Obrabiarki numeryczne, zwane maszynami CNC odgrywają coraz ważniejszą rolę we współczesnym przemyśle, który cechuje się zautomatyzowaniem procesów produkcyjnych. Dzięki ich zastosowaniu produkcja stała się nie tylko bardziej wydajna i skuteczna, ale także znacznie bardziej precyzyjna. Nie znaczy to, że maszyny CNC nie posiadają pewnych mankamentów… Jakich? W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć wady oraz zalety tytułowych urządzeń. Zapraszamy do lektury!
Minusy obrabiarek CNC
Duża liczba zalet tytułowego rozwiązania często przyćmiewa wady, których choć niewiele, to często poważne – zwłaszcza w przypadku nieco mniejszych przedsiębiorstw. Pierwszą z nich jest stworzenie niezwykle precyzyjnego projektu w zaawansowanym oprogramowaniu CAD. Tego rodzaju profesjonalny projekt to konieczność, a koszta jego przygotowania nie należą do najniższych. Fachowców obsługujących na odpowiednim poziomie tego rodzaju oprogramowanie jest niewielu, a jeśli ktoś się znajdzie, to cena takiej usługi może przyprawić o zawrót głowy.
Współczesny pęd technologiczny również niesie ze sobą pewne braki, a jednym z nich jest fakt, iż maszyny CNC pomimo zautomatyzowania mają ograniczone możliwości produkcyjne względem poszczególnych materiałów. Co prawda bazują na najpopularniejszych tworzywach, takich jak drewno, metal i tworzywa sztuczne, jednak od wielu lat wciąż działają na tylko wybranych materiałach. W efekcie niektóre zamówienia wymagają powrotu do sprawnych i doświadczonych rąk oraz zastosowania tokarek ręcznych, które pomału odchodzą do lamusa.
Skoro mowa o ograniczeniach, to warto wspomnieć o jeszcze jednym – a mianowicie, polu obróbki, które posiada niewielkie wymiary. Pole obróbki to istotne ogniwo procesu produkcyjnego, ponieważ wyznacza ono pole pracy obrabiarki. Niestety tej kwestii nie da się pominąć pomimo dynamicznego rozwoju technologicznego…
Plusy obrabiarek CNC
Zalet mimo wszystko jest znacznie więcej, a podstawową zaletą jest ogromna precyzja i powtarzalność związana z idealnym kształtem danego materiału. Dzięki temu nie tracimy cennego surowca, a więc działamy bardziej wydajnie i ekonomicznie. Właśnie dlatego tytułowe urządzenia znajdują zastosowanie w produkcji elementów związanych z przemysłem motoryzacyjnym i lotniczym, a także wielu innych gałęziach.
Zminimalizowanie pierwiastka ludzkiego – to kolejna zaleta zastosowania zautomatyzowanych obrabiarek. Całym procesem steruje komputer wyposażony w specjalne oprogramowanie, a rolą człowieka jest ustawienie właściwych parametrów. Dzięki temu pracownik nie jest zmęczony, praca staje się komfortowa i bezpieczna. Mniejsze zmęczenie operatora również przekłada się na wspomnianą wydajność oraz efektywność.
Szerokie zastosowanie to zaleta, który ma związek z hurtowymi produkcjami. Współpraca z firmami staje się bardziej otwarta i cykliczna, co zapewnia stałe dochody. Ilość odpadów zmniejsza się, za to zwiększeniu ulega wydajność oraz ekonomia materiałów, które są stosowane w procesie produkcyjnym. Takie funkcjonowanie zakładu generuje oszczędności, które są fundamentem dla dynamicznego rozwoju zakładu produkcyjnego.
Na koniec warto wspomnieć o krawędziach, które budzą najwięcej kontrowersji pośród użytkowników i ekspertów. Otóż w przypadku korzystania z maszyn CNC, krawędzie wykańczane są skuteczniej i szybciej, co przekłada się na większe tempo pracy i jest to bardzo ważna zaleta w przypadku linii produkcyjnej, której kluczowym elementem jest etap wykończeniowy.
Artykuł dostarczył sklep Akcesoria CNC oferujący wysokiej jakości manometry i wakuometry pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/2769-pneumatyka/manometry-wakuometry/manowakuometry