AMD Epyc 7742
Artykuły Komputery News

Kodowanie materiału 8K + HDR w czasie rzeczywistym? Dla AMD EPYC 7742 to żaden problem

Firmie Beamr Imaging udało się zakodować obraz 8K z HDR w czasie rzeczywistym, przy wykorzystaniu kodeka HEVC.

Posłużyli się wyżej wspomnianym układem AMD EPYC 7742, reprezentującym drugą odsłonę architektury Zen. Ta sztuka udała się przy wykorzystaniu metody pararelizacji (obliczeń równoległych) oraz dwupoziomowej estymacji ruchu. Oprogramowanie napisane przez firmę jest w stanie wykorzystać cały potencjał 64 rdzeniowego procesora, obciążając każdy z jego rdzeni prawie w całości.

Osiągi procesora są niesamowite, oprogramowanie Beamr 5 działające na pojedynczej sztuce AMD Epyc 7742 zapewniło niespełna 79 klatek na sekundę (!!!). Ten sam procesor zakodował materiał 4K60FPS o połowę szybciej wykorzystując przy tym o wiele mniej dostępnych zasobów, niż to miało miejsce przy użyciu kodeka HEVC.

AMD Epyc
fot. AMD

Zapytacie – po co to komu? Klientami firmy są m.in. Netflix, Sony, Microsoft czy samo IBM. Oznacza to, że chroniony 45 międzynarodowymi patentami kodek idealnie sprawdzi się w przypadku transmisji na żywo wydarzeń sportowych (zbliżające się Igrzyska Olimpijskie w Tokio), czy może też zyskać popularność w takich zastosowaniach jak Google Stadia, umożliwiająca grę w wysokiej rozdzielczości nawet na bardzo słabym komputerze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *