Z powodu nieustannego rozwoju technologii, w dzisiejszych czasach związanie się z branżą IT jest wyjątkowo korzystnym pomysłem. Powszechnym zjawiskiem związanym z tą sytuacją jest objęcie posady programisty. Wówczas pojawia się kwestia rzutująca na dalszy przebieg tej decyzji, mianowicie wybór języka programowania. Zatem na co warto zwracać uwagę? Zapraszamy do artykułu!
Rozeznanie w sytuacji
Popularyzacja programowania sprawia, że coraz większa ilość osób interesuje się to branżą. Z tego powodu pierwszym krokiem w wyborze programistycznego języka jest zasięgnięcie opinii znajomych osób. Nasz dobry kolega, posiadający jednocześnie pewne doświadczenie w IT może wskazać pewną drogę, ale nie stanie się on nigdy wiecznie otwartą encyklopedią. Zwłaszcza jeśli chodzi o dziedzinę, której poziom skomplikowania, szereg reguł oraz zasad nie zatrzymuje się, a jedynie ciągle postępuje. Wówczas trzeba sobie zadać pytanie, czy posiadamy dostatecznie dużo motywacji, aby wdrożyć się w te nauki.
Poznanie zdania ekspertów
Z racji nieustannej ewolucji branży istnieje szereg trendów oraz specjalistów analizujących poszczególne zjawiska i wskazujących przyszłe (potencjalne) tendencje. Warto być z nimi na bieżąco, ponieważ wówczas możemy dostosowywać swoje umiejętności do poszczególnych, aktualnych potrzeb rynku. Powołując się na słowa eksperta, Michała Mysiaka, CEO Software Development Academy: „(…) mimo krótkiej historii istnienia tej branży na świecie, polskie firmy posiadają już dużą wprawę w realizacji kursów, a tym samym mają wiele doświadczeń: zarówno dobrych, jak i złych. Na ich podstawie mogą one wprowadzać ulepszenia całego procesu, a tym samym stale zwiększać skuteczność oferowanych programów przekwalifikowania zawodowego” (źródło: https://mamstartup.pl/programowanie/13884/jak-wybrac-szkole-programowania-opinie-ceo-software-development-academy). Nauka od osób znających tę branżę od podszewki z pewnością ułatwi nam wybór odpowiedniego języka, ale również znalezienie zatrudnienia i poszerzanie swoich kompetencji.
Zakończenie
Podjęcie decyzji co do preferowanego języka prócz wymienionych wyżej aspektów podyktowane jest pragmatyzmem. Przede wszystkim zależy od nas samych, do czego będziemy używać języka kodowania. Poszczególne firmy czy klienci oczekują różnych rzeczy, wymagających poszczególnych zdolności czy zakresu usług. Przy tym nie można oczekiwać, że będziemy w stanie nauczyć się wszystkiego. Branża IT jest skupiona na specjalistach, którzy są oddelegowani do rozmaitych zadań. Warto mieć to na uwadze.