Na czym polega postprodukcja obrazu?

Prawdopodobnie już słyszałeś terminy „post”, „produkcja” i „postprodukcja” w kontekście filmów, ale czy wiesz, że dotyczą one również – i są równie ważne – fotografii? Te trzy terminy – postprodukcja, produkcja i post – są w dziedzinie filmografii zasadniczo wymienne.

„Produkcja” dzieje się na planie lub w konkretnej lokalizacji – to właśnie jest to, co robisz, gdy wędrujesz z aparatem w dłoni, robiąc zdjęcia lub nagrywając filmy. „Postprodukcja” to zatem wszystko, co dzieje się po zakończeniu zdjęć, „postprodukcja obrazu” to wszystkie czynności, które są wykonywane po zakończeniu fotografowania, a „post” to skrót od tych dwóch.

Postprodukcja – czym jest dokładniej?

Ustaliliśmy więc, że postprodukcja obrazu jest wszystko, co dzieje się po sesji zdjęciowej, ale co to dokładniej oznacza? W przypadku profesjonalistów, takich jak http://fdrstudio.pl/, postprodukcja obrazów obejmuje niektóre (lub wszystkie) z następujących czynności:

  • Importowanie wszystkich nagranych materiałów i tworzenie kopii zapasowych;
  • Przejrzenie wszystkich nagranych materiałów i selekcja najlepszych;
  • Korygowanie koloru, jasności, kontrastu i innych podstawowych ustawień ekspozycji;
  • Naprawianie wszelkich problemów, takich jak krzywe horyzonty, zniekształcenie, drobinki kurzu lub skazy;
  • Zastosowanie dowolnego tonowania kolorów lub podobnych korekt stylistycznych;
  • Przygotowywanie zdjęć lub filmów do eksportu i drukowania, udostępnianie lub publikowanie w Internecie.

Ile to kosztuje i jak długo to trwa, całkowicie zależy od projektu. Profesjonalnie nakręcony film krótkometrażowy wymaga wiele miesięcy dla dokonania kompleksowej postprodukcji, a każdy krok w nim zwarty będzie wykonywany wiele razy, z drugiej strony postprodukcja obrazu wydaje się nieco mniej czasochłonna, bo można przecież przetworzyć kilkadziesiąt zdjęć w ciągu godziny – o ile nie przeprowadza się żadnego poważnego retuszu.

Dlaczego postprodukcja jest ważna?

Postprodukcja jest co najmniej tak samo ważna, jak faktyczna produkcja. To duża część całej pracy z kilku powodów, ale przede wszystkim jest okazją do rozwiązania drobnych problemów, które przeoczyłeś, lokalizacji, poprawienia koloru i ekspozycji, i ogólnie po prostu pozwala na upewnienie się, że efekt wygląda dobrze i profesjonalnie.

W ramach postprodukcji możesz też wypracować spójny wygląd, zarówno dla tego dzieła, jak i dla całej pracy, jaką wykonujesz. Cyfrowe aparaty fotograficzne nie są idealne i mają wiele założeń na temat świata, więc masz okazję się do nich dostosować, albo oddać to zadanie w ręce profesjonalistów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj