Internet News

Totalna beka, znamy młodzieżowe słowo roku XD

Ekspansja emotikonek trwa nie tylko w świecie wirtualnym, ale również w realnym. Ponadto zainteresowanie nimi wzbudziło nawet Polskie Wydawnictwo Naukowe, bowiem młodzieżowym słowem roku zostało „XD”, tak, iks de.

 

Co prawda najwięcej głosów podczas plebiscytu zdobył po raz kolejny „sztos”, nie mógł on być drugi raz z rzędu słowem roku, także drugie miejsce dwudzionek uznany został za nieakceptowalny, wyśmiany nawet przez Juliana Tuwima. Wybór padł więc na końcówkę podium, którą zajęło „XD”. Co się odjaniepawliło, iż dwie literki wygrało plebiscyt PWN? Spieszę z wyjaśnieniem.

Jak wyjaśnia Marek Łaziński z PWN:

„Rzeczownik XD, który może też funkcjonować jak wykrzyknik, partykuła, nieodmienny przymiotnik lub przysłówek, powstał jako połączenie liter symbolizujące graficznie uśmiech. Jest więc znakiem ikonicznym. XD, dziś zapisywane także iksde, należy głównie do języka pisanego mediów społecznościowych, ale pojawia się również w języku mówionym. W polszczyźnie rozpowszechnił się prawdopodobnie kilka lat temu. W angielskojęzycznej sieci XD funkcjonuje od roku 2003 (pierwszy wpis w słowniku slangu Urban Dictionary).”

Z własnego doświadczenia mogę stwierdzić, że XD było jedną z pierwszych emotikon, z jaką miałem styczność. Swego czasu nagminnie używana, później uważana za nieco dziecinną, lecz powróciła w ostatnich latach jako ikona, wyrażająca śmiech. Ale nie jest to śmiech śmiech, jest to śmiechowy sztos. Obrazuje ona bowiem minę, która ma zaciśnięte oczy z powodu ogromnej „beki”

fot. cotoznaczy.com.pl

A jakie inne wyrazy znalazły się w plebiscycie? Obecna już w zeszłym roku rodzina wyrazów ogarnąć/ogarniać, ogar, nieogar, skrót RIGCZ (rozum i godność człowieka, stosunkowo nowy „twór”). Najciekawszym neologizmem został wyraz smartwica/smartfica, które oznacza „chorobliwe uzależnienie od telefonu komórkowego”. Wyróżnienie dostał również neologizm odjaniepawlić, bądź też odjaniepawlać, oznaczający „zdarzać się niespodziewanie”. Niewątpliwie domyśleć się można, jaka jest geneza owego neologizmu. Najlepszą metaforą, lub, jak kto woli, neosemantyzmem został rzeczownik pocisk i czasownik pocisnąć (kogoś), oznaczające ripostę, lub wypowiedź pogrążającą przeciwnika.

Na stronie PWN znajdziecie galerię innych słów młodzieżowych, które brały udział w plebiscycie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *