News

Jakie są najgroźniejsze wirusy komputerowe i jak się przed nimi bronić?

Odkąd tylko istnieje komputer oraz internet, istnieją również wirusy komputerowe oraz inne złośliwe oprogramowania, które są bardzo niebezpieczne dla naszego życia w sieci. Nawet osoby, które są dobrze zaznajomione z funkcjonowaniem w sieci mogą z łatwością dać się złapać w nieprzyjemną sytuację i w jakiś sposób złapać wirusa komputerowego na swoje urządzenie. Ba, istnieją nawet specjalne wirusy telefonów komórkowych, o których również warto wiedzieć, aby móc się przed nimi chronić. Jak jednak chronić swój komputer przed wirusami? Jak sprawić, aby złośliwe oprogramowanie nie miało nawet szans znaleźć się w twoim komputerze? Jakie rodzaje szkodliwego oprogramowania można wyróżnić? 

1. Bezpieczeństwo w sieci – dlaczego jest takie ważne?

2. Jak można chronić swój komputer przed wirusami?

3. Czym jest wirus komputerowy?

4. Jakie są wirusy komputerowe – rodzaje

5. Najgroźniejsze wirusy komputerowe – co jest szczególnie niebezpieczne?

6. Inne złośliwe oprogramowania – co jeszcze ci zagraża?

7. Gdzie znaleźć dobre programy antywirusowe?

Bezpieczeństwo w sieci – dlaczego jest takie ważne?

Komputery są używane codziennie, dla wielu osób jest to część ich życia oraz pracy. Na laptopach posiadamy swoje zdjęcia, rzeczy które nas ciekawią oraz wykonane ćwiczenia do pracy. Często także używamy numerów naszych kart debetowych do kupowania produktów z internetu, a także piszemy adresy naszych mieszkań/domów aby przesyłka dotarła prosto pod nasze drzwi. Powinno więc nam bardzo mocno zależeć, aby chronić wszystkie te dane i nie udostępniać ich osobom trzecim, które mogą je wykorzystać w sposób niezgodny z przeznaczeniem. Tak samo, jak dba się o własne bezpieczeństwo na co dzień, tak warto dbać o bezpieczeństwo swojego komputera.

Jak można chronić swój komputer przed wirusami?

Oczywiście swój komputer/laptop/telefon możesz chronić na wiele różnych sposobów. I tak jak w życiu, najlepszą ochroną jest zapobieganie – nie otwieraj maili od nieznanych nadawców, nie wchodź na dziwne strony. Nie klikaj w linki, które zostały ci wysłane przez osobę trzecią – a już całkowicie nie powinno się logować do banków po kliknięciu w taki link. Nie ściągaj też dziwnych programów ze stron, które są podejrzane i nigdy wcześniej na nie nie wchodziłeś. Wirusy pasożytnicze tylko czekają aby zalęgnąć się w twoim komputerze.

Czym jest wirus komputerowy?

Jak działa wirus komputerowy? Czym jest Wirus komputerowy to nic innego, jak złośliwy program lub oprogramowanie, którego zadaniem jest wyrządzenie szkód na sprzęcie, który zostanie nim zainfekowany. Wirusy tworzone są często po to, aby kraść dane, blokować pracę na danym komputerze, wysyłać spamowe wiadomości bez wiedzy właściciela czy też po to, aby wyświetlać i odtwarzać niepożądane grafiki i dźwięki. Trzeba zatem bronić się przed tymi destruktywnymi działaniami. Aby jednak zrobić to dobrze warto najpierw dowiedzieć się jakie w ogóle istnieją rodzaje wirusów.

Jakie są wirusy komputerowe – rodzaje

Są różne rodzaje wirusów komputerowych. Istnieją wirusy dyskowe, przez które niszczeją różne nośniki oraz wydarzają się inne szkodliwe procesy. Wirusy plikowe, które mogą zarażać każdy plik, który został uruchomiony po tym, jak kliknie się w plik pierwotnie zarażony. Są wirusy skryptowe pisane w językach takich, jak JavaScript czy VBscript. Wirusy nierezydentne, które łatwo jest wykryć a gnieżdżą się najczęściej w plikach programów. Są też wirusy wieloczęściowe, które jak sama nazwa wskazuje mają wiele części. Można też wyróżnić wirusy towarzyszące, wirusy rezydentne oraz wirusy telefonów komórkowych.

Najgroźniejsze wirusy komputerowe – co jest szczególnie niebezpieczne?

Wirusy mogą się różnić między sobą szybkością działania. Działanie wirusa może być szybkie bądź wolne. Ten pierwszy rodzaj ma za zadanie jak najszybciej zainfekować cały system komputera, przez co mogą pojawiać się opóźnienia w działaniu sprzętu. Wolne wirusy są cięższe do wykrycia, ponieważ działają tak, aby być jak najmniej zauważalne. Co ciekawe są do tego wykorzystywane specjalne techniki ukrywania się, które są bardzo podstępne i czasami trudno wykryć takie wirusy nawet z dobrym programem antywirusowym.

Inne złośliwe oprogramowania – co jeszcze ci zagraża?

Oprócz tradycyjnych wirusów mogą ci też zagrażać inne złośliwe oprogramowania typu worm. Jest to robak komputerowy, który potrafi samodzielnie się replikować. Do tego istnieją również prawdopodobnie znane wszystkim konie trojańskie, które potrafią imitować potrzebne aplikacje a przez które można stracić kontrolę nad swoim komputerem. W sumie istnie wiele tego rodzaju programów i warto je znać, żeby móc się skutecznie bronić.

Gdzie znaleźć dobre programy antywirusowe?

Aby móc wykryć wirusy warto jest posiadać zainstalowany na komputerze odpowiednio silny program antywirusowy. Dzięki temu twój komputer cały czas będzie skanowany w poszukiwaniu programów złośliwych, które mogłyby w innym stopniu zaszkodzić plikom lub je w całości zniszczyć. Nie wspominając już o tym, że twoje dane mogłyby zostać wykradzione.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *