Jeśli jesteś miłośnikiem nowoczesnych technologii i gadżetów, korzystasz z dobrej jakości smartfona, na ścianie w Twoim salonie wisi wysokiej klasy telewizor, a dodatkowo często grywasz w gry wideo na konsoli, odwiedzasz legalne kasyno online na telefonie lub słuchasz muzyki, to niewątpliwie jednym z dodatków, jakie chodzą Ci po głowie, może być soundbar. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy musi być ekspertem w dziedzinie domowego sprzętu audio i wideo, dlatego też nasz dzisiejszy artykuł opracowaliśmy jako uproszczony poradnik dla wszystkich tych, którzy słyszeli o soundbarach, ale nie wiedzą za bardzo co to jest, do czego służy i co może on zapewnić — a wiedzą tylko tyle, że jest to „jakiś” głośnik.
Dlatego też z naszego dzisiejszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o soundbarach (ale bez wdawania się w niepotrzebne szczegóły techniczne) oraz poznasz kilka modeli godnych zainteresowania w różnych kategoriach cenowych.
Czym w ogóle jest soundbar?
W sporym uproszczeniu soundbar to specjalna listwa, czy też belka zawierająca od kilku do nawet kilkunastu małych głośników. Można ją uznać za dosyć ograniczony układ dźwięku przestrzennego — bo naturalnie efekt nie będzie nawet zbliżony do prawdziwego studia domowego w układzie 5.1 lub 7.1. Niemniej jednak jeśli nie możesz sobie pozwolić na wydatek w postaci zestawu głośników 7.1 albo masz ograniczone miejsce w salonie, to soundbar jest świetną namiastką dźwięku przestrzennego. Wynika to z tego, że zawarte w nim głośniki sterowane są przez zaawansowane układy i przetworniki, dzięki czemu wydobywający się z nich dźwięk jest naprawdę dobrej jakości i zapewnia złudzenie przestrzennego dzięki zastosowaniu sprytnych rozwiązań.
Ponadto współczesne soundbary obsługują mnóstwo różnych technologii ulepszającej dźwięk — jak choćby Dolby Atmos, bass-reflex, Dolby Pro-Logic, AC3 i wiele innych. Co więcej, pozwalają one odtwarzać dźwięk z wielu różnych źródeł — nie trzeba za każdym razem podłączać do nich kable nowych urządzeń. Typowe opcje są następujące:
- Połączenie przewodowe z telewizorem. Do tego celu najczęściej wykorzystywany jest standard HDMI. W celu zapewnienia prawidłowej pracy soundbara należy podłączyć go kablem HDMI do wyjścia HDMI ARC w telewizorze. Inna opcja to zazwyczaj optyczne złącze audio w standardzie TOSLINK lub S/PDIF.
- Połączenie przewodowe z innymi urządzeniami. Tutaj najczęściej korzystamy ze standardu USB. Do rzadkości należą soundbary dysponujące złączami typu RCA lub Cinch — ale nie oznacza to oczywiście, że takich urządzeń nie ma na rynku. Jednak zdecydowanie najpopularniejsza opcja to standardowe złącze USB.
- Połączenie bezprzewodowe. W tym celu mamy do dyspozycji zazwyczaj dwie opcje — Bluetooth oraz WiFi. Soundbar może obsługiwać obie te technologie naraz lub tylko jedną z nich. Warto więc dla pewności sprawdzić przed zakupem dostępne w nim możliwości połączeniowe.
- Pamięć zewnętrzna w postaci kart SD lub pendrive’ów na USB. Niektóre urządzenia dysponują możliwością samodzielnego odtwarzania muzyki lub ogólnie nagrań dźwiękowych po podłączeniu pamięci masowej z odpowiednimi plikami. Zazwyczaj sprowadza się do obsługi standardu MP3, rzadziej FLAC i wbudowanego w soundbar odtwarzacza plików audio.
Jakie urządzenia zasługują na uwagę?
Zanim zdecydujesz się na zakup soundbara, musisz oczywiście określić swój budżet. W przypadku tych urządzeń nie zawsze jednak sprawdza się reguła, że droższe urządzenie zapewni Ci lepszą jakość dźwięku od tańszego — czasami kosztujący więcej produkt dysponuje po prostu większą liczbą dodatków, przy czym niekoniecznie Ci będą one do czegoś przydatne.
Pamiętaj jednak, że nasze propozycje i zakresy cenowe są optymalne w momencie pisania tych słów. Może się jednak zdarzyć, że za jakiś czas ten, czy inny model przeskoczy do innego pułapu cenowego z uwagi na zmianę sytuacji rynkowej lub zostanie wycofany — niestety tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć!
Do 500 złotych
Przy maksymalnym budżecie 500 PLN nie powinieneś oczekiwać niesamowitej jakości dźwięku, ani też rozbudowanej funkcjonalności. Ale mimo tego urządzenia w tej klasie cenowej bez wątpienia zapewnią Ci spory skok jakościowy w porównaniu do głośników wbudowanych w telewizor. Zazwyczaj będą dysponować mocą wyjściową do nawet 100 W oraz łącznością bezprzewodową w standardzie Bluetooth.
A jakie urządzenia są naszym zdaniem godne zainteresowania? Spójrz na przykład na następujące modele:
- Sony HT-SF150 — urządzenie o przyzwoitych parametrach, dopracowane i bez słabych punktów.
- TCL TS6100 — świetny jak na tę kategorię cenową dźwięk, wiele przydatnych dodatków.
- Philips TAB5305/12 — efektowne wzornictwo, moc 140 W i dobra jakość wykonania.
Jaki soundbar kupić, gdy masz 1 000 złotych do wydania?
Przy budżecie około 1 000 PLN masz już naprawdę spore pole do popisu. Taki pułap cenowy pozwala wybierać pomiędzy doskonałej jakości urządzeniami o sporej mocy wyjściowej i wieloma funkcjami dodatkowymi. Nasze propozycje to między innymi:
- Samsung HW-Q60T — uważamy, że do 1 000 PLN jest to bez wątpienia najlepszy wybór pod każdym względem. Może jedynie wzornictwo nie każdemu przypadnie do gustu, ale to już kwestia indywidualnych upodobań.
- TCL TS8132 — bardzo porządnie wykonane urządzenie z doskonałymi parametrami i zapewniające świetną jakość dźwięku.
- Creative Sound Blaster X Katana — doskonale dostosowany do potrzeb miłośników gier komputerowych soundbar, który jednak nadaje się znakomicie także na potrzeby ogólnego zastosowania.
Oczywiście na rynku dostępne są także o wiele droższe urządzenia, jak na przykład kosztujący około 5 000 PLN Samsung HW-Q950A — ale jesteśmy przekonani, że w tę grupę cenową celują użytkownicy doskonale zorientowani w temacie i wiedzący, czego szukają.