News

Jaką matrycę do monitora wybrać?

Jeżeli planujesz kupno monitora, to warto zwrócić uwagę na to, jaki posiada on typ matrycy. Matryca odpowiada za wiele istotnych funkcji, takich jak odwzorowywanie kolorów, czas reakcji oraz kąt widzenia. To w dużej mierze ona zapewnia Ci komfort użytkowania. Warto wyróżnić trzy podstawowe typy matryc: IPS, TN i VA. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka matryca do monitora jest najlepsza, to bardzo dobrze trafiłeś.

Matryca TN – starsze nie znaczy gorsze

Jest to najstarszy panel na przedstawionej przez nas liście, co powoduje, że ma wysoką konkurencję. Mimo to, do dziś znajduje swoje zastosowanie, często w budżetowych monitorach dla graczy. Wynika to z faktu, że matryca TN ma bardzo niski czas reakcji (wynosi 1ms), co w praktyce oznacza, że nie powstają opóźnienia w wyświetlaniu pikseli. Jest to wartość szczególnie pożądana przez miłośników gier dynamicznych. Poza wysoką płynnością obrazu, matryce TN oferują także wysoką częstotliwość odświeżania. Matryce TN będą odpowiednie dla osób z ograniczonym budżetem. Powinieneś jednak pamiętać, że nie oferują one możliwości spoglądania na monitor pod kątem oraz nie są w stanie wiernie oddać barw. Ponadto, by całkowicie wykorzystać potencjał monitora z taką matrycą, musisz mieć do tego komputer o odpowiednich parametrach.

Matryca IPS – urzekające kolory

Matryca IPS jest całkowitym przeciwieństwem matrycy TN. Panel ten zapewnia świetne odwzorowanie kolorów i szerokie kąty widzenia. Jednocześnie jest on wolniejszy od panelu TN, więc nie przypadnie do gustu osobom lubiącym gry dynamiczne – zadowoleni będą za to miłośnicy gier RPG oraz strategicznych. Monitory z matrycą IPS to dobry wybór dla osób, które zajmują się fotografią oraz grafiką komputerową. Sprawdzą się one również jako monitor dodatkowy, ponieważ nawet pod ostrym kątem, zapewniają satysfakcjonującą widoczność. Matryca IPS sprawia jednak, że cena monitora zdecydowanie wzrasta.

Matryca VA – złoty środek

Ten panel często określany jest mianem „złotego środka”, ponieważ łączy w sobie największe zalety poprzednio przedstawionych matryc. Sprowadza się to do niskiego czasu reakcji, dobrego odzwierciedlania kolorów oraz świetnych kątów widzenia. Sprawia to, że matryce VA są najczęściej stosowane w monitorach gamingowych. Jest to dobry wybór nie tylko dla graczy – niezależnie od tego, ku jakim grom się skłaniasz. Nie będzie to natomiast dobra opcja dla profesjonalnych grafików, ponieważ matryce VA nie oferują tak dobrego odwzorowania kolorów, jak matryce IPS.

Jaka matryca do monitora jest najlepsza?

Przy wyborze monitora kieruj się wartościami zawartych w nich matryc. Wybrany sprzęt musi odpowiadać nie tylko twojemu budżetowi, ale także wymaganiom. Rozmiar oraz wygląd powinny być rozważane na kolejnym etapie podejmowania decyzji. Biorąc pod uwagę to, w jakim celu głównie chcesz stosować monitor, przygotowaliśmy następujące porównania:

  • matryca TN vs matryca IPS
  • pierwszy panel cechuje się wyjątkową płynnością obrazu, ale nieodpowiednio odzwierciedla kolorystykę, natomiast drugi z nich świetnie radzi sobie z odwzorowaniem kolorów, ale nie zapewni użytkownikowi wysokiej płynności – są swoimi przeciwnościami;
  • matryca TN vs matryca VA
  • oba panele sprawdzą się dobrze w wypadku gier dynamicznych oraz sieciowych, jednak jedynie ten drugi zapewni wizualną przyjemność grania w gry RTG;
  • matryca IPS vs matryca VA
  • oba panele znakomicie poradzą sobie z dostarczeniem grom strategicznym czy RTG wymaganej kolorystyki, ale jedynie pierwszy z nich sprosta wymaganiom grafików oraz fotografów.

Jak więc odpowiedzieć sobie na pytanie, która matryca do monitora jest najlepsza? Najlepszym wyjściem jest przedstawienie swoich wymagań obsłudze sklepu i zapytanie o polecenie sprzętu, który Cię usatysfakcjonuje. Możesz to zrobić tutaj: https://www.laptopypoznan.pl/14-monitory-poleasingowe. Na podanej stronie internetowej znajdziesz każdy z omówionych wyżej typów matryc. Warto wiedzieć, że każda z tych matryc jest najlepsza na swój sposób – wszystko zależy od tego, jakie masz wobec niej oczekiwania. Znajdziesz tam najlepsze marki laptopów, jak również inne sprzęty komputerowe w konkurencyjnych cenach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *