News

Lokalizator GPS: niepotrzebny gadżet, czy niezbędna technologia? Dowiedz się, jak może ułatwić Ci życie!

Niektóre z dostępnych dziś wynalazków nie mają żadnych przydatnych funkcji. Inne zaś diametralnie zmieniają naszą codzienność i sprawiają, że nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez nich. Lokalizatory GPS zdecydowanie zrewolucjonizowały świat – dzięki nim żyje się wygodniej. Zazwyczaj jednak kojarzymy je tylko z nawigacją samochodową. Niesłusznie! Mają one mnóstwo innych, praktycznych zastosowań. Mogą uczynić Twoje życie znacznie łatwiejszym i… Bezpieczniejszym. Dowiedz się, jak!

Technologia GPS – jak to działa? Czy używanie jej jest bezpieczne?

Podstawą technologii GPS jest sieć satelit krążących na orbicie Ziemi. Wysyłają one sygnały, które odbiera posiadany przez nas lokalizator. Na ich podstawie urządzenie może obliczyć swoje współrzędne geograficzne i wyświetlić je na ekranie mapy samochodowej lub naszego smartfona. Wbrew powszechnej opinii – moduł GPS nie wysyła żadnej informacji zwrotnej do satelit, jedynie je od nich odbiera. Może za to przekazywać obliczoną już lokalizację do połączonego z nim oprogramowania, dzięki czemu jesteśmy w stanie ustalić położenie np. zgubionego telefonu dzięki specjalnej aplikacji.

Technologia ta jest całkowicie bezpieczna. Wynaleziono ją w latach 70’, zatem została już dokładnie przebadana. Sygnał docierający do ziemi jest stosunkowo słaby, energia przenoszona przez niego ponad sto tysięcy razy mniejsza od tej dostarczanej przez… Światło zwykłej żarówki! Używanie sprzętu GPS jest zatem zupełnie nieszkodliwe dla Twojego zdrowia.

Czy da się zhakować lokalizator? Aplikacje z nim powiązane są zabezpieczone szyfrowanym hasłem, a często też dodatkowymi środkami ochrony. Zatem przy przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa (takich jak np. odpowiednio długie hasło), nie musisz się obawiać! Dostęp osób niepożądanych do Twojej lokalizacji jest naprawdę bardzo utrudniony – wręcz praktycznie niemożliwy.

Lokalizator GPS – sprytne zabezpieczenie Twojego roweru

Zdarzyło Ci się, że ktoś ukradł Twój rower i nie chcesz, by to się powtórzyło? A może właśnie kupiłeś nowy i chcesz go ochronić przed złodziejem? Lokalizator GPS to świetny sposób na zabezpieczenie Twojej własności! Zapięcia rowerowe niestety często bywają zawodne. Wiele z nich można dość łatwo przeciąć, a złodzieje mają swoje sposoby na pozbycie się nawet tych bardziej porządnych łańcuchów.

Lokalizator GPS pozwoli Ci na śledzenie położenia Twojego roweru w każdej chwili. Jeżeli sprzęt zostanie skradziony – będziesz dokładnie wiedział, gdzie się znajduje! Nawet jeśli w pewnym momencie sygnał zostanie zgubiony (na przykład przez schowanie pojazdu w jakiejś piwnicy) – moduł poinformuje Cię o ostatniej zapamiętanej lokacji. Dzięki temu, z pomocą policji, łatwo odzyskasz swoją własność.

Lokalizatory GPS są bardzo małe, więc łatwo zamontować je w sposób niewidoczny. Ich baterie wystarczają na naprawdę bardzo długo i mają możliwość ponownego ładowania. Taki zakup to niewielki wydatek, który może ochraniać Twój sprzęt przez lata. Nadaje się nie tylko do rowerów. Możesz zabezpieczyć w ten sposób samochód, dziecięcy gokart, torbę z laptopem i wiele innych cennych przedmiotów!

Bezpieczeństwo najważniejsze – zegarek z lokalizatorem dla Twojego dziecka

Nie ma chyba rodzica, który nie zastanawiałby się ani razu, gdzie jest jego dziecko. Albo czy na pewno jest bezpieczne. Ta troska wielu osobom potrafi wręcz pędzić sen z powiek. A gdyby tak istniała możliwość sprawdzenia lokalizacji Twojej pociechy, zawsze i wszędzie? Technologia i tu przychodzi nam z pomocą! Dostępne na rynku smartwatche dla młodzieży bardzo często wzbogacane są o moduł GPS. Dzięki temu zawsze wiesz, gdzie aktualnie znajdują się Twój syn czy córka.

Takie zegarki dla dzieci z lokalizatorem posiadają z reguły bardzo atrakcyjne dla młodzieży funkcje dodatkowe. Między innymi opcja połączenia ze smartfonem i odbierania połączeń, wybór szaty graficznej czy latarka. Rodzic za to ma możliwość śledzenia trasy, jaką przemierza dziecko oraz poznanie jego dokładnej lokalizacji, a często także historii wykonanych i odebranych telefonów – dzięki temu możesz mieć pewność, że nikt niepożądany nie kontaktuje się z Twoją pociechą.

Wiele modeli wyposażonych jest także w możliwość ustawienia alarmu po wyjściu dziecka poza określony teren lub przycisk SOS, pozwalający na natychmiastowe powiadomienie rodzica SMSem i wezwanie pomocy. Może to uratować przed tragedią w niebezpiecznej sytuacji! Pomoże też kontrolować małego wagarowicza.

Lokalizator GPS – wsparcie w opiece nad seniorem

Nie tylko dzieci mogą wymagać kontroli. Demencja to niestety coraz częstsza przypadłość seniorów. Zdarza się, że osoba starsza wychodzi z domu i nie pamięta potem, gdzie mieszka. Zaburzenia poznawcze jednego z członków rodziny, to bardzo trudne doświadczenie dla całej jej reszty. Lokalizator przypięty do paska chorego może zapewnić Ci większe poczucie bezpieczeństwa i zapobiec zaginięciu chorego! Niektóre modele poinformują Cię również SMSem, gdy dotknięta demencją osoba bliska wyjdzie z domu bez Twojej wiedzy.

Istnieją także wersje lokalizatorów, które – podobnie jak smartwatche dla dzieci – posiadają opcję przycisku SOS. Takie urządzenia mogą okazać się przydatne dla osób starszych, które zachowały sprawne zdolności poznawcze, ale chorują na serce lub cukrzycę. Dzięki temu będą mogły wezwać Cię na pomoc w przypadku ataku lub powiadomić, gdy gorzej się poczują.

Jak widać, lokalizatory GPS potrafią naprawdę ułatwiać życie. Mogą nie tylko zabezpieczyć Twoją własność, ale także podnieść bezpieczeństwo Twojego dziecka lub seniora. To gadżet, który może okazać się naprawdę pomocny! Jego koszt jest stosunkowo niewielki w stosunku do spokoju, jaki potrafi Ci zapewnić. Na rynku istnieje wiele różnych modeli i warto, byś przed ewentualnym zakupem rozważył, jakie dokładnie funkcje będą dla Ciebie przydatne. Wybierz ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i odetchnij z ulgą – Twoi bliscy będą bezpieczni, tak samo, jak Twoja własność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *