Tradycyjne poziomice znajdują się praktycznie w każdym warsztacie, w tym również w amatorskich warsztatach domowych. Jednakże coraz częściej zastępowane są przez nowocześniejsze i dokładniejsze rozwiązania, jakimi są poziomice laserowe i lasery krzyżowe. Dowiedz się, czym charakteryzują się te przyrządy pomiarowe i dlaczego warto mieć je w swoim zestawie narzędzi.
Czym jest poziomica laserowa?
W przeciwieństwie do klasycznego rozwiązania poziomica laserowa nie zawiera libelki. Jej funkcję pełni w tym rozwiązaniu wiązka laserowa. Aby dokonać pomiaru za pomocą poziomicy laserowej, należy ułożyć przyrząd w wybranym miejscu i unieruchomić go. Unieruchomienie poziomicy laserowej jest możliwe dzięki specjalistycznym uchwytom lub dodatkowemu statywowi, który pozwala ustawić poziomicę na dowolnej wysokości.
Jak wybrać poziomicę laserową?
W pierwszej kolejności rozważ przeznaczenie narzędzia. Jeśli zamierzasz używać go wewnątrz, wówczas zwróć uwagę jedynie na wielkość pomieszczenia. Wybrane modele charakteryzują się różnym zasięgiem wiązki, który może wynosić od kilku do kilkunastu metrów. Jeśli natomiast zamierzasz używać poziomicy laserowej na zewnątrz, wówczas musisz się liczyć z tym, że światło słoneczne może spowodować to, że wiązka laserowa nie będzie dostatecznie widoczna. Wtedy lepiej sprawdzają się poziomice laserowe z czujnikami, dzięki którym wiązka jest widoczna bez żadnych zakłóceń.
Poziomica laserowa a laser krzyżowy
Laser krzyżowy to rodzaj poziomicy laserowej z dwiema wiązkami, które są ułożone względem siebie prostopadle. To rozwiązanie jest bardziej uniwersalne, ponieważ pozwala dokonywać pomiaru jednocześnie w pionie i poziomie. Jeśli zatem musisz dokonywać pomiarów na więcej niż jednej płaszczyźnie, to poziomica laserowa krzyżowa okaże się znacznie korzystniejszym rozwiązaniem, które znacznie usprawnia pracę.
Specjalne rodzaje laserów krzyżowych
Bardziej złożone projekty można wykonywać dzięki zastosowaniu w pomiarach specjalnych rodzajów poziomic laserowych krzyżowych. Należą do nich:
- „pajączki” – jednocześnie wyświetlają kilka linii laserowych, najczęściej osiem, sprawdzają np. przy malowaniu, kiedy chcemy wykonać geometryczny wzór na ścianie;
- lasery krzyżowe wielopłaszczyznowe – wyświetla dookólne linie, dzięki którym możliwa jest na wielu płaszczyznach, znajdujących się w różnych częściach pomieszczenia;
- lasery krzyżowe rotacyjne – wyświetlają jedną linię dookoła, a także jedną pionową wiązkę.
Pamiętaj o tym, że zastosowanie wymienionych rodzajów laserów krzyżowych wymaga wykorzystania specjalnych statywów.