Jak złożyć dobry komputer stacjonarny i się przy tym nie spłukać? TOP porady

Potrzebujesz komputera wydajnego, funkcjonalnego, a jednocześnie niedrogiego? Faktem jest, że zakup sprzętu może być trudniejszy, niż mogłoby się wydawać. Gotowe zestawy nie należą do najtańszych, a ponadto ciężko jest znaleźć model, który będzie w stu procentach dopasowany do indywidualnych potrzeb. Jeśli więc planujesz zakup PC-ta do pracy, czy też gier, to rozważ jego samodzielne złożenie. To sprawdzony sposób na to, aby zaoszczędzić sporą ilość gotówki. Poniższe wskazówki z pewnością Ci w tym pomogą.

Wydajny procesor

Śmiało można powiedzieć, że procesor jest sercem każdego komputera. To jednostka obliczeniowa decyduje o wydajności sprzętu. Nie można jednoznacznie powiedzieć, jakie podzespoły sprawdzą się najlepiej, ponieważ każdy posiada zupełnie inne wymagania. Należy pamiętać, że wybrany procesor musi być kompatybilny z płytą główną. Ci, którzy planują „podkręcić” go w przyszłości powinni postawić na wariant z odblokowanym mnożnikiem.

Jeśli nie posiadasz zbyt dużego doświadczenia w temacie, to poproś o poradę fachowca. Zakup omawianej części to spory wydatek, więc lepiej nie ryzykować.

Płyta główna kompatybilna z procesorem

Jak już wspomniano, płyta główna musi być kompatybilna z procesorem. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na typ gniazda. Duże znaczenie ma również chipset. Wiadomym jest, że przestarzała płyta główna nie obsłuży procesorów, które dopiero pojawiły się na rynku.

Oprócz tego należy przeanalizować m.in.:

  • liczbę gniazd,
  • wyjścia na monitory,
  • liczbę portów USB.

Zakup płyty głównej także nie należy do najtańszych. Masz ograniczony budżet? Nie oszczędzaj na jakości, gdyż w ten sposób możesz więcej stracić, niż zyskać. Poluj na promocje oraz zniżki, które systematycznie pojawiają się w popularnych sklepach np. Proline. Znajdziesz je na portalu Wydawaj Dobrze.

Karta graficzna o nieprzeciętnych parametrach

Ten element muszą zakupić przede wszystkim ci, którzy posiadają wyższe wymagania, niż standardowi użytkownicy Pecetów. Większość procesorów posiada wbudowany układ graficzny, które świetnie sprawdza się podczas odtwarzania filmów wysokiej rozdzielczości, czy też gier. Może jednak zdarzyć się tak, że nasze oczekiwania będą o wiele większe.

Dotyczy to nie tylko graczy, ale również osób wykorzystujących sprzęt do m.in. obróbki zdjęć lub filmów. Oczywiście przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie należy sprawdzić, czy wybrana karta graficzna jest kompatybilna z płytą główną.

Pamięć RAM o wysokiej pojemności

Sprawdza się tutaj zasada „im więcej pamięci RAM, tym lepiej”. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie jest to jedyny parametr, na który musimy zwrócić uwagę. Rekomendowana pojemność to minimum 8-16 GB. Oprócz tego ogromne znaczenie ma częstotliwość pamięci. Im jest ona wyższa, tym większy komfort korzystania ze sprzętu. Różnicę odczują przede wszystkim ci, którzy korzystają  z karty graficznej zintegrowanej z procesorem.

Nie zapominajmy, że płyta główna może nieść pewne ograniczenia w wyborze pamięci RAM. Może okazać się, że nie obsługuje ona najbardziej zaawansowanych kości, a więc zakup kompletnie nie ma sensu.

Szybki dysk SSD

W dzisiejszych czasach nie ma sensu inwestować w standardowe dyski, ponieważ mogą one znacząco obniżyć osiągi komputera. Pojemność to kwestia bardzo indywidualna – trzeba jednak wziąć pod uwagę, że gry oraz profesjonalne programy (np. do obróbki grafiki/wideo) wymagają sporej ilości przestrzeni dyskowej.

Absolutnym minimum jest około 120 GB SSD, jednak wielu użytkowników potrzebuje kilkakrotnie wyższej pojemności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj