SIMATIC jako sterownik jest nazwany sercem systemu automatyki przemysłowej. Bez nich trudno wyobrazić sobie działanie jakiegokolwiek systemu automatyki SIMATIC. Dobrze wiedzieć z czego składa się najważniejszy punkt odpowiedzialny za powodzenie całego systemu automatyzacji. Dzięki temu będzie łatwiejsze dopasowanie konkretnego modelu do potrzeb danej linii produkcyjnej czy gałęzi przemysłu.
Czym jest SIMATIC
SIMATIC to systemy automatyki przemysłowej, które składają się między innymi z bazy paneli operatorskich, paneli HMI oraz komputerów przemysłowych. SIMATIC to sterowniki wykorzystywane do budowy systemów automatyzacji procesów technologicznych i maszyn produkcyjnych. Pierwszy system sterowania procesami przemysłowymi – SIMATIC G – został wprowadzony na rynek w 1958 roku przez Siemens AG. SIMATIC G był pierwszym na świecie rozwiązaniem modułowym, choć jeszcze nieprogramowalnym systemem sterowania. Zbudowany został na bazie półprzewodników germanowych w technologii RTL (Resistor-Transistor Logic). Kolejne generacje sterowników SIMATIC tj. SIMATIC N oraz SIMATIC H zostały zaprezentowane w 1964 roku i wykorzystywały już technologię DTL (Diode-Transistor Logic). W międzyczasie wśród rozwoju technologii rozwijały się również sterowniki. W 1995 roku na rynek wprowadzone zostały sterowniki SIMATIC S7, przeznaczone już dla wszystkich gałęzi przemysłu, określanych jako Totally Integrated Automation (TIA). Sterowniki posługują się następującymi językami oprogramowania: Six PLCopen oraz językami zgodnymi ze standardem IEC61131-3. Ponadto komunikacja oparta jest na Industrial Ethernet/PROFINET, PROFIBUS, AS-Interface oraz Internet z możliwością łączenia.
Elementy systemu automatyki przemysłowej SIMATIC
Gama elementów systemu automatyki SIMATIC jest szeroka. Oprócz sterowników PLC zawierają się w niej również panele operatorskie, komputery przemysłowe, które tworzą kompletną ofertę. Dzięki temu SIMATIC Siemens to kompleksowe rozwiązania dla przemysłu. W zależności od aplikacji producent oferuje: jednostki podstawowe, systemy rozproszonych wejść/wyjść oraz PLC zaawansowane technologicznie. Istnieje również możliwość zintegrowania środowiska inżynieryjnego z harmonizacją interfejsu. Poza tym sekcje programu oraz interfejs użytkowania jest stworzony przez bloki wielokrotnego użycia. Istnieje możliwość poszerzania funkcjonalności podczas pracy systemu.
Sterowniki PLC SIEMENS – do czego służą
Sterowniki są uważane za serce układu automatyki przemysłowej. PLC, czyli programowalny sterownik logiczny to jeden z najczęściej obok komputerów przemysłowych używanych elementów sterujących. Znajduje się w nim program, który odpowiada za wykonanie pracy na całej linii produkcyjnej. Poza tym analizuje, monitoruje i przetwarza informacje przez niego przechodzące, a następnie porównuje z wcześniej przygotowanym programem i podejmuje decyzje, a następnie przesyła ją do elementów wykonawczych takich jak na przykład napędy silników. Z tego powodu profesjonalne sterowniki PLC SIEMENS odgrywają najważniejszą rolę. Poza tym Siemens jako lider pośród producentów automatyki przemysłowej oferuje szeroką gamę sterowników PLC. Ofertę sterowników ze wszystkich rodzin sterowników PLC SIEMENS można znaleźć na stronie dystrybutora automatyki przemysłowej Automatyka-sklep.eu. Można tam również znaleźć akcesoria montażowe, karty pamięci, przewody komunikacyjne. Sklep Automatyka-sklep.eu oprócz sprzedaży sterowników PLC Siemens oferuje również inne komponenty automatyki przemysłowej. Bogata oferta sklepu pozwoli na dobranie optymalnego rozwiązania dopasowane do aktualnych wymogów i potrzeb. Doświadczeni specjaliści doradzą w wyborze sprzętu oraz jego konfiguracji. Firma oferuje również usługi z zakresu programowania sterowników PLC, tworzenia autorskich układów oraz modernizację już istniejących. Klienci mogą również liczyć na specjalistyczną pomoc na każdym etapie zakupu oraz wdrożenia.W ten prosty sposób możemy sprawić, że inwestycje okażą się skuteczne i pełne zwiększonej wydajności i jakości pracy.