Kabel koncentryczny, zwany także kablem antenowym lub satelitarnym, jest jednym z najważniejszych elementów instalacji anten satelitarnych czy telewizji kablowych, a także telewizji przemysłowych CCTV. Jego rola w procesie projektowania instalacji jest też bardzo często pomijana i niedoceniana. A to duży błąd, ponieważ kabel koncentryczny transmituje zmienny sygnał z anteny do telewizora i niewłaściwie dobrany może być przyczyną kiepskiej jakości obrazu i niestabilnego połączenia. Nawet idealnie dobrana antena telewizyjna bez dobrej jakości przewodu koncentrycznego może nie spełnić swojej roli, dlatego warto poświęcić chwilę i dowiedzieć się, jaki kabel antenowy wybrać.
Budowa kabla koncentrycznego – na jakie parametry zwrócić uwagę?
Wewnętrzne warstwy koncentryka odpowiadają za jego tłumienność i jakość przesyłanego sygnału, natomiast warstwy zewnętrzne mają większy wpływ na jego żywotność i możliwe zastosowania. Dlatego tak ważna jest przejrzysta specyfikacja, która daje wgląd w budowę kabla koncentrycznego i jego najważniejsze parametry. Wszystkie najważniejsze informacje o koncentrykach podaje sklep Eltrox, w którym można kupić wszystkie niezbędne części potrzebne do założenia wszelkiego typu instalacji.
Każdy kabel satelitarny powinien być dobrany w zgodzie z panującymi warunkami, ale można wyznaczyć jedną, uniwersalną prawidłowość. Otóż jakość koncentryka powinna zwiększać się wraz z jego długością. Przewód, który musi przetransmitować sygnał między anteną a odbiornikiem na większą odległość, jest narażony na większą ilość zakłóceń. Oczywiście nie oznacza to, że jeśli przewód koncentryczny będzie transmitował sygnał na krótkim odcinku, to może być dobrany nierozważnie, ponieważ dalej odpowiada on za transmisję sygnału. Z tego powodu powinien spełniać minimalny standard jakości pod względem budowy i parametrów.
Tłumienność kabla satelitarnego
Dobry kabel koncentryczny poznasz po jego niskiej tłumienności, czyli wartości określającej osłabienie sygnału przypadające na wzrost odległości. Niższe tłumienie przewodu oznacza lepszy sygnał w urządzeniu odbiorczym, ponieważ kabel z każdym kolejnym metrem nie będzie aż tak bardzo tłumił sygnału. Dlatego, jeśli dystans między anteną a telewizorem wynosi kilkadziesiąt metrów, należy wybrać kabel satelitarny z tłumiennością poniżej 40 dB na 100 metrów.
Na tłumienie kabla antenowego wpływa także średnica i materiał wykonania żyły wewnętrznej, która tworzy rdzeń kabla. Najlepsze efekty da żyła wykonana z miedzi i o średnicy powyżej 100 mm. Nie bez znaczenia jest także sam oplot, czyli siateczka zrobiona z miedzianych lub aluminiowych drucików, której większa gęstość przekłada się na lepszą jakość sygnału.
Izolacja zewnętrzna koncentryka
Materiał izolacji zewnętrznej określa warunki, w jakich może działać kabel i jakie uszkodzenia mechaniczne może znieść. Taka izolacja najczęściej wykonana jest z tworzyw sztucznych PCV i PE. Kabel koncentryczny z powłoką PCV zyskuje dużą elastyczność, ale jest mniej wytrzymały na uszkodzenia. Można poprowadzić go wewnątrz pomieszczenia wzdłuż ścian, pamiętając o maksymalnym promieniu gięcia. Kabel antenowy z powłoką PE jest natomiast odporny na warunki atmosferyczne w postaci opadów czy promieniowania UV, przez co nadaje się do położenia go na zewnątrz.
Jak montować kable koncentryczne?
Dobrze dobrany koncentryk to połowa sukcesu, ponieważ trzeba go jeszcze odpowiednio zamontować. Przede wszystkim należy zacząć od wymierzenia potrzebnej długości kabla, zachowując ok. 2 metry dodatkowej rezerwy na wypadek, gdyby obliczenia nie pokryły się z rzeczywistością. Kabel jednak nie powinien być na tyle długi, żeby się zwijał, ani na tyle krótki, żeby był bardzo napięty, co mogłoby powodować anomalie w przesyle sygnału, a także spowodować jego szybsze zniszczenie.
Jeśli przewód jest montowany na zewnątrz budynku, to szczególnie ważne jest to, żeby był on pewnie przymocowany do powierzchni. Nie należy także montować go w pobliżu piorunochronu, blachy czy innych miejsc, które są narażone na gwałtowną zmianę temperatury. Instalacja satelitarna może być natomiast prowadzona obok dziesiątek innych przewodów, ale wtedy należy wybrać koncentryk o wysokiej klasie ekranowania (np. A++), która zapobiega zniekształcaniu sygnału przez sąsiadujące przewody.