News Operatorzy

Nowe opłaty roamingowe wchodzą od 30 kwietnia.

Na rynku smartfonów producenci cały czas walczą o nowych klientów, a w między czasie UKE przygotowało nam cały materiał przedstawiający informacje o nowych zmianach dotyczących połączeń i cen w UE, które wejdą w życie z dniem 30 kwietnia 2016r. Czego możemy się spodziewać?

Jak wspomniałem wyżej od 30 kwietnia 2016 r za połączenia roamingowe możemy płacić mniej. Wszystko to zawdzięczamy staraniom Polski, która postanowiła ujednolicić i obniżyć koszty połączeń pomiędzy krajami Unii Europejskiej. W ramach tego projektu podjęto prace nad wprowadzeniem mechanizmu naliczania opłat, który byłby prosty dla użytkownika, a zarazem obniżałby ceny połączeń roamingowych. Cały projekt rozłożono na dwa lata, dzięki czemu kolejne zmiany nastąpią 15 czerwca 2017 roku. Cały projekt przewiduje, że będzie tylko taniej niż aktualne stawki. Dlaczego tak? Stawki naszych aktualnych połączeń w kraju, czyli inaczej „krajową cenę detaliczną” przeniesiono dla roaming. Do obecnej stawki możemy mieć doliczoną sztywną opłatę wynikającą z kosztów poszczególnych usługi. Krótko pisząc musimy pamiętać, że stawki za poszczególne usługi są powiązane z ofertami jakie posiadamy od naszego operatora.

  • minuta rozmowy telefonicznej w kraju kosztuje np. 0,29 PLN.
  • operator może doliczyć dopłatę za minutę połączenia wychodzącego 0,25 PLN.
  • to abonent za minutę połączenia wychodzącego w roamingu zapłaci 0,54 PLN.

Dodatkowa opłata roamingowa, która jest stała przedstawia się następująco:

  • Połączenia wykonane za 1 minutę – 0,25
  • SMS – 0,10
  • MMS – 0,25
  • Przesyłanie danych za 1 MB – 0,25
www.uke.gov.pl
www.uke.gov.pl

Takie prawo, że można. Należy pamiętać, że klienci zawsze mają większe prawa. Tak samo jest i w tym przypadku. Jeżeli abonent jest zadowolony z posiadanego pakietu to może z niego korzystać, a po wyczerpaniu pakietu kupić kolejny albo wybrać inne rozwiązanie, które będzie go zadowalać. Jako klienci mamy prawo do zmiany i przechodzenia między taryfami roamingowymi, tak samo jak między ofertami „na kartę” wśród wszystkich operatorów. W okresie docelowym czyli od dnia 15 czerwca 2017r opłata dodatkowa roamingowa, o której mowa powyżej nie będzie pobierana, a operator będzie rozliczał połączenia wg krajowej ceny detalicznej. Nie ma co ukrywać, ale idzie ku dobremu dla wszystkich klientów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *