Porady okołotechnologiczne

Jak znaleźć pracę jako programista — poradnik dla początkujących

Rozważasz karierę programisty? Prawdopodobnie będzie to dobry wybór. Jeśli masz niezbędne cechy, tj. zamiłowanie do matematyki, skrupulatność i cierpliwość, to masz duże szanse odniesienia sukcesu. Specyfika zawodu programisty nie wymaga nawet formalnej edukacji, ale trzeba z kolei przyznać, że konkurencja jest spora. Gdzie może znaleźć pracę początkujący programista i na czym polega jego praca?

Gdzie powinien szukać pracy początkujący programista?

Na początku swojej drogi zawodowej programista może zdecydować się na jedną z dwóch ścieżek: korporacja lub mała firma. Obie opcje mają swoje dobre i złe strony. W korporacji zostajesz od razu rzucony na głęboką wodę, ale jeśli się sprawdzisz, masz mnóstwo możliwości awansu. Z kolei w niewielkim przedsiębiorstwie możesz liczyć na powolniejsze wdrożenie, ale i szanse na rozwój są nieco mniejsze.

Poszukiwania pracy warto rozpocząć na Gowork.pl. Masz możliwość porównania ogłoszeń pracodawców tak pod kątem ich oferty, jak i oczekiwań. Jeśli je spełniasz, warto umówić się na rozmowę o pracę – chociażby w tym celu, aby dowiedzieć się, jakich kompetencji jeszcze ci brakuje, aby zdobyć wymarzone zatrudnienie.

Drogi kształcenia dla programisty – nie tylko studia

Podstawowym sposobem zdobycia odpowiedniego wykształcenia są oczywiście studia kierunkowe – pierwszego stopnia – informatyczne, ale także drugiego stopnia lub podyplomowe – po uzyskaniu licencjata, inżyniera lub magistra na kierunku pokrewnym, takim jak matematyka czy fizyka. Ale istnieją także inne możliwości.

Programistą możesz zostać po odbyciu jednego z licznych dostępnych na rynku kursów i szkoleń. Są one prowadzone przez ośrodki akademickie, firmy szkoleniowe, a także przez duże przedsiębiorstwa zainteresowane zdobywaniem nowej kadry. Najczęściej wymagają one nakładu czasu i środków – pełne szkolenie trwa kilkaset godzin, a jego koszt waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednocześnie pewne instytucje realizują darmowe kursy – warto zorientować się, czy nie są one aktualnie prowadzone w twojej okolicy. Klasyczna już formuła części kursów, e-learning, pozwala na zdobywanie wykształcenia w dowolnych dniach i godzinach.

Istnieje i trzecia droga – związana z praktyką. Firmy IT lubią zdolnych samouków. Jeśli więc pomimo braku formalnego wykształcenia informatyka nie ma dla ciebie tajemnic, również masz szansę na dobrą posadę – warto iść na rekrutację i zamiast dyplomem, poszczycić się swoimi dokonaniami i umiejętnościami.

Czym w pracy zajmuje się programista?

Programista to pojęcie dosyć ogólne. W zależności od przedsiębiorstwa może on wykonywać bardzo różnorodne czynności. Najczęściej chodzi o tworzenie oprogramowania, które po przejściu odpowiednich testów, jest odsprzedawane innym firmom czy użytkownikom prywatnym. Programy mogą powstawać również na użytek samej korporacji – jeśli jest ona na tyle duża, że potrzebuje zaawansowanych rozwiązań.

Warto wspomnieć jeszcze o typach programistów, których usługi są obecnie wyjątkowo popularne. Chodzi o programistów tworzących oprogramowanie na rzecz stron i sklepów internetowych oraz o programistów piszących aplikacje – czyli programy do instalowania na smartfonach i innych przedmiotach z zakresu Internetu Rzeczy (np. inteligentne urządzenia RTV i AGD).

Niezależnie od specjalizacji, programista zarabia bardzo dobrze. Już na początku kariery jest to średnio dwukrotność płacy minimalnej, a z czasem wypłata skacze do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *