Porady okołotechnologiczne

Kamień – piękno, które się nie starzeje

Kamień we wnętrzu czy na fasadzie budynku to szlachetna ozdoba, która przetrwać może pokolenia – o ile podejdziemy do niego z należytą troską.

Ponadczasowy

Okładziny i posadzki z marmuru czy trawertynu kochamy od wieków: zdobiły one domy w Pompejach, rzymskie teatry, średniowieczne bazyliki i pałace europejskich monarchów. Wcale się jednak nie zestarzały. Po szlachetny połysk kamienia chętnie sięgały ikony modernizmu, przede wszystkim Mies van der Rohe – jego pawilon na wystawę w Barcelonie odegnał raz na zawsze wszelkie obawy, jakoby dwudziesty wiek miał odesłać kamień do muzeum. Tak jak przed wiekami, tak i dziś trudno wyobrazić sobie luksusowe wnętrze bez solidnej powagi granitu czy subtelnej elegancji marmuru.

Niepodrabialny

Kamień bardzo wiele może powiedzieć o tym, kto go zaprosił do swojego domu – to znak przywiązania do wysokiej klasy i trwałości, umiejętności podejmowania długofalowych decyzji. Wydobytego z wnętrza ziemi piękna nikt nie chciałby roztrwonić na błahostki. Każda marmurowa płyta jest niepowtarzalna – widoczne na jej powierzchni wielobarwne żyły są wyjątkowe i nie do odtworzenia. Nie sposób też przewidzieć, jak dokładnie będzie wyglądała posadzka z płyt, które wciąż nie zostały wydobyte. Efekt finalny to niespodzianka, która na nas czeka i której nikt nie będzie w stanie odtworzyć.

Kruchy obieżyświat

Efekt, jaki już raz wydobyto z bryły kamienia da się co najwyżej przybliżyć, o ile uda nam się dotrzeć do materiału pochodzącego z tego samego kamieniołomu – lub przynajmniej tego samego regionu. Trudno zatem dziwić się, że piękny kamień budowlany często przebyć musi długą drogę, nim trafi do wnętrza domu czy budowli publicznej – i to mimo wszelkich problemów, jakie się z tym wiążą. Kamień wszak swoje waży, bardzo nie lubi też wstrząsów, a zwłaszcza upadków z wysokości. Kto zakochał się w mlecznej barwie włoskiego marmuru z Carrary czy efektownych barwach marmurów z Indii, tego jednak trudno będzie przekonać do marmuru z rodzimych kamieniołomów, choć i one są piękne i niepowtarzalne. Również i w naszym kraju działają jednak fachowi pośrednicy, tacy jak https://ecinvest.pl/, którzy potrafią sprowadzić poszukiwany kamień z drugiego końca świata – tak, by nie utracił nic ze swej wartości od źródła aż po wnętrze domu, do którego ma trafić.

Jak pielęgnować skarb

Choć wydaje się niewzruszony i trwały, szlachetny kamień stosunkowo łatwo lekkomyślnie zniszczyć. Zdarzają się obtłuczenia krawędzi, a także bardziej jeszcze dramatyczne przełamania dużych płyt w przypadkowym miejscu – zniszczenia, których nie da się już nigdy odwrócić. Nasiąkliwe płyty marmurowe łatwo jest też trwale zabrudzić, gdy stale stykają się z płynnymi substancjami o intensywnej barwie – co bardzo często zdarza się w kuchni. Przed tego rodzaju katastrofą uchronić je może odpowiednia impregnacja i właściwe dla danego przeznaczenia i minerału wykończenie. Posługiwanie się kamieniem wymaga zatem nie lada precyzji i znawstwa. Każdy kamień, który zamówimy do domu, to niepowtarzalny skarb, którym warto dobrze się zaopiekować, by cieszył nie tylko nas, ale i nasze dzieci i wnuki. Na pewno i one będą umiały go docenić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *