IT to jedna z najszybciej rozwijających się branż: w ciągu ostatnich 10 lat liczba osób zatrudnionych w sektorze usług informatycznych wzrosła prawie o połowę. Jednocześnie zawód programisty stał się jednym z najlepiej opłacanych. Jeżeli myślisz o zmianie pracy na IT, przeczytaj, co warto wiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Spec IT zarabia dużo
Jeśli na bieżąco przeglądasz newsy i śledzisz branżowe portale, zapewne zetknęłaś się z jedną z najgorętszych kwestii ostatniego czasu, jaką są stawki w IT. Gigantyczne kwoty, które zarabiają deweloperzy, potrafią pobudzić wyobraźnię – zwłaszcza gdy obecnie pracujesz w mało dochodowej branży. Choć rzecz jasna nie wszyscy w IT zarabiają słynne 50 tysięcy złotych miesięcznie, to nawet juniorzy mogą liczyć na zarobki powyżej średniej krajowej. Dlaczego? Na świetną koniunkturę składa się wiele czynników, takich jak boom na usługi IT, outsourcing IT (dzięki czemu zagraniczne firmy windują lokalne stawki), a także nieustanny niedobór specjalistów – a więc najlepsi z nich mogą liczyć na dużo więcej.
Nie tylko programowanie
Zastanawiasz się, czy możesz dołączyć do tej świetnie prosperującej branży, nie będąc programistką? Tak, zwłaszcza że w IT pracują nie tylko koderzy. Nie musisz umieć programować, ale na pewno przyda Ci się specjalistyczna wiedza z konkretnej dziedziny, do której aspirujesz. Do kluczowych ról w firmach IT, poza programistą, należy m.in. Product Owner (lub Product Manager), specjalista od produktu od strony biznesowej, który decyduje o tym, nad czym pracują deweloperzy. Nieco inną funkcję pełni Scrum Master, który jest spoiwem zespołu: zajmuje się usuwaniem przeszkód i facylitacją procesu, jakim charakteryzują się projekty IT. Rola wzrosła na znaczeniu wraz z popularnością Scruma, metodyki wykorzystywanej też w procesie rekrutacji i wielu innych, o czym łatwo się przekonasz, wyszukując hasło scrum praca. Do popularnych zawodów należy również Tester, którego rola polega na przeprowadzaniu testów i zgłaszaniu błędów. Ze względu na niski próg wejścia i ciekawe możliwości rozwoju, jest to jedna z najlepszych ról na początek przygody z IT. Do tego typu specjalistów IT należą również: Data lub Business Analyst, Project Manager czy UX/UI designer.
Wiek to tylko liczba
Nie ma przeszkód, byś mogła zmienić branżę na IT również po 30. Zresztą osoby, które przekroczyły ten wiek, należą do grupy najsilniej migrującej. Wieloletnie doświadczenie z innej branży może być potężnym atutem dla nowego pracodawcy, zwłaszcza jeżeli wcześniejsza praca pozwoliła ci rozwinąć umiejętności miękkie, m.in. dobra organizacja pracy, zorientowanie na cel czy skrupulatność. Razem z doświadczeniem wzrasta odporność na stres i umiejętność radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach. Bez względu na datę urodzenia, przed zmianą pracy powinnaś dowiedzieć się, jakie są realia branży i na czym polega rekrutacja specjalistów IT.