Porady okołotechnologiczne

Jaki darmowy antywirus najlepiej ochroni Twój komputer?

Posiadanie programu antywirusowego jest niezwykle ważne, ponieważ będziemy w stanie uniknąć problemów związanych z cyberprzestępczością. Aktualnie w sieci istnieje wiele zagrożeń, które mogą przechwycić istotne dla nas informacje, takie jak numer karty bankowej czy hasła do portali społecznościowych. Równie niebezpiecznym mogą okazać także szkodliwe programy działające w tle, takie jak np. koparki kryptowalut.

Darmowych programów antywirusowych jest bez liku, nie mniej czy rozwiązania te będą w stanie ochronić nasz komputer? – ranking darmowych antywirusów. Użytkownicy systemu Windows wyposażeni zostali w całkowicie bezpieczny Windows Defender, ale co warto mieć na uwadze, nie zagwarantuje nam on takiego samego komfortu co dobry program antywirusowy. Na całe szczęście nie musimy opróżniać portfela, aby w takowy się wyposażyć, ponieważ istnieje wiele darmowych rozwiązań, które szybko wykryją potencjalne zagrożenie, a nawet odpowiednio zoptymalizują nasz system operacyjny.

Po co nam ochrona antywirusowa?

Hakerzy często wykorzystują ofiary do ich wydobycia, przez co możemy odczuć znaczny spadek wydajności, lub co gorsza, wirus doprowadzi do szybkiej eksploatacji karty graficznej. Dobry program antywirusowy z pewnością zablokowałby tego typu szkodliwe oprogramowanie. Zwykle antywirusy umożliwiają nie tylko ochronę przed potencjalnym zagrożeniem, ale również optymalizacje systemu operacyjnego. Możemy zatem za jego pomocą usunąć niepotrzebne pliki, rejestr lub usługi działające w tle. Na rynku dostępnych jest wiele programów tego typu i co należy zaznaczyć, darmowy antywirus z całą pewnością wystarczy do ochrony komputera. Nieco inaczej sytuacja wygląda w chwili, gdy zajmujemy się księgowością, bazami danych czy ogólnie często na naszym dysku przechowywane są dane wrażliwe. W przypadku powyższych sytuacji warto rozważyć rozszerzenie licencji i zwiększenie ochrony tak, aby mieć stuprocentową pewność, że nic nie zostanie przechwycone przez złodzieja.

Najlepsza bezpłatna ochrona antywirusowa

Jednym z najbardziej polecanych darmowych programów antywirusowych jest Avast Antywirus. Posiada on szeroki zakres funkcji i możliwość ewentualnej rozbudowy za niewielką opłatą. W skład oprogramowania wchodzi także specjalna wtyczka do przeglądarek internetowych, dzięki której strony są skanowane w poszukiwaniu złośliwego kodu. Zatem jeśli odwiedzimy witrynę bez protokołu SSL, zostaniemy ostrzeżeni przed zagrożeniem. Ten rodzaj rozszerzenia pozwoli nam w szybki sposób rozpoznać stronę phishingową, czyli taką, która z założenia ma na celu przechwycenie naszych haseł i loginów.

Kaspersky Free to kolejny darmowy antywirus, który pozytywnie wpłynie na działanie naszego komputera, szczególnie jeśli jego specyfikacja daje dużo do życzenia. Podobnie jak avast, oferuje podstawowe skanowanie dysków w poszukiwaniu wirusów, jak również złośliwych stron internetowych. Świetna alternatywa dla tych osób, które cenią sobie bezpieczeństwo w sieci i szybkie działanie swojej maszyny. Ostatnią i chyba najbardziej skuteczną propozycją jest AVG AntiVirus Free. Posiada wszystkie wymienione wyżej opcje i kilka dodatkowych jak np. skanowanie poczty email czy blokowanie pobranych plików. Oczywiście w miarę swoich potrzeb możemy poszerzyć ochronę, nie mniej opcje, jakie są dostępne w darmowej wersji programu, w zupełności powinny nam wystarcz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *