Przewodnik po VPS – co to jest, jak działa, jak wybrać?

The word Cloud on a Laptop computer.

Do usług hostingowych zaliczamy serwery współdzielone, VPS i dedykowane. Łączy je jedno – wszystkie umożliwiają m.in. prowadzenie stron WWW, jednak wiele też je różni, a szczególnie zasoby, które oddawane są przez firmę hostingową do dyspozycji użytkowników. Sprawdźmy, czym różnią się te usługi, dlaczego w wielu przypadkach idealnym rozwiązaniem jest serwer VPS i jak go wybrać?

Usługi hostingowe

Często mianem hostingu nazywa się serwer współdzielony, ale hosting to określenie wszystkich usług serwerowych. Serwer współdzielony jest najprostszym i jednocześnie najtańszym tego rodzaju rozwiązaniem. Dobrze się sprawdzi, jeśli zamierzasz założyć stronę WWW firmy czy jakikolwiek inny serwis, który nie będzie bardzo popularny, a tym samym – nie będzie wymagał większej ilości zasobów niż zostały mu przydzielone przez administratora. Wybór hostingu współdzielonego wiąże się z wieloma ograniczeniami – m.in. liczby domen, maksymalnego obciążenia procesora, pamięci RAM, liczby baz danych czy plików na serwerze. W przypadku serwera współdzielonego z jednej maszyny korzystają setki, a nawet tysiące użytkowników. Biorąc pod uwagę możliwości, bardziej zaawansowaną usługą jest VPS, a największy potencjał mają serwery dedykowane. W tym przypadku możesz w sposób nieograniczony korzystać z maszyny, gdyż wszystkie jej zasoby są do twojej dyspozycji. Możesz wybrać dowolny system operacyjny i aplikacje – masz pełną kontrolę nad działaniem serwera. Jest to maszyna odpowiednia dla najbardziej wymagających usług, sprawdzi się m.in. pod telewizję internetową, serwisy społecznościowe czy duże sklepy WWW.

Jak na tym tle wyglądają serwery VPS (Virtual Private Server)? Dają one większe możliwości niż serwery współdzielone, ale mniejsze niż dedykowane. Jednak jednocześnie są zdecydowanie tańsze niż te ostatnie. Serwer VPS powstaje w wyniku podzielenia zasobów maszyny w procesie wirtualizacji. Wprawdzie masz do czynienia z serwerem wirtualnym, ale z gwarantowaną mocą obliczeniową. Możesz tworzyć własny zestaw oprogramowania serwerowego, uruchamiać aplikacje, które nie są dostępne na serwerze współdzielonym. VPS posiada swój własny system plików, użytkowników, aplikacji czy procesów, co sprawia, że masz nad nim niemal pełną kontrolę. Jeśli zależy ci na zainstalowaniu konkretnego systemu operacyjnego, to weź pod uwagę, jaki rodzaj wirtualizacji zastosowano przy tworzeniu serwera VPS. Parawirtualizacja daje możliwość wyboru systemu wyłącznie z tej samej rodziny, co system bazowy. Natomiast przy pełnej wirtualizacji nie masz już takich ograniczeń, ponieważ współdzielone są wyłącznie zasoby sprzętowe.

Serwer VPS sprawdzi się m.in. w przypadku:

  • sklepu internetowego,
  • strony odwiedzanej przez tysiące użytkowników dziennie,
  • testowania nowych aplikacji webowych,
  • deweloperów, którzy tworzą własne oprogramowanie,
  • serwerów gier.

Jak wybrać serwer VPS?

O ile w przypadku serwera współdzielonego należy patrzeć głównie na ograniczenia, to wybierając VPS-a, trzeba brać pod uwagę:

  • parametry procesora,
  • ilość pamięci RAM,
  • powierzchnię dyskową do dyspozycji,
  • technologię wirtualizacji,
  • dostępność panelu zarządzania serwerem w cenie usługi,
  • oferowane systemy operacyjne i możliwość ich zmiany,
  • ilość transferu,
  • SLA – czyli ciągłość działania usługi.

Duże znaczenie, szczególnie jeśli jesteś początkującym użytkownikiem VPS-a, może mieć dostępność panelu zarządzania serwerem. Jednym z najpopularniejszych tego typu rozwiązań jest Plesk Panel. Z jego pomocą łatwo zainstalujesz aplikacje, założysz konta pocztowe, dodasz domeny i wykonasz wiele innych operacji.

Alternatywą dla serwera VPS może być Managed Hosting. Jest to usługa o parametrach podobnych do serwera VPS czy dedykowanego, ale możesz nią zarządzać w prosty sposób, tak jak serwerem współdzielonym. To dobre rozwiązanie, jeśli zasoby zapewnione przez podstawową usługę hostingową nie są już wystarczające, musisz je zwiększyć, ale chcesz zachować łatwość obsługi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj