Prosta lustrzanka dla amatora lub początkującego fotografa – jakie powinna mieć parametry
News

Prosta lustrzanka dla amatora lub początkującego fotografa – jakie powinna mieć parametry

Większość modeli telefonów mobilnych posiada obecnie wbudowane aparaty fotograficzne. Jednak jeśli jednak jesteś miłośnikiem robienia zdjęć i chcesz by miały odpowiednią ostrość czy kolorystykę warto sięgnąć po bardziej profesjonalny sprzęt do fotografowania. Jakie parametry są ważne podczas zakupu pierwszej lustrzanki cyfrowej?

Waga i wielkość

Lustrzanki mają zdecydowanie wyższą wagę w porównaniu do typowych aparatów kompaktowych a waga niektórych modeli wraz z obiektywem może wynosić nawet około 2 kg. Jeśli dużo podróżujesz i wykonujesz wiele zdjęć w terenie warto poszukać modelu, który będzie dość lekki i w miarę nieduży.

Matryca i rozdzielczość

To jedne z najważniejszych parametrów w każdym aparacie fotograficznym. Najpopularniejszym typem matrycy w tego typu sprzęcie są matryce CMOS, która cechuję się oszczędnym działaniem lub Live MOS, która łączy w sobie dbałość o jakość obrazu i oszczędność energii. Standardowa jej wielkość wynosi 1.8 cala i jest określana mianem niepełnoklatkowej. Od wielkości matrycy zależy jakość zdjęć, ponieważ umożliwia zredukowanie szumów czy dokładniejsze odwzorowanie szczegółów

Rozdzielczość czyli liczba fotoczułych komórek matrycy, im jest ich więcej tym jest większa rozdzielczość lustrzanki tzw. Mpx. W standardowych lustrzankach amatorskich Mpx wynosi od 12 do 18, zaś w profesjonalnym sprzęcie fotograficznym nawet 60.

Cena

Nie ukrywajmy, cena ma znaczenie, szczególnie jeśli nie zajmujesz się fotografia zawodowo, lecz jest to jedynie Twoje hobby. W takiej sytuacji nie warto przepłacać. Standardowo za taki sprzęt trzeba zapłacić od około 2000 do ponad 3000 tyś zł. Do najtańszych modeli lustrzanek cyfrowych na rynku należy model Canon EOS 1300D jednej z lepszych i popularniejszych firm. Jest to aparat o 18-megapikselowej matrycy, 9-polowym autofokusie i funkcji nagrywania filmów Full HD. Ciekawym dodatkiem jest możliwość bezpośredniej łączność Wi-Fi oraz NFC

Dodatkowe funkcje i osprzęt

Nie tylko matryca i rozdzielczość wpływają na jakość wykonywanych zdjęć. Dlatego też podczas zakupu aparatu wato również zwróci uwagę między innymi na:

ISO – określa światłoczułość matrycy, im wyższe ISO tym lepsze zrobimy zdjęcia przy słabym oświetleniu bez potrzeby wykorzystywania statywu czy lampy błyskowej. Wpływa on jednak na powstawanie szumów. Zależnie od aparatu możesz sam regulować jego poziom lub też może być ustawiany automatycznie.
Stabilizacja obrazu – umożliwia robienie nieporuszonych zdjęć niezależnie od warunków. Jest to bardzo przydatna funkcja szczególnie podczas dłużej naświetlanych zdjęć wieczornych.
Obiektyw – za jakość wykonywanych zdjęć odpowiada przede wszystkim obiektyw, dlatego warto zwrócić uwagę na jego parametry podczas zakupu. Zazwyczaj do zestawu z korpusem dołączany jest obiektyw tzw, uniwersalny  o ekwiwalencie około 17-55 mm, który służy głównie do zdjęć reporterskich i portretów. Jeśli jednak chcesz zajmować się fotografowaniem krajobrazów i architektury warto dokupić obiektyw szerokokątny.

Warto również zaopatrzyć się w dobrą torbę, w której będziesz mógł swój strzep bezpiecznie transportować a także statyw i samowyzwalacz na pilot, które umożliwią Ci robienie pięknych i wyraźnych zdjęć nocnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *