Chcesz kupić komputer, który będzie Ci służył zarówno do pracy w domu, jak i rozrywki? Na nowoczesnym sprzęcie z powodzeniem można grać w gry komputerowe, oglądać kinowe nowości i wiele, wiele więcej. Sprawdź, czym powinien cechować się dobry komputer stacjonarny!
Kompatybilna płyta główna
Płyta główna to komponent, który łączy ze sobą wszystkie pozostałe elementy składowe komputera. Musi zatem być kompatybilna z wybranymi przez Ciebie procesorem, kartą graficzną, pamięcią RAM i dyskiem twardym. Decydując się na zakup poszczególnych części należy zatem patrzeć nie tylko na ich moc i parametry, ale także upewnić się, że wszystkie razem będą ze sobą współpracować umożliwiając Ci dostęp do najlepszej jakości rozrywki.
Silny procesor
Procesor zapewnia komputerowi całą jego siłę. Od mocy tego komponentu zależy prędkość działania całego sprzętu, jego tendencja do przegrzewania się i rodzaje aplikacji, jakie mogą na nim być zainstalowane. Jeśli planujesz grać na komputerze, zajmujesz się obróbką grafiki lub filmów, powinieneś zdecydować się na mocny procesor z minimum 4 rdzeniami obsługującymi 8 wątków. W przypadku słabszych elementów system może zawieszać się i pracować wolno. Jeśli jednak komputer ma Ci służyć jedynie do pracy biurowej, doskonale sprawdzą się komponenty o mniejszej ilości rdzeni, a przy tym znacznie tańsze.
Pojemna pamięć RAM
Pamięć RAM to inaczej pamięć operacyjna komputera. Mierzona jest w gigabajtach i zapewnia płynną pracę całego sprzętu. Im jej więcej, tym szybciej ładują się aplikacje, sam system i możliwe jest komfortowe korzystanie z kilku programów jednocześnie. W przypadku wykorzystywania komputera do gier i półprofesjonalnej obróbki mediów niezbędne jest co najmniej 8 GB pamięci RAM. Tak naprawdę nie można przesadzić z jej ilością – jedynym ograniczeniem jest budżet przeznaczony na skompletowanie całego sprzętu.
Karta graficzna
Inwestycja w kartę graficzną jest niezbędna, jeśli komputer ma służyć do grania i chcesz korzystać z rozgrywki na najwyższym poziomie – dzięki dobrej karcie graficznej z powodzeniem uruchomisz najnowszą grę na najlepszych ustawieniach i będziesz mógł cieszyć się doskonałymi detalami obrazu. To także ważny komponent dla osób zajmujących się obróbką grafiki i filmów. Obecnie najpopularniejsze są karty graficzne o pamięci 2 GB, ale ze względu na szybki rozwój silników gier, wiele osób decyduje się już by zakupić taką o pamięci 4 GB, by nie musieć jej wymieniać po kilkunastu miesiącach.
Pojemny dysk twardy
Na dysku twardym przechowasz wszelkie dane, które są Ci niezbędne do pracy na komputerze. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, możesz zdecydować się na mały dysk, na którym będziesz jedynie instalował gry i aktualnie używane programy. Pozostałe pliki, takie jak zdjęcia czy dokumenty możesz przetrzymać na dysku przenośnym lub wynajętym miejscu w chmurze. Jeśli jednak chcesz mieć wszystko „pod ręką”, najlepiej jeśli zdecydujesz się na pojemny dysk od razu, by nie musieć później instalować dodatkowej partycji. W przypadku grania w różne gry i przechowywania sporej ilości dokumentów, optymalną wielkości dysku twardego jest 200 GB.