Porady okołotechnologiczne

Kiedy warto zainwestować w aplikację mobilną dla swojej strony?

Liczba dostępnych aplikacji mobilnych w największych sklepie (mowa o Google Play Store) dawno przekroczyła milion. Obecnie użytkownicy komórek z Androidem mogą wybierać spośród ponad 2,6 mln apek. Wiele spośród nich to programy ułatwiające korzystanie z usług online – zamiast odwiedzać stronę WWW w przeglądarce możemy zainstalowac dedykowana apkę mobilną i uruchamiać ją w razie potrzeby.

Boom na apki mobilne trwa w najlepsze i wielu właścicieli serwisów online zadaje sobie pytanie, czy warto zainwestować trochę grosza i zlecić zaprojektowanie dedykowanej apki dla własnej strony internetowej. Własne apki mają serwisy prasowe, sklepy, czy na przykład kasyna internetowe i domy bukmacherskie. W sieci można przeczytać opinie o 20bet Casino i innych serwisach iGamingowych, które wypuściły profesjonalne apki ułatwiające korzystanie z zakładów online czy kasyna. Czy i nasz serwis online powinien mieć swoją własną aplikację? W tym tekście postaramy się pomóc niezdecydowanym w podjęciu takiej decyzji.

Aplikacja – moda czy konieczność?

Zacznijmy od tego, że w 2023 roku nie każda strona internetowa musi mieć swoją własną aplikację mobilną. Nie ma co ulegać modom – wszystko zależy od rodzaju strony, celu jej istnienia oraz preferencji użytkowników. Aplikacje mobilne mają wiele zalet, ale posiadają także wady, a ich wdrożenie może być kosztowne. Oto kilka kwestii, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w aplikację mobilną dla swojego serwisu internetowego:

Korzyści z posiadania aplikacji mobilnej:

 • Wiele osób korzysta z urządzeń mobilnych, a aplikacja mobilna może zapewnić im łatwiejszy i szybszy dostęp do serwisu internetowego niż przeglądarka internetowa.
 • Aplikacja mobilna może zapewnić użytkownikom lepszą wygodę korzystania z serwisu, dzięki dostosowaniu interfejsu użytkownika do specyfiki urządzeń mobilnych.
 • Dzięki aplikacji mobilnej można wysyłać użytkownikom powiadomienia o nowych treściach, promocjach lub innych istotnych informacjach.
 • Aplikacja mobilna może zapewnić użytkownikom dodatkowe funkcje, takie jak dostęp do kalendarza, włączanie powiadomień push, czy nawet korzystanie z aparatu w celu skanowania kodów QR.

Wady posiadania aplikacji mobilnej:

 • Wdrożenie aplikacji mobilnej może być kosztowne, zarówno w zakresie tworzenia, jak i utrzymywania.
 • Wymaga to także pracy programistów i konieczności aktualizacji aplikacji wraz z rozwojem serwisu internetowego.
 • Aplikacja mobilna jest dodatkowym kanałem, który trzeba obsługiwać, co może wpłynąć na koszty związane z marketingiem, reklamą i wsparciem użytkowników.
 • Nie wszyscy użytkownicy korzystają z aplikacji mobilnych, dlatego też w przypadku stron internetowych, na których ruch pochodzi przede wszystkim z desktopów, aplikacja mobilna może nie przynieść oczekiwanych efektów.

Kiedy więc warto zainwestować w aplikację? Jest to rozwiązanie polecane, gdy:

 • Strona internetowa ma charakterystyczne funkcjonalności, które wymagają aplikacji mobilnej lub po prostu lepiej sprawdzą się na urządzeniach mobilnych.
 • Serwis internetowy jest często używany przez użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych.
 • Aplikacja mobilna przyczyni się do poprawy doświadczenia użytkownika, np. dzięki dostarczaniu powiadomień push o nowych treściach lub korzystaniu z funkcji telefonu.

Apka mobilna – podsumowanie

Jeśli decydujemy się na wdrożenie aplikacji mobilnej, warto zadbać o jej jakość i funkcjonalność. Aplikacja powinna być łatwa w obsłudze, szybka i niezawodna, a jej interfejs powinien być dopasowany do specyfiki urządzeń mobilnych. Dodatkowo, warto dbać o aktualizacje aplikacji i jej utrzymanie na wysokim poziomie, aby zminimalizować ryzyko błędów i awarii.

Jednak decyzja o zainwestowaniu w aplikację mobilną dla serwisu internetowego powinna być dobrze przemyślana i oparta na analizie potrzeb i preferencji użytkowników. Aplikacja mobilna może przynieść wiele korzyści, ale może także wiązać się z kosztami i trudnościami związanymi z jej utrzymaniem. Wdrożenie aplikacji mobilnej dla strony internetowej nie jest konieczne w każdym przypadku. Warto zainwestować w nią, jeśli ma ona funkcje dedykowane dla użytkowników mobilnych lub jeśli ma ona potencjał, aby przyczynić się do zwiększenia zaangażowania użytkowników. Jeśli większość użytkowników korzysta z serwisu za pomocą przeglądarki na desktopie, to może lepiej zainwestować pieniądze w coś innego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *