Skuteczna praca z danymi to doceniania przez pracodawców kompetencja, którą może pochwalić się pracownik. Dzięki odpowiedniej analizie ta czynność może wpłynąć na poprawę wyników przedsiębiorstwa, a co za tym idzie, zwiększenie zysków. Tworzenie raportów i wizualizacji, szczególnie ułatwiane jest przez automatyzację procesu raportowania. Czym jest Business Intelligence i dlaczego coraz więcej przedsiębiorstw z niego korzysta?

Business Intelligence

Business Intelligence, inaczej analityka biznesowa, to bardzo szerokie pojęcie. Stanowi ono połączenie narzędzi, oprogramowania oraz wiedzy eksperckiej. Działania z tego zakresu mają na celu przedstawienie bardzo dużej ilości danych, w przyjazny dla użytkownika sposób. Odbywa to się za pomocą narzędzi business intelligence, które usprawniają ten proces. Dzięki odpowiedniemu przedstawieniu danych można łatwiej i szybciej podejmować lukratywne dla przedsiębiorstwa decyzje. Korzystne efekty biznesowe osiąga się poprzez posiadanie informacji o wynikach sprzedażowych oraz dzięki znajomości decyzji, które podejmują klienci. Mając te informacje, analitycy biznesowi mogą stworzyć opłacalne rozwiązania raportowe dla przedsiębiorstw. Wykorzystywane są do tego narzędzia business intelligence, które w sposób automatyczny zaciągają bazy danych z konkretnego źródła. Dodatkowym atutem tych narzędzi jest fakt, że większość z nich posiada tzw. wspólną przestrzeń pracy. Taka możliwość usprawnia proces tworzenia raportu i pozwala na wykrywanie ewentualnych błędów, których jedna osoba mogłaby nie zauważyć.

Istnieje wiele systemów business intelligence. Gdy zdecydujesz się na wybór jednego z nich, warto wcześniej zastanowić się, na czym Ci najbardziej zależy. Wspólna przestrzeń do pracy, intuicyjny interface czy może możliwość pracy z ogromną liczbą danych?

Automatyczne raportowanie danych

Podczas tworzenia raportów, szczególnie tych obszernych, może okazać się, że dane, które zostały wprowadzone, trzeba zaktualizować. Jeśli ktoś chciałby to robić manualnie, mogłoby okazać się to syzyfową pracą. Dodatkowo przy niektórych rodzajach raportów, należy stworzyć kilka wersji, ponieważ konkretne działy w firmie interesują różne aspekty danych. Oprócz tego należy je dokładnie sprawdzić, aby pozbyć się ewentualnych błędów.

Dlatego, gdy coś powtarza się cyklicznie, warto zdecydować się na automatyzację tego procesu. Oprócz oszczędności czasu istotna jest także kwestia atrakcyjności wizualnej raportów. Bardziej przejrzyste i łatwiejsze w odbiorze wykresy lub inne wizualizacje, pomagają w podejmowaniu decyzji. Narzędzia business intelligence umożliwiają tworzenie kilku dashboardów, co może dodatkowo ułatwić odbiór przedstawianych danych.

Jeśli zainteresował Cię temat automatyzacji danych, istnieje wiele kursów i szkoleń z tego zakresu. Warto też na samym początku wziąć udział w ogólnym webinarze, dzięki któremu poznasz podstawy narzędzi business intelligence i zdecydujesz, czy jest to przydatna forma dla Ciebie i Twojego przedsiębiorstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj