Do testów otrzymałem range extender – model RE7000 renomowanej marki linksys. Jest to wzmacniacz sygnału, który pozwala na rozszerzenie sieci wi-fi w domu czy mniejszej/średniej firmie, gdzie router, często nie dostarcza wystarczająco silnego sygnału
Opakowanie
Urządzenie dotarło do mnie przesyłką kurierską. Pudełko solidne i dużo większe (26 cm na 26 cm na 7 cm), niż urządzenie, które się w nim się znajduje. W zestawie otrzymamy wzmacniacz sygnału RE7000 oraz przejściówkę. W naszym przypadku jest to wtyczka o standardzie europejskim, którą wsuwa się do wzmacniacza sygnału. W ten sposób otrzymujemy jednolite urządzenie, które już jest gotowe do instalacji oraz konfiguracji.
Wygląd
Range extender RE7000 został wykonany z plastiku w kolorze białym. Zewnętrzna strona ma błyszczącą powierzchnie, na niej znajduje się logo producenta oraz dioda informująca nas o stanie połączenia. Po bokach znajdują się malutkie otwory, które służą do wentylacji urządzenia, dzięki temu wzmacniacz sygnału nie nagrzewa się przesadnie. Po prawej stronie znajduje się przycisk uruchamiający urządzenie, przycisk WPS (służy do szybkiej konfiguracji routera z RE7000), a także przycisk RESET. Po lewej stronie znajdują się jedynie otwory wentylacyjne. Od wewnętrznej strony mamy plakietkę producenta z informacjami o urządzeniu, oraz miejsce na montaż wtyczki do gniazda elektrycznego. Od spodu jest miejsce na wpięcie kabla sieciowego. Całość wygląda na solidną i przemyślaną konstrukcję.
Funkcje
Poniżej główne funkcje RE7000:
- MU-MIMO – technologia szybkiej łączności bezprzewodowej w standardzie AC, która umożliwia jednoczesne strumieniowanie multimediów o wysokiej rozdzielczości oraz działanie online na wielu urządzeniach.
- Automatyczny i bezproblemowy roaming – Twoje urządzenia bezprzewodowe będą automatycznie przyłączały się do silniejszej sieci WiFi, podczas poruszania się po domu i jego okolicy urządzenie automatycznie przełącza niezauważalnie. Usługa dostępna w urządzeniach serii MAX-STREAM™.
- Zasięg do 930 m² – zwiększenie zasięgu routera bezprzewodowego do 930m² – bez martwych stref.
- Technologia Spot Finder – technologia, która w kilku prostych krokach pozwala ustalić najlepsze miejsce instalacji wzmacniacza tak, aby wzmocnienie sygnału było jak najbardziej optymalne.
- Działa z każdym routerem – urządzenie współpracuje z każdym dostępnym na rynku routerem bezprzewodowym.
- Technologia Cross-Band – maksymalizuje efektywność jednoczesnego korzystania z obu pasm do szybkiego transferu danych.
- Jednoczesna praca w dwóch pasmach (2.4GHz + 5 GHz) – urządzenie zapewnia silniejsze połączenie w szerszym zakresie niż jedno pasmo.
- Wejście Ethernet – transfer danych 10 razy szybszy niż w przypadku standardu Fast Ethernet.
Konfiguracja
Najprostsza konfiguracja, którą opiszę jest dobrze przedstawiona w instrukcji. Jest to naprawdę bardzo intuicyjny i prosty sposób na wzmocnienie naszego sygnału Wi-Fi, oczywiście jeśli posiadamy router obsługujący opcję WPS.
W tym celu należy podłączyć RE7000 do gniazda elektrycznego w pobliżu routera. (Po konfiguracji routera i wzmacniacza sygnału, można odłączyć RE7000 i podłączyć go w miejscu, w którym jest przynajmniej 50% zasięgu naszej sieci, co łatwo można sprawdzić za pomocą smartfona, tabletu czy laptopa). Następnie należy włączyć w routerze przycisk WPS (przytrzymując go około 3-5 sekund, aż zacznie migać dioda odpowiedzialna za działanie WPS). Potem w ciągu 2 minut, należy włączyć przycisk WPS na naszym wzmacniaczu sygnału RE7000. W ciągu najbliższych sekund, urządzenia powinny się połączyć, co zasygnalizuje nam dioda na RE7000 świecąc się ciągłym, zielonym światłem. Teraz sieć została skonfigurowana poprawnie i zasięg sieci zwiększył się. Jeżeli chodzi o skonfigurowanie drugiego pasma, czyli 5 ghz, to trzeba powtórzyć dokładnie to samo co robiliśmy w przyadku nawiązywania połączenia 2,4 ghz, czyli: włączyć przycisk WPS na routerze, następnie na RE7000 i poczekać, aż dioda będzie świecić ciągłym zielonym światłem. W ten sposób mamy skonfigurowanie połączenie dwóch pasm (2,4 ghz i 5 ghz).
Jeżeli nasz router nie posiada funkcji WPS, istnieje możliwość skonfigurowania RE7000 i routera za pomocą strony www z programem konfiguracyjnym, dostępnym na stronie: http://extender.linksys.com lub http://192.168.1.1
Jeżeli zaś interesuje nas użycie RE7000 jako urządzenia rozszerzającego zasięg sieci przewodowej, należy postępować wg dołączonej instrukcji i wg programu konfiguracyjnego, co nie powinno nikomu sprawić większych trudności.
Instrukcja, która jest dołączona do Linksys RE7000 – jest czytelna i dobrze informuje, co należy zrobić, aby poprawnie skonfigurować wzmacniacz sieci oraz router. Jeżeli jednak ani instrukcja, ani program konfiguracyjny nie wystarczą do skonfigurowania urządzenia, należy wejść na stronę: www.linksys.com/support/RE7000. Jest to strona, z którą na pewno damy radę rozwiązać problemy z instalacją oraz funkcjonowaniem RE7000. Trzeba jednak zaznaczyć, że strona jest w języku angielskim.
Test
Od razu muszę zaznaczyć, że testowałem extender RE7000 na routerze obsługującym pasmo 2,4 ghz. Mój router obsługuje jedynie tę częstotliwość. Jak to opisałem powyżej, nasz wzmacniacz sygnału obsługuje równocześnie dwa pasma: 2,4 ghz oraz 5 ghz. Pozwala to na szybsze i sprawniejsze działanie internetu gdziekolwiek się znajdziemy – wg producenta – w odległości 930 m2. Ja testowałem powyższy wzmacniacz sygnału w mieszkaniu, które ma 56 m2. Router umieściłem w jednym końcu mieszkania, zaś RE7000 w drugim, najdalszym punkcie mieszkania. Jeśli chodzi o zasięg 2,4 ghz to miałem najsilniejszy zasięg na laptopie oraz smartfonie, gdziekolwiek się znajdowałem w moim mieszkaniu. Jeśli chodzi o sprawdzenie zasięgu sieci, to wybrałem się na klatkę schodową oraz podwórko, by sprawdzić jak daleko sięga moja sieć wzmocniona RE7000. Mieszkam na 1 piętrze 3 piętrowego budynku wielorodzinnego. Do testów mocy sygnału RE7000 miałem iPhone 6. Oto co udało mi się ustalić: Sygnał na 1 i 2 piętrze wahał się w przedziale 80%-100%. Na trzecim piętrze wynosił około 50%. Na parterze było to podobnie jak na 2 piętrze – około 80%. Jednak gdy zszedłem na poziom garażu (poziom -1), niestety sygnał zanikł i uruchomiło mi się LTE. Zrobiłem także test zewnętrzny. Sygnał Wi-Fi z RE7000 na moim iPhone 6 docierał z mocą około 30% na odległości około 25-30 metrów od mojego mieszkania. Gdy odsunąłem się dalej, sygnał zanikł. Podkreślam jednak, że korzystałem jedynie z pasma 2,4 ghz.
Podsumowanie
Niestety nie było mi dane przetestować wszystkich możliwości oraz całego potencjału RE7000 ze względu na ograniczenia lokalowe oraz sprzęt, na którym prowadziłem testy (Router RT-N10U B – 2,4 ghz ), jednak z tego co udało mi się ustalić, Linksys RE7000 powinien dobrze odnaleźć się w większym domu lub średniej firmie, zapewniając zasięg Wi-Fi tam gdzie go do tej pory nie było. Szczególnie, jeżeli posiadamy w miarę nowy router, obsługujący dwa zakresy: 2,4 ghz oraz 5 ghz – na pewno wzmacniacz sygnału RE7000 nas nie zawiedzie. Sprzęt dostępny w Polsce w cenie około 580 zł.
Specyfikacja techniczna:
- Wi-Fi Technology:
AC1900+ MU-MIMO - Key Features:
- MU-MIMO
- Seamless Roaming
- Crossband
- Spot Finder Technology for best placement
- Works with Any router
- Network Standards:
- 802.11ac
- 802.11n
- 802.11a/g
- 802.11b
- Wi-Fi Speed:
AC1900 (N300 + AC1733) - Wi-Fi Bands:
Simultaneous Dual band, 2.4 Ghz + 5 Ghz - Number of Ethernet Ports:
1x Gigabit
- Other Ports:
None - Easy Setup:
- CD-Less setup
- Setup from mobile devices
- Push and connect using Wi-Fi Protected set-up (WPS)
- Minimum System Requirements:
Latest versions of Google Chrome™, Firefox®, Safari® (for Mac® or iPad®), or Internet Explorer versions 8 or newer. - Physical Specifications :
126 x 81 x 46 mm, approxmately 255g - Security Features:
Access Control (Wireless MAC Filtering) - Warranty and Support:
3 years
Źródło: linksys.com.pl, opracowanie własne