News

Nawet kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie: dlaczego freelancerzy w IT zarabiają więcej?

Przeglądając portale branżowe, trudno oprzeć się wrażeniu, że programiści to najlepiej opłacana grupa zawodowa w Polsce. Zarobki w IT rosną z roku na roku, a najlepsi specjaliści IT mogą przebierać w ofertach. Coraz więcej osób pracuje zdalnie dla zagranicznych firm. To właśnie oni osiągają mityczne zarobki w wysokości 50 czy 80 tysięcy zł miesięcznie. Dowiedz się, jak zostać jednym z nich.

Może się wydawać, że boom na usługi IT i intensywna rekrutacja specjalistów IT powodują, że w Polsce nie ma już słabo opłacanych programistów. Teoretycznie by znaleźć oferty, nie musisz już nawet wpisywać front end praca czy Java praca w wyszukiwarkę. Mimo to istnieje spora grupa speców IT, których zarobki zdecydowanie odbiegają od tytułowych kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie. Skąd ta rozbieżność pomiędzy zarobkami?

Stabilizacja vs. mobilność

Nie da się ukryć, że najmniej zarabiają ci specjaliści IT, którzy lata świetnej koniunktury spędzili na etacie. Kiedyś umowa o pracę – w odróżnieniu od „umów śmieciowych” – była synonimem dobrych zarobków. Specjalista poszukiwał rozwoju w stabilnym zatrudnieniu, które miało pozwalać na zbudowanie mocnej pozycji w organizacji, w której miałby spędzić wiele lat. Często programistom, którzy wybrali drogę stabilizacji, po kilku latach ciężko się pożegnać z pieczołowicie budowaną pozycją i bezpieczeństwem etatu. Ceną są nieraz kilkukrotnie niższe zarobki niż koledzy i koleżanki po fachu.

Dlaczego? Bo rynek, praca IT i stawki IT zmieniają się bardzo dynamicznie. Obecnie w branży standardem stają się kontrakty B2B i praca projektowa. Programista, który chce w pełni wykorzystać świetną koniunkturę, musi być nie tylko dobrym specem, ale też powinien wykazywać się sporą elastycznością i mobilnością. To właśnie te cechy, w miejsce stabilizacji, są synonimiczne do wysokich zarobków i szybkiego rozwoju.

B2B IT

Zastanawiasz się, jak zostać freelancerem w IT i podwyższyć swoje zarobki? Są różne scenariusze.

  • Możesz zaproponować obecnemu pracodawcy zmianę formy zatrudnienia i renegocjację umowy. B2B obniża koszty zatrudnienia, więc jest bardzo duża szansa, że twój szef się zgodzi – o ile nie będzie to sprzeczne z polityką formy. Minusem może być brak realnej elastyczności pracy, która pozwala najszybciej rozwinąć karierę w IT.
  • Jeżeli nie chcesz współpracować z obecnym pracodawcą, możesz założyć działalność i samodzielne poszukiwać zleceń na podstawie własnych znajomości lub umiejętności researchu ofert. Pamiętaj, że będzie to wiązało się nie tylko z prowadzeniem firmy, ale i obsługą klienta, która nie zawsze jest bezproblemowa.
  • Jeżeli chcesz ograniczyć ryzyko, a jednocześnie w pełni korzystać z dynamicznie zmieniającego się rynku IT, zacznij współpracę z agencją konsultingową, która zajmuje się outsourcingiem lub body leasingiem w IT. Współpraca z agencją pozwoli ci uniknąć trudów związanych z poszukiwaniem zleceń (zwłaszcza zagranicznych) i ustalaniem formalności z klientem. Agencja zajmie się back office twojej działalności tak, byś mógł skupić się na rozwoju umiejętności.

Ile zarabia programista?

Choć nie wszyscy w IT zarabiają krocie, z raportów wynika, że nawet juniorzy zarabiają więcej niż przeciętny Polak. Mediana wynagrodzenia w branży wynosi 8-13 tysięcy zł miesięcznie. Zarobki często uzależnione są nie tylko od technologii, ale też od formy zatrudnienia. Na B2B zarobisz więcej, zwłaszcza realizując liczne projekty IT. W tym modelu najlepsi developerzy w Polsce mogą liczyć na zarobki 200-250 PLN/H. Jeszcze wyższe stawki można osiągnąć, współpracując z zagranicznymi firmami. Pozyskanie zagranicznych zleceń umożliwiają agencje konsultingowe, które specjalizują się w takich tematach jak body leasing IT czy oursourcing IT. Nie musisz wyjeżdżać za granicę – jedyną koniecznością jest biegła znajomość języka angielskiego. Najlepszym developerom praca zdalna umożliwia zarobki wysokości kilkunastu tysięcy dolarów lub euro miesięcznie. Przy obecnych kosztach w Polsce, taka pensja zapewnia naprawdę świetny komfort życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *