Gdy pierwszy raz zobaczyłem router Linksys WRT3200ACM, na myśl przychodzi legendarny model WRT54G. Czy 3200ACM okaże się jego godnym następcą? Czas się przekonać.
Przyznam, że po tym urządzeniu oczekiwałem bezkompromisowej wydajności, zaawansowanych technologii oraz łatwej obsługi. Po części router spełnił moje oczekiwania.
Specyfikacja i wygląd
WRT3200ACM to prawdziwa bestia. Router posiada zintegrowany układ Marvell Armada 385, wyposażony w dwa rdzenie o taktowaniu 1,8 GHz. Wspiera go 512 MB RAM oraz 256 MB pamięci wewnętrznej. To co, może wgramy linuxa?
Wrażenie robią przepustowości Wi-Fi, które wynosić maja 600 Mb/s na falach 2,4 GHz oraz aż 2600 Mb/s na falach 5 GHz. Abstrakcyjne wartości nawet dla najnowszych urządzeń, dostępnych na rynku. To jednak dobrze – router z pewnością nawet po kilku latach będzie oferował znakomitą wydajność, która wtedy może już być standardem.
Wśród portów znajdziemy standardowy układ 1x WAN 1Gb/s oraz 4x LAN 1 Gb/s. Ponadto producent przewidział porty na podłączenie pamięci z interfejsem USB – 1x USB 3.0, 1x USB 2.0 lub eSATA.
Wyglądem Linksys przypomina odświeżonego i jeszcze bardziej wypasionego WRT54G. Mimo kosmicznego kształtu nie uświadczymy tutaj jednak „gamingowego” ducha. Producent postawił na stonowaną niebiesko-czarną kolorystykę oraz białe podświetlenie informacyjne na froncie. Znajdziemy tam informacje o włączonym urządzeniu i dostępie do internetu, a także aktualnie pracującej sieci Wi-Fi (2,4 GHz i 5 GHz) oraz statusie czterech portów LAN.
Konstrukcja wykonana jest z grubego i bardzo twardego tworzywa, co z pewnością zagwarantuje wiele lat bez problemów. Na czarnym plastiku znajdziemy liczne dziury, zapewniające dobrą wentylację.
Na tylnym panelu znajdziemy wszystkie wyżej wspomniane złącza, przyciski WPS oraz reset, złącze zasilania oraz wyłącznik. Ciekawi fakt zastosowania portu eSATA, po bliższym przyjrzeniu się można zauważyć, że jest to hybrydowe złącze, obsługujące także USB 2.0. Solidny zasięg zapewnić maja cztery anteny, dołączone do zestawu.
Konfiguracja i funkcje
Przy konfiguracji Linksys mnie zadziwił, bo… w ogóle jej nie było. To znaczy, była, jednak wszystko router robi za nas. Urządzenie samodzielnie skanuje sieć oraz dobiera pulę adresów IP nawet przy kilku innych sieciach. Z łatwością również przejmuje rolę Access Pointa.
Linksys oferuje mnogość różnych funkcji. Wśród nich znajdziemy chociażby kontrolę rodzicielską, pozwalającą blokować dostęp do Internetu w określonych godzinach oraz tworzyć czarne listy stron, na które dzieci nie będą miały dostępu.
Kolejną opcją jest sieć dla gości. Po włączeniu tej funkcji router utworzy osobną sieć dla gości. Oferuje ona możliwość ustalenia nazwy i hasła sieci oraz określenie limitu gości. Brakuje tutaj niestety kontroli przepustowości dla pojedynczego urządzenia.
Jeśli już mowa o kontroli przepustowości, jest ona dostępna pod zakładką „Wyznaczanie priorytetów multimediów”. Niestety trochę mnie rozczarowała, ponieważ umożliwia ona ustawianie wysokiego i normalnego priorytetu, a także wyboru różnych aplikacji i gier, lecz użytkownik nie jest w stanie ustawić konkretnych wartości przepustowości.
Wśród narzędzi do analizy znajdziemy test prędkości łącza oraz mapę sieci i wykorzystania przepustowości dla konkretnych urządzeń. Wygląda to bardzo przejrzyście.
Spośród zaawansowanych ustawień warto wymienić serwer OpenVPN. Ta funkcja pozwala na konfigurację OVPN i dodanie użytkowników.
Zarządzanie ustawieniami sieci oraz pamięcią USB wygląda dość standardowo. Router pozwala na ustawienie nazwy i hasła sieci, konfigurację trybu sieciowego i kanałów, filtrowanie adresów MAC, zarządzanie WPS. Znalazła się tutaj również funkcja planera połączeń bezprzewodowych, gdzie możemy włączyć i wyłączyć sieć bezprzewodową w określonych godzinach i dniach.
Jeśli chodzi o USB, urządzenie oferuje stworzenie serwera FTP oraz serwera multimediów. Urządzenie wspiera technologię Linksys Smart Wi-Fi, pozwalającą na konfigurację routera z dowolnego miejsca przez Internet. W celu uzyskania dostępu do tej funkcji konieczne będzie założenie konta.
Co jednak najważniejsze, WRT3200ACM posiada oprogramowanie na licencji Open Source. To z kolei oznacza, że wszyscy użytkownicy mogą edytować kod źródłowy systemu i tym samym dostosować go do własnych potrzeb. W sieci dostępne są alternatywne systemy w postaci OpenWRT oraz DD-WRT, dające znacznie większą kontrolę nad urządzeniem.
Wydajność
Niestety ciężko obecnie oszacować maksymalną wydajność routera, ponieważ na rynku nie ma jeszcze dostępnych urządzeń, które pozwolą WRT3200ACM rozwinąć skrzydła w pełni. Sam również nie posiadałem sprzętu, pozwalającego na symulację środowiska. Testy przeprowadziłem więc w warunkach domowych.
Przesyłanie pliku przez sieć LAN
Router oferował w tym przypadku wydajność w okolicy 106 MB/s, co daje nam 848 Megabitów na sekundę (848 Mb/s). Wynik jest więc jak najbardziej akceptowalny.
Aby jednak osiągnąć jeszcze lepszą wydajność, karty sieciowe testowanych urządzeń powinny posiadać interfejs 10 Gb/s, wtedy całkiem realne byłoby osiągnięcie teoretycznej prędkości 2600 Mb/s, którą podaje producent.
Test Wi-Fi w trybie mieszanym
Test został przeprowadzony z użyciem telefonu Redmi Note 3 oraz aplikacji Wi-Fi Speed Test. W przypadku standardowego pasma w odległości 5 metrów od routera udało się osiągnąć transfer na poziomie 39,9 Mb/s w przypadku przesyłania oraz 15,71 Mb/s w przypadku odbierania.
W odległości około 15 metrów, przez kilka ścian było to już 23,2 Mb/s oraz 6,84 Mb/s.
Znacznie lepiej prezentowała się przepustowość w paśmie 5 GHz. W odległości 5 metrów udało się osiągnąć wysyłanie 152,71 Mb/s oraz 179,15 Mb/s pobierania.
W odległości około 7 metrów oraz za dwiema ścianami prędkości wyniosły odpowiednio 105 Mb/s oraz 166 Mb/s.
Gorzej jednak prezentował się wynik na innym piętrze, gdzie przeszkodę stanowił dodatkowo beton. Tutaj wysyłanie wyniosło już zaledwie 11,61 Mb, nie udało się przeprowadzić testu pobierania, ponieważ telefon zgubił zasięg.
Test Wi-Fi w standardzie AC
Tryb ac dostępny jest tylko w przypadku sieci 5 GHz. Wyniki są znakomite – w odległości 5m to 166,07 Mb/s wysyłania oraz 248 Mb/s pobierania.
W przypadku 7 metrów i dwóch ścian prędkość spada do 21 Mb/s wysyłania oraz 6,44 Mb/s pobierania.
Warto jednak pamiętać, że wyniki te nie są prowadzone w laboratorium i nie stosuję tutaj specjalistycznego oprogramowania, a darmową aplikację, dostępną na Androida. Niemniej są to wyniki typowe dla środowiska domowego. Router był ustawiony w kącie, co zapewne również wpłynęło na osiągnięte wyniki. W przypadku pasma 5 GHz warto brać pod uwagę umiejscowienie routera, ponieważ może znacząco wpłynąć na przepustowość.
Podsumowanie
Czy 3200ACM okazał się godnym następcą WRT54G? Ciężko aktualnie powiedzieć. Rynkowa obecność tego urządzenia dopiero się zaczyna i przyjdzie nam poczekać na to, aż z pomocą niezależnego oprogramowania w pełni rozwinie skrzydła.
Niemniej router posiada najnowsze funkcje, najlepsze standardy i zapewnia świetną wydajność na obecne czasy. Jego wygląd może się podobać, zaś wykonanie konstrukcji stoi na najwyższym poziomie. Linksys WRT3200ACM to z pewnością urządzenie, które wyprzedza obowiązujące standardy. To z kolei przełoży się na znacznie dłuższy cykl życia, gdzie router będzie oferował bezustannie najlepszą wydajność.
Niestety aktualnie można doczepić się do nieco ograniczonego oprogramowania, jakie dołącza producent. miejmy nadzieję, że dzięki licencji open source zostanie ono szybko przystosowane przez fanów i zaoferuje znacznie więcej niż obecnie. Kolejnym problemem dla niektórych może okazać się cena. WRT3200ACM na dzień dzisiejszy kosztuje około 960 złotych, co z pewnością nie jest małą sumą jak za router.
Komu mogę polecić produkt? Z pewnością tym, którzy nie patrząc na cenę szukają bezkompromisowej wydajności, sporych możliwości konfiguracji (ale to jeszcze trochę) oraz urządzenia na długie lata.