News

Profesjonalne maszyny do produkcji i montażu elektroniki

Produkcja i montaż elektroniki wymaga dużej precyzji, jaką możemy osiągnąć korzystając z profesjonalnych maszyn i urządzeń. Maszyny do produkcji i montażu elektroniki to szeroka i niezwykle zróżnicowana gama rozwiązań dedykowanych dla różnych sektorów branży elektronicznej – od elektroniki użytkowej, aż po precyzyjne układy do zastosowań specjalistycznych.

W zależności od specyfiki opracowywanych komponentów oraz ich przeznaczenia możemy wyróżnić trzy typy montażu elektroniki – manualny, półautomatyczny i automatyczny. Często na poszczególnych etapach produkcji i montażu korzysta się z zalet wszystkich trzech. Warto przy tym pamiętać, iż wbrew swojej nazwie także montaż manualny wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń, takich jak np. manipulatory montażowe. Wynika to m.in. ze zjawiska postępującej miniaturyzacji sprzętu elektronicznego i komponentów, w rezultacie którego nawet najbardziej doświadczony montażysta nie jest wstanie wykonać określonych operacji z wymaganą precyzją i sprawnością bez dostępu do odpowiedniego zaplecza technicznego.

Manipulatory montażowe

Manipulatory montażowe to profesjonalne urządzenia reprezentujące grupę rozwiązań z zakresu montażu manualnego i półautomatycznego. Ze względu na bardzo zróżnicowane przeznaczenie manipulatory montażowe różnią się od siebie pod względem budowy, rozmiaru i funkcjonalności. Manipulator FRITSCH LM900 charakteryzuje się relatywnie niewielkim rozmiarem, jest prosty i poręczny, ale nie znajdzie zastosowania przy montażu dużych serii produktów. Urządzenie usprawnia proces montażu ręcznego SMD, poprawia precyzję i zwiększa wydajność, ale nawet mimo szerokiego wachlarza dostępnych podajników pozwalających na montowanie niemal wszystkich komponentów zastosowanie LM900 ogranicza się do montażu prototypów oraz krótkich serii produktów. Dlatego firmy specjalizujące się w produkcji elektroniki na dużą skalę obok małych i poręcznych manipulatorów montażowych do prototypów, takich jak np. FRITSCH LM900 potrzebują również maszyn o większej wydajności.

Alternatywą w przypadku konieczności pozycjonowania nawet bardzo małych komponentów może być manipulator FRITSCH SM902 PRO. Urządzenie oferuje największe pole robocze, jednocześnie pozwalając na montaż komponentów w rozmiarze 0201. Wysoką precyzję oraz sprawność SM902 PRO zawdzięcza m.in. głowicy montującej wyposażonej w kamerę oraz wskaźnik precyzyjnego pozycjonowania komponentów. Nad prawidłowym przebiegiem procesu montażu czuwa oprogramowanie z konwerterem plików CAD.

Półautomatyczne stanowiska montażowe

Specjalistyczne stanowiska montażowe stosuje się na liniach produkcyjnych montażu urządzeń elektronicznych oraz ich komponentów. Ich zadaniem jest usprawnienie procesu produkcji, przy jednoczesnym podniesieniu jakości pracy operatorów – instalacja półautomatycznych stanowisk montażowych pozwala ograniczyć do minimum problemy wynikające z błędów ludzkich, takich jak nieprawidłowy dobór komponentu do montażu lub jego niewłaściwe ułożenie na płytce PCB. To pozwala nie tylko przyspieszyć i usprawnić proces produkcji, ale dodatkowo obniża jego koszt, co przekłada się na konkurencyjność cen w stosunku do oferty konkurencji.

Dodatkową zaletą stanowisk półautomatycznych jest ich modułowa budowa, dzięki której stanowisko może być jeszcze lepiej dopasowane do specyfiki danej linii produkcyjnej, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej ergonomii pracy operatora.

Wybieramy profesjonalne maszyny do produkcji i montażu elektroniki

Rynek rozwiązań dedykowanych do produkcji i montażu elektroniki rozwija się z dynamiką odpowiadającą rozwojowi rynku elektronicznego. To oznacza, że rozwiązania, których szukasz najprawdopodobniej są już w sprzedaży – ogólnodostępne lub na zamówienie.  Jeśli więc potrzebujesz konkretnej maszyny do produkcji i montażu elektroniki – niekoniecznie manipulatora czy stanowiska montażowego – skontaktuj się ze swoim Partnerem. PB Technik oferuje rozwiązania wyróżniające się innowacyjnością i niezmiennie wysoką precyzją działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *