Nawet 16 GB transferu jest potrzebne do oglądania przez godzinę materiałów filmowych na YouTube! Brzmi mało atrakcyjnie, zwłaszcza jeśli z serwisu korzystają dzieci, którym trudno wytłumaczyć, że muszą przerwać oglądanie ze względu na pakiet internetowy. Na szczęście YouTube jest dość elastyczny w zakresie zużycia transferu i pozwala dostosować jakość wyświetlanego obrazu zarówno do prędkości łącza, jak i indywidualnych preferencji użytkownika, dotyczących wykorzystania pakietu danych. Jaki pakiet internetowy pozwoli zatem komfortowo korzystać z YouTube’a?
Ile internetu zużywa YouTube?
Żeby określić, jak duży pakiet jest potrzeby do swobodnego korzystania z YouTube’a, trzeba ustalić, jak dużo transferu serwis zużywa w godzinę. Od razu trzeba zaznaczyć, że wszystkie podane poniżej dane są przybliżone. Często jest tak, że dwa podobne filmiki oglądane w takiej samej rozdzielczości zużyją różną ilość pakietu danych ze względu na inny sposób kompresji video czy większy bądź mniejszy bitrate. Poniższe dane są zatem uśrednione.
Aby przez godzinę oglądać YouTube w rozdzielczości:
- 144p potrzeba około 100 MB;
- 240p – ok. 230 MB;
- 360p – ok. 330 MB;
- 480p – ok. 560 MB;
- 720p w 30 kl./s – ok. 1,2 GB;
- 720p w 60 kl./s – ok. 1,8-2,0 GB;
- 1080p w 30 kl./s – ok. 2 GB;
- 1080p w 60 kl./s – ok. 3 GB;
- 1440p w 30 kl./s – ok. 4,3 GB;
- 2160p (4K) w 30 kl./s – ok. 10-11 GB;
- 2160p (4K) w 60 kl./s – ok. 16 GB.
Jak wynika z powyższego, częste oglądanie YouTube’a w najwyższej jakości, dość szybko będzie skutkowało wyczerpaniem nawet pokaźnego pakietu danych.
Jak oglądać YouTube’a, aby zużywać mało transferu?
Aby oglądać YouTube’a i zużywać jak najmniej danych, trzeba przede wszystkim ręcznie ustawić rozdzielczość materiału. Domyślnie, YouTube dąży do maksymalnej jakości. Jeśli telefon jest w zasięgu LTE, prędkość łącza bez problemu pozwoli ją osiągnąć. Warto zatem każdorazowo ustawić niższą rozdzielczość – dla urządzeń mobilnych optymalna będzie 360p-480p. Mały ekran zatuszuje niedoskonałości obrazu, więc bez większych obaw będzie można dać telefon dziecku, żeby oglądało kolejne bajki lub samemu spędzić nad filmikiem dłuższy czas.
Pakiet transferu do YouTube dla dziecka – jak duży powinien być?
Trudno podać jedną, konkretną wielkość pakietu, bo każdy w tym zakresie ma własne preferencje. Rodzice, którzy w kontekście YouTube’a myślą przede wszystkim o swoich dzieciach, teoretycznie mogą kontrolować czas spędzony przed ekranem. W praktyce wygląda to różnie i zawsze warto brać poprawkę na to, że pakiet internetowy może skończyć się w najmniej odpowiednim momencie. Jeśli dziecko jest nieco starsze, warto dać mu nieco swobody i odpowiedzialności w zakresie korzystania ze smartfona, w tym z YouTube’a. Dobrym rozwiązaniem będzie zatem telefon na kartę. O szczegółach kosztów oraz propozycjach pakietów i urządzeń można przeczytać więcej pod tym linkiem: https://doladowania.orange.pl/oferta/telefon-dla-dziecka-na-karte-jakie-koszty/.
Nie ulega natomiast wątpliwości, że przy świadomym korzystaniu z YouTube’a, można oglądać naprawdę sporo, przy racjonalnym zużyciu pakietu danych i stosunkowo niewielkich kosztach.
Źródło: Artykuł Sponsorowany