Kable optyczne, HDMI, RCA, czyli przegląd współczesnych złączy używanych do przesyłu obrazu i dźwięku

Wraz z pojawieniem się nowych standardów w kwestii odtwarzania muzyki i filmów, takich jak dźwięk 5.1 i obraz w jakości 4K, wyklarowała się grupa najczęściej używanych złączy wykorzystywanych do przesyłu informacji. Wykorzystywanie kabli optycznych czy złączy HDMI i RCA stało się już czymś naturalnym, jednak dalej wielu użytkowników ma problem z poprawnym określeniem ich funkcji. Sprawdźmy zatem czym różnią się i co oferują kable optyczne, połączenia HDMI i RCA.

Jak działają kable optyczne?

Najmłodszym z omawianych dziś rodzajów połączeń jest kable optyczny, który do przesyłania informacji wykorzystuje odpowiednio zmodulowany sygnał świetlny w postaci fali lub promienia. Źródłem takiego sygnału może być laser lub dioda LED, a dzięki wykorzystaniu zasady całkowitego wewnętrznego odbicia, informacje nie wydostają się poza ścianki przewodu. Rdzeniem takiego przewodu jest żyła wykonana z dielektryka, jak włókno szklane, które idealnie nadaje się do przewodzenia światła.

Zaletą takich przewodów jest przede wszystkim możliwość wysyłania informacji bez strat. W przypadku standardowych przewodów, w których nośnikiem są elektrony, zakłócenia spowodowane polem elektromagnetycznym czy warunkami środowiskowymi mogą mieć realny wpływ na jakość transmisji. Kable optyczne pozbawione są tych problemów, ale nie oznacza to jednak, że nie posiadają żadnych wad. Gdy odległość, na jaką przesyłamy informacje jest zbyt duża, to sygnał może ulec dyspersji lub tłumieniu. Warto też wspomnieć, że przesyłany sygnał musi być w formie audio. Więcej o kablach optycznych przeczytacie w tym miejscu.

Co warto wiedzieć o złączach HDMI?

Za stworzenie standardu HDMI odpowiada amerykańska firma Silicon Image, która wraz z pojawiającymi się zapotrzebowaniem na nieskompresowany przesył informacji – zarówno w formie audio, jak i wideo, postanowiła odpowiedź na te potrzeby. Kable HDMI pojawiły się na rynku w 2003 roku i praktycznie od razu zyskały dużą popularność zarówno wśród użytkowników prywatnych, jak i w przemyśle. Powszechne stało się wykorzystywanie złączy HDMI w zestawach kina domowego, konsolach stacjonarnych do gier wideo czy komputerach osobistych. Dzięki dużej przepustowości łączy (znacznie większej od tej w światłowodach) i tym, że standard HDMI ciągle się rozwija, jest on najczęściej wykorzystywanym sposobem przesyłania obrazu i dźwięku wysokiej jakości.

Budowa i zastosowanie złączy RCA

Najstarszym, bo opracowanym w latach 40. minionego wieku, omawianym w tym artykule sposobem przesyłania sygnału pomiędzy urządzeniami elektrycznymi jest złącze RCA. Podobnie jak w przypadku kabli optycznych, złącza RCA mogą przesyłać jedynie sygnał w formie audio, ale robią to za pośrednictwem impulsów elektrycznych. Rdzeń takiego przewodu stanowi żyła wykonana z metalowego przewodnika (najczęściej miedzi), co pozwala na zmniejszenie kosztów i łatwiejszy dostęp do części zamiennych. Złącza RCA świetnie sprawdzają się do przesyłania dźwięku, oferując pracę na znacznie wyższych rozdzielczościach, niż kable optyczne. Narażone są jednak na zakłócenia, co jest mocno odczuwalne podczas koncertów i innych imprez masowych. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na jakość ekranowania kabla, dzięki czemu uda się pozbyć szumów i innych niepożądanych dźwięków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj