News

Live streaming, czyli recepta na skuteczną edukację w czasie pandemii

Pandemia koronawirusa, jaka dotknęła cały świat w 2020 roku, zamknęła ludzi w domach i wymusiła na nas przejście na pracę, edukację i spotkania w trybie zdalnym. Aby jakość połączeń, a co za tym idzie także skuteczność spotkań, były na wysokim poziomie. Niezbędny jest do tego dobrej jakości sprzęt do live streamingu.

Live streaming – nowy standard w edukacji

Konieczność ograniczenia mobilności społeczeństwa, a także zachowania dystansu społecznego doprowadziły do tego, że trzeba było zamknąć szkoły i uczelnie wyższe, a także przeorganizować tryb komercyjnych kursów i szkoleń. Doprowadziło to do sytuacji, w której internetowe transmisje na żywo to już nie tylko służący rozrywce YouTube live streaming, ale podstawowa forma komunikowania się w e-learningu z uczniami, studentami, uczestnikami kursów i szkoleń.

Live streaming nie tylko w e-learningu

Oprócz możliwości prowadzenia zajęć dydaktycznych i komercyjnych szkoleń czy kursów live streaming umożliwił nam też spotkania firmowe z kontrahentami, podczas gdy niemożliwe są podróże i spotkania osobiste. Dzięki temu rozwiązaniu nie musieliśmy w pełni zrezygnować z uczestnictwa w życiu kulturowym, społecznym czy religijnym. YouTube live streaming daje bowiem możliwość transmitowania koncertów, konferencji czy wreszcie obrzędów religijnych.

Jakiego sprzętu potrzebujemy do prowadzenia wysokiej jakości live streamingu?

Wysokiej jakości przekaz online może być zrealizowany dzięki urządzeniom, które gwarantują odpowiednie parametry. Do tego niezbędne jest oczywiście stałe łącze z szybkim Internetem.

Kamera IP

Minimalna rozdzielczość, jaka zapewni odbiorcom Twojej transmisji online satysfakcjonujący i wyraźny obraz, to rozdzielczość HD, czyli 1280×720 pikseli. Wyższa jakość wymaga już użycia szybszego łącza internetowego, aczkolwiek rozdzielczość 1920×1080 pikseli zagwarantuje już naprawdę wysoką jakość wizji. Jeżeli transmitujesz wydarzenia, w czasie których obraz jest dynamiczny, wówczas warto wykorzystać kamerę w jakości 4K, czyli 4096×2160 pikseli. Wówczas ważna jest także płynność obrazu, która powinna wynosić co najmniej 60 klatek na sekundę (przy kamerach o niższej rozdzielczości wystarczająca będzie częstotliwość 30 klatek na sekundę).

Ekoder HDMI

Są to urządzenia wykorzystujące protokół sieciowy RTMP oraz kodek dźwięku ACC. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest prowadzenie transmisji prezentacji multimedialnej, która odtwarzana jest z komputera lub innego urządzenia.

Systemy strumieniowe

Z zastosowaniem tych samych protokołów i kodeków co ekodery HDMI urządzenia te umożliwiają transmitowanie wizji i fonii pochodzących z czterech różnych kamer IP. Pozwala to na przygotowanie ciekawych i dobrze zrealizowanych transmisji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *