Niektóre modele smartfonów są wręcz klonami swoich poprzedników. Dostrzegamy to nie tylko w zakresie wizualnego podobieństwa, ale również i wnętrza urządzenia. Bardzo często naprawa jednego modelu Samsung Galaxy przypomina również inne modele z tej samej linii. Wielu producentów stara się trzymać tego samego szkieletu napraw. Takie działanie ułatwia pracę technikom serwisu.
Przyglądają się smartfonom Galaxy A52 i Galaxy A53 widzimy liczne podobieństwa. Wśród nich jest między innymi proces napraw telefonów. Zaprezentuje nam to poniższy opis naprawy modelu Samsung Galaxy A53.
Jak wygląda proces wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A53?
Można powiedzieć, że jest on przede wszystkim niezmienny. Rozbiórka wielu nowości od koreańskiego producenta nie zaskakuje. Osobiście zaryzykuje nawet stwierdzenie, że smartfony firmy Samsung są najprostsze do rozbiórki, do wymiany prostych części. Dowodzącym tego przykładem jest kolejny nowy smartfon Koreańczyków. Model Galaxy A53, bo o nim dziś będzie mowa to kopia wielu poprzednich modeli z rodziny Galaxy A. Większość napraw jest nie tylko łatwa, ale również nie ma żadnych niespodziewanych pułapek ze strony producenta. Proces wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A53 rozpoczniemy oczywiście od demontażu klapki baterii. Tak jak w przypadku poprzedników pierwszym działaniem będzie podważenie pokrywy w celu całkowitego demontażu. Klapka baterii to plastik, więc podczas podgrzewania musimy być bardzo ostrożni. Korzystając z żyletki lub narzędzia przypominającego kostkę do gitary spróbują włożyć narzędzie między pokrywę baterii a cały korpus. Warto na tym etapie obejrzeć dokładnie telefon, który nie zawsze idealnie jest złożony fabrycznie. Zdarza się, że fabryczne szczeliny są bardzo widoczne i w dość łatwy sposób będziemy mogli spróbować odseparować pokrywę baterii. Włożone do środka narzędzie pozwoli nam „odciąć” klej znajdujący się na ramce całego urządzenia. Ułatwi na to również przesuwanie narzędzie wzdłuż wszystkich krawędzi. Czynności powinny być powtarzane i wykonywane w odpowiedni sposób, co po kilku chwilach pozwoli nam całkowicie zdemontować plastikową pokrywę baterii.
Bardzo dokładnie prezentuje nam to kanał PBKreviews. Po zakończeniu tej czynności będziemy musieli odkręcić 15 śrubek (wejście krzyżakowe). Pozwoli nam to przejść do kolejnych działań. Wśród nich będzie demontaż osłonek, anten, baterii, płyty głównej oraz płytki sub. Większość elementów jest ze sobą połączona, więc będzie to kilka elementów. Po odkręceniu wszystkich śrubek będziemy mogli zdemontować plastikową osłonkę z anteną NFC. Zakrywa ona większość podzespołów i stanowi swoistą osłonę dla płyty głównej. Możemy ją swobodnie podważyć, ponieważ wczepiona jest na delikatne zaczepy.
Przed wymianą wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A53 odłączmy wszystkie wczepki
Po zdjęciu osłonki będziemy mogli odłączyć baterię, taśmę od wyświetlacza, przednią kamerę oraz dwie anteny łączące płytę główną z płytką sub. Takie działanie pozwoli nam przejść dalej. Mowa oczywiście o wykręceniu jednej poszczególnej czarnej śrubki (znajdujące się mniej więcej obok wczepki złącza baterii). Umożliwi nam to swobodne podniesienie płyty głównej. Możemy do tego użyć plastikowej kostki lub innego otwieraki. Płyta nie jest już niczym przymocowana, więc nie powinniśmy trafić na jakieś problemy z demontażem PCB.
W kolejnym etapie naprawy musimy przejść na dolną część urządzenia. Tam również zdejmujemy osłonkę razem z głośnikiem. Demontaż odsłania nam płytkę sub oraz dostępne na niej podzespoły. Znajdziemy tam między innymi mikrofon, czytnik linii papilarnych, wczepki dwóch anten, końcowe połączenie taśmy łączącej wyświetlacz i płytę główną z płytką sub oraz wczepioną taśmę wyświetlacza. Musimy wszystko powolutku odłączyć, nie powinno to sprawić nikomu problemu, ponieważ działania są naprawdę proste. Po wyciągnięciu wszystkich elementów wystarczy, że wykręcimy dwie śrubki, które trzymają całą płytę. Po wykręceniu dwóch śrubek możemy delikatnie podważyć płytkę (może ona być nieco podklejona).
Wymiana baterii w telefonie Samsung Galaxy A52 to ostatnie działanie po wymianie ekranu
Bateria znajdująca się na środku smartfona jest oczywiście przyklejona. Proces demontażu tego podzespołu będzie stosunkowo prosty. Wystarczy, że do szczeliny po jednej i drugiej stronie wpuścimy alkohol izopropylowy, który pozwoli nam rozpuścić znajdujący się pod baterią klej. Tylko tak będziemy mogli w prostszy sposób zdemontować akumulator.
Podklejona bateria ma dwie kleiste taśmy dwustronne trzymające akumulator. Przy zakładaniu nowego akcesorium powinniśmy nałożyć dwie takie same taśmy, które ponownie pozwolą nam przykleić baterię urządzenia. Oczywiście może się tak zdarzyć, że nowy wyświetlacz będzie miał już dołączony akumulator. To raczej wątpliwa sprawa, ponieważ takie działanie zarezerwowane jest dla modelu z rodziny Galaxy S.
Znajdź różnice między korpusem Samsung Galaxy A52 a modelem Galaxy A52
Podczas rozkładania powyższych modeli widać znaczne podobieństwa. Są jednak też pewne różnice. Cały problem polega na tym, że te różnice dotyczą głównie wielkości podzespołów lub kształtu drobnych elementów. Tak się składa, że naprawa modelu Galaxy A52 i modelu Galaxy A53 nie ma w zasadzie żadnych większych różnic. Widzimy to między innymi po wyglądzie korpusów dwóch powyższych modeli.
Proces naprawy oraz demontażu w przypadku obu modeli jest również bardzo podobny. Skorzystamy w tym przypadku również z tych samych narzędzi. Samych różnic w tym przypadku oraz innych modeli Samsunga nie ma wiele. Wystarczy zerknąć na wymianę wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A13, gdzie sposób rozbiórki jest w zasadzie bardzo podobny.
Czy naprawy telefonów firmy Samsung już zawsze będą takie nudne? Wszystko na to wskazuje, ponieważ producent stara się nie zmienia tego, co w zasadzie w 100% się sprawdza również w serwisach telefonów komórkowych. Po zapoznaniu się z dokładnym poradnikiem oraz turtorialem naprawy modelu Galaxy A53 serwis Samsung wydaje się nam kompletnie niepotrzebny.