Motoryzacja

Przetwornica samochodowa – jaką wybrać?

Brak dostępu do gniazdka w czasie jazdy samochodem może bardzo szybko uprzykrzyć, a nawet zdezorganizować cały harmonogram dnia, szczególnie jeśli podróż odbywa się w celach zawodowych. Sprzęty mobilne towarzyszą nam na co dzień i bez ich wykorzystywania (w pełni) można zapomnieć o prawidłowo funkcjonalnym dniu. Jednym z rozwiązań, gdy nie ma się dostępu do gniazdka socketowego w aucie jest kupienie przetwornicy samochodowej. Umożliwi ona naładowanie i korzystnie z kilku urządzeń jednocześnie podczas jazdy.

Czym jest przetwornica i do czego służy?

Przetwornica samochodowa (inaczej inwertor lub falownik) DC/AC to urządzenie elektroniczne, którego zadaniem jest zmiana napięcia 12V z instalacji samochodowej prądu stałego na napięcie prądu zmiennego równego 230V. Przetwornicę podpina się do instalacji zasilania samochodu przez gniazdo zapalniczki lub bezpośrednio do akumulatora. Dzięki temu urządzeniu możliwym jest podłączenie sprzętów zasilanych napięciem 220 V w miejscach, gdzie jest bardzo utrudniony dostęp do gniazdek elektrycznych. Przetwornica sprawdza się szczególnie dobrze podczas długich podróży autem, gdzie zatrzymywanie się i skorzystanie z socketu nie jest opcją, na którą można sobie pozwolić. Tego rodzaju narzędzia używa się zarówno w samochodach osobowych, jak i ciężarowych, przyczepach kempingowych lub na łodziach w trakcie rejsów.

Rodzaje przetwornic:

– przetwornica samochodowa z modyfikowanym sinusem – stosowana jest głównie w takich urządzeniach jak laptopy, elektronarzędzia, telewizory, czy oświetlenia.

– przetwornica samochodowa z czystym, pełnym sinusem – przeznaczona jest przede wszystkim do urządzeń, które wymagają ciągłe zasilania jak: silniki indukcyjne, lodówki, pompy, czy klimatyzatory.

Na co zwrócić uwagę wybierając przetwornicę?

Szukając przetwornicy, warto wziąć pod uwagę parę kwestii, które pomogą uzyskać jej bezproblemową pracę, co łączy się z wykorzystaniem do maksimum możliwości podłączanego sprzętu. Kwestiami tymi są:

  • ochrona termiczna przetwornicy
  • rodzaj napięcia sinusoidalnego
  • wentylacja – przetwornica powinna mieć zapewnione dobre chłodzenie
  • możliwość regulowania chłodzenia w zależności od obciążenia
  • ładowanie automatyczne wbudowanego akumulatora, gdy dostępne jest zewnętrzne źródło zasilania
  • możliwie niskie zużycie prądu w trybie uśpienia
  • ilość gniazd w urządzeniu oraz portów USB
  • systemy ochrony przed zwarciem
  • zwarta budowa zapewniająca ochronę przed kurzem pyłem oraz uszkodzeniami mechanicznymi
  • wymiary – podpięta przetwornica nie powinna przeszkadzać w czasie jazdy

Zanim zakupi się przetwornicę do auta należy dokładnie zastanowić się do czego będzie ona wykorzystywana. Jeśli dla przykładu w samochodzie będzie ładowany tylko pojedynczy laptop to kupno przetwornicy często okaże się zbyteczne, ładowarka samochodowa wystarczy. Jednak jeśli w aucie będą podłączane takie sprzęty jak np. telewizor, czajnik to najlepszym rozwiązaniem jest dobranie przetwornicy o odpowiedniej mocy. Bogatą ofertę przetwornic znajdziesz w sklepie swiatbaterii.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *