Latanie dronami jest coraz bardziej popularne. To rozrywka, na którą dzisiaj chętnie stawiają zarówno młodzi, jak i dużo starsi. Mało kto wie, że bezpiecznym rozwiązaniem, które daje nam o wiele większe możliwości, jeśli chodzi o latanie dronami, jest licencja na drona, czyli tak zwane świadectwo kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego. Jest to dokument wydawany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, który można otrzymać po ukończeniu szkolenia i zdaniu odpowiedniego egzaminu. Kiedy licencja na drona jest przydatna?
Czym jest certyfikat UAVO?
UAVO to wspomniane we wstępie świadectwo kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego. Jest to dokument, który muszą posiadać wszyscy chcący wykonywać dronami loty inne niż te o charakterze sportowym i rekreacyjnym. Jeśli planujemy na lotach zarabiać, na przykład wykonując zdjęcia, taki dokument jest dla nas niezbędny. Podobnie w przypadku lotów badawczych i służących zbieraniu określonych danych. Licencja na drona sprawia, że wykonujemy wówczas loty zgodnie z obowiązującym prawem.
Kiedy UAVO jest niezbędne?
Wszyscy, którzy chcą związać się zawodowo z dronami, powinni pomyśleć o zdobyciu licencji. Jak już wspomnieliśmy, dokument ten jest niezbędny, jeśli na wykonywaniu lotów zamierzamy zarabiać. Tak zwane prawo jazdy na drona sprawia, że działamy w świetle obowiązującego prawa i nie musimy obawiać się jakichkolwiek problemów.
Kto może sprawdzać, czy posiadamy licencję?
Wiele osób rezygnuje ze zdobycia licencji w przekonaniu, że nie ma organu mającego uprawnienia do kontrolowania tego, czy posiadamy stosowne uprawnienia. Tymczasem okazuje się, że Urząd Lotnictwa Cywilnego, który odpowiada za wydawanie licencji, może również kontrolować osoby wykonujące loty dronami. Co ważne, inspektorzy z tej instytucji mogą kontrolować nie tylko uprawnienia operatora, ale mają również prawo do wykonywania oględzin drona. W przypadku kontroli inspektor może poprosić o wszystkie dokumenty, które niezbędne są do tego, aby stwierdzić, czy aktualny lot jest legalny. Jeśli w trakcie kontroli okaże się, że dron jest uszkodzony bądź ma jakieś wady, czego konsekwencją może być sprowadzenie niebezpieczeństwa na ludzi lub mienie, możliwe jest nawet jego zabezpieczenie w celu uniemożliwienia dalszych lotów. UWAGA: nie należy liczyć na szczęście. Urząd Lotnictwa Cywilnego posiada precyzyjny wykaz uprawnień. W związku z tym sprawdzenie, czy nazwisko operatora znajduje się na liście nie stanowi najmniejszego problemu. Cała procedura odbywa się naprawdę szybko i nie zajmuje zbyt wiele czasu.
Latanie bezzałogowym statkiem powietrznym to prawdziwa przyjemność. Można skutecznie połączyć ją również z zarabianiem pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach zmuszeni będziemy do posiadania odpowiedniej licencji. Jest to dokument, który pozwala na wykonywanie lotów komercyjnych zgodnie z obowiązującym prawem. Warto pamiętać, że dzisiaj takie uprawnienia można zdobyć bez większych problemów. Nie tylko nie zajmuje to zbyt wiele czasu, ale również nie pochłania ogromnych pieniędzy.
Masz pytania? Napisz na: biuro@ironsky.pl, zadzwoń do instruktorów IRONSKY (instruktor Kuba 663 944 151, instruktor Darek 519 410 610) lub skontaktuj się z Centrum Szkoleniowym IRONSKY za pośrednictwem mediów społecznościowych: https://www.facebook.com/ironskypl/