją ofertę o bardzo ciekawy produkt. Jest to Studio Pro, czyli zestaw składający się z mikrofonu pojemnościowego, niezbędnych gadżetów do niego oraz uchwytu do montażu na biurku. Producent wspomina o tym, że zestaw ten idealnie sprawdzi się przy tworzeniu nagrań na YouTube, podcastów, nagrań radiowych czy komunikacji w grach online. Postanowiłam to sprawdzić.

Producent wspomina o tym, że mikrofon pojemnościowy, który wchodzi w skład zestawu Studio Pro ma charakterystykę kardioidealną. Co to konkretnie oznacza? Że mikrofon powinien nagrywać dźwięk kierunkowo. Zanim jednak sprzęt trafił do mnie zapoznałam się z kilkoma recenzjami urządzeń, gdzie wiele osób starało się podważyć tę cechę wspominając o tym, że „mikrofon kardioidealny nie jest bo ściąga też dźwięki z mieszkania”. To tylko znak, że niestety osoby oceniające ten mikrofon tak naprawdę kompletnie się na tym nie znają. Mikrofon kardioidealny to urządzenie, które cechuje się większą czułością z przodu oraz mniejszą czułością z tyłu. Oznacza to, że dobrze izoluje on dźwięki z otoczenia oraz jest bardziej odporny na sprzężenia zwrotne od klasycznego mikrofonu, ale wcale nie gwarantuje 100% kierunkowości. Nawet mikrofony superkardioidealne nie zapewniają pełnej  izolacji dźwięków z otoczenia. Dlatego też mikrofon z zestawu Tracer Studio Pro wbrew wielu opiniom testujących zasługuje na miano mikrofonu o charakterystyce kardioidealnej!

Zawartość opakowania i wykonanie

Zestaw otrzymujemy zapakowany w białe, kartonowe pudełko, na którym producent nadrukował najważniejsze informacje na temat urządzenia. Czułość mikrofonu to 58 dB +/- 3 dB, a pasmo przenoszenia to od 30 do 16000 Hz. Długość przewodu do mikrofonu to 2,5 metra.

Mikrofon oraz inne elementy zestawu w pudełku są bardzo dobrze zabezpieczone. Każda rzecz posiada swoje miejsce. Co znajdziemy w środku? Mikrofon pojemnościowy z dużą membraną, filtr POP i nakładkę piankową, statyw, uchwyt, kabel mikrofonowy 3.5 mm męski do XLR, przejściówkę z jednego jacka 3.5mm na dwa(mikrofonowy i słuchawkowy), zacisk stołowy oraz instrukcję obsługi.

Po wyjęciu urządzenia z pudełka, na mikrofon założyłam gąbkę, a następnie umieściłam go w koszyczku. Warto wspomnieć, że w tym miejscu producent umieścił dodatkowe gumki, które później pozytywnie wpłyną między innymi na zminimalizowane wstrząsów oraz niepożądanych dźwięków. Koszyczek przykręcamy do metalowego, dwuczęściowego wysięgnika ze sprężynami, który umieszczamy w przystawce przykręcanej do blatu.

Uchwyt do biurka zabezpieczony jest pianką, która ma zapobiec uszkodzeniu blatu. Na końcu pozostaje już tylko przymocowanie popfiltra.

Mikrofon wykonany jest z dobrej jakości materiałów. To samo dotyczy wtyczki do mikrofony wykonanej z metalu. Sam przewód również wydaje się solidny. Metalowe elementy statywu są wykonane dobrze i nie znajdziemy na nich żadnych zacieków od farby. Duży plus za to, że elementy, które są najbardziej narażone zostały wykonane właśnie z metalu.

Użytkowanie

Jak wspomniałam już wcześniej przygotowanie całego zestawu jest bardzo proste i można wykonać je w dosłownie kilka minut. Uchwyt jest stabilny i dobrze trzyma mikrofon. Połączenie z komputerem również jest bardzo proste, a urządzenie nie wymaga żadnego specjalnego oprogramowania.

Przejdźmy więc to kolejnego istotnego punktu, czyli jakości nagrań. Moim zdaniem jest ona po prostu dobra. Bardzo dobrze sprawdzi się podczas grania czy rozmów na Skypie. Bez problemu nagramy nią podcast czy film na YouTube. Nie będzie to studyjna jakość nagrań, ale nie możemy oczekiwać, że uzyskamy ją w warunkach domowych i z mikrofonu w takim przedziale cenowym.

Czy warto kupić Tracer Studio Pro?

Już od początku widać, że Tracer Studio Pro nie jest zwykłym mikrofonem. Wykonanie dobrej jakości, rozbudowane ramię z możliwością regulacji oraz dodatkowe elementy takie jak gąbka i filtr. A to wszystko w bardzo dobrej cenie. Widać, że producent znalazł na rynku lukę, którą idealnie wypełnił swoim nowym urządzeniem. Jeśli szukasz dobrego mikrofonu w nieprzeciętnym wydaniu to zdecydowanie mogę polecić ten zestaw. Jeśli jednak oczekujesz bardzo profesjonalnej jakości dźwięku to nie ma innego wyjścia jak zakup znacznie droższych urządzeń. Ja Tracer Studio Pro lubię i jako urządzenie z tej półki cenowej polecam.

Tracer Studio Pro dostępny jest w cenie od 149 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *