News Serwis Telefony

Jak wymienić wyświetlacz w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus?

Im więcej smartfonów na świecie, tym więcej uszkodzeń wynikający zarówno z winy producenta jak i klienta. Niestety większą część uszkodzeń generuje potencjalny klient, któremu zdarza się upuścić telefon uszkadzając tym samym drogi wyświetlacz. Oprócz napraw w serwisie producenta, zawsze istnieje możliwość wykonania samodzielnej naprawy na podstawie internetowych poradników. Technologiczna postanowiła zaprezentować Wam dziś wymianę wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus.

Zanim jednak przystąpimy do wymiany całego modułu, w pierwszej kolejności musimy przygotować nasze stanowisko, narzędzia oraz nowy moduł wyświetlacza. W przypadku flagowych smartfonów (i nie tylko, w zależności od procedury w serwisie producenta) wymieniany jest cały moduł z całą ramką. Istnieje oczywiście wymiana samego wyświetlacza bez ramki, jest to kwestia tego jaki wyświetlacz zakupimy na. Spójrzmy co będzie nam potrzebne do dzisiejszej naprawy?

Zestaw naprawczy Samsunga Galaxy S9 Plus

Na zdjęciu widzicie pewnie zupełnie nowe narzędzie serwisowe, elektroniczny śrubokręt z wymiennymi gwintami do śrubek. Technik SmartSerwis24 przygotował również standardowy śrubokręt z grotem krzyżowym, którego również będzie można użyć. W tym miejscu pragnę podziękować firmie SmartSerwis24 za dostarczenie zdjęć do dzisiejszego poradnika. Zapraszam do rozbiórki telefonu Samsung Galaxy S9 Plus, który w sieci możecie również znaleźć pod kodową nazwą SM-G965.

Wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus

Jak przystało na każdego szklanego Samsunga, w pierwszej kolejności musimy podgrzać pokrywę baterii. Używamy do tego suszarki do włosów lub opalarki, którą sukcesywnie podgrzewamy całą klapkę. Pamiętajmy, żeby nie grzać całości w jednym miejscu przez zbyt długi czas, ponieważ możemy w ten sposób uszkodzić (stopić) środkowe elementy. Podczas takiego podgrzewania powinniśmy zwrócić uwagę w szczególności na moduły kamery oraz czytnik linii papilarnych, gdyż nadmiar ciepłego powietrza może je uszkodzić. Suszarkę lub opalarkę starajmy się przesuwać sukcesywnie po całej powierzchni.

Podgrzewanie pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus

W zależności od narzędzia grzewczego proces powinien trwać przez około 5 minut (opalarka – wyższy stopień nadmuchu). Czas przystąpić do szukania szczelin w urządzeniu, które pozwolą nam lekko wsunąć kostkę serwisową lub cienkiego plastikowego openera. W przypadku braku takiej szczeliny możemy użyć przyssawki do szyb, aby lekko unieść klapkę. W tym przypadku nie było to konieczne.

Podważanie pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus

Plastikowe i cienkie openery (również kostki serwisowe) są idealnym narzędziem do demontażu takiej pokrywy. Po wsunięciu cienkiego openera starajmy się go przesuwać wzdłuż wszystkich krawędzi. W sytuacji kiedy napotkamy jakieś problemy z przesuwaniem narzędzia, bierzemy do ręki ponownie opalarkę lub suszarkę, żeby podgrzać miejsce, w którym klej dość mocno trzyma. Takie działania powtarzamy do odklejenia całej pokrywy.

Podnoszenie pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus

W tym miejscu musimy uważać na konektor łączący czytniki linii papilarnych z płytą główną. Mamy tutaj dwie możliwości odłączenia tej niedużej wczepki. Pierwsza to wsunięcie otwieraka GSM (spudger), którego płaską końcówką możemy wypiąć czytnik. Drugą metodą jest delikatne odchylanie klapki baterii, co spowoduje lekkie i samoczynne wypięcie konektora. Róbmy to delikatnie i bez gwałtownego szarpania, a konektor sam wyskoczy.

Odłączanie konektora od czytnika linii papilarnych w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus

Takie działanie umożliwi nam całkowite odłączenie klapki od całego urządzenia Samsung Galaxy S9 Plus. W tym miejscu warto podkreślić, że Samsung zmienił położenie czytnika linii papilarnych. W modelu S8/S8 Plus znajduje się on po prawej stronie, obok samego aparatu fotograficznego, zaś w modelu Galaxy S9 Plus przycisk został umiejscowiony pod aparatem fotograficznym, czyli na środku urządzenia. Nie jest to co prawda jeszcze popularne „kółeczko” – ale widać, że Samsung powoli dojrzewa do pewnych zmian.

Demontaż pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus

Czas przejść do dalszych czynności, które umożliwią nam kompletną rozbiórkę urządzenia. Na tym etapie nie pozostaje nam nic innego jak użyć śrubokręta z grotem krzyżowym w celu odkręcenia 15 śrubek. Technik SmartSerwis24 do tej czynności postanowił użyć śrubokręta elektrycznego z grotem krzyżowym. Jest to zrozumiałe, śrubek jest sporo, a takim elektrycznym wspomagaczem będzie można je szybciej odkręcić, aby przejść dalej.

Odkręcanie śrubek z osłonek płyty głównej w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus

Ta czynność nie powinna być trudna, a po jej zakończeniu czas przejść do zdejmowania osłonek (w tym głównego na środku elementu do ładowania bezprzewodowego oraz anteny NFC). Całość możemy zdjąć przy użyciu otwieraka GSM (spudger) lub zwykłej pęsety. Pamiętajmy, że element do ładowania bezprzewodowego jest lekko przyklejony do baterii. Demontaż tego elementu nie powinna nikomu sprawić problemu.

Zdejmowanie osłonki z płyty głównej z elementem ładowania bezprzewodowego w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus
Demontaż osłonki płytki sub USB w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus

W kolejnym etapie przechodzimy bezpośrednio na dół urządzenia, gdzie musimy jeszcze zdemontować kolejną plastikową osłonkę (z głośnikiem dolnym). Tutaj również używamy pęsety lub spudgera, chociaż osobiście polecam pęsetę, która jest popularnym narzędziem w każdym serwisie. Po zdjęciu wszystkich osłonek czas na odłączenie wielu elementów, w tym baterii, wyświetlacza, przycisków głośności, konektor łączący antenę z płytą główną, przednią kamerę oraz skaner tęczówki.

Odłączanie baterii w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus
Odłączanie przycisków głośności w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus

Do każdej z tych czynności możemy użyć dowolnego narzędzia, gdyż konektory wystarczy lekko podważyć. Jak widać serwisant firmy SmartSerwis24 korzysta ze spudgera, którego płaska końcówka idealnie sprawuje się przy takich czynnościach. Pamiętajmy, aby po odłączeniu kamery do selfie oraz skanera tęczówki wyciągnąć te dwa moduły korzystając ponownie z pęsety.

Odłączanie przedniej kamery w telefonie Samsunga Galaxy S9 Plus
Odłączanie skanera tęczówki oka w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus
Demontaż przedniej kamery w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus

Te wszystkie konektory w pewnym sensie wraz z 2 śrubkami „trzymają” płytę główną. Niestety musimy wszystko zdemontować, aby wymienić wyświetlacz. Oczywiście istnieje jeszcze inna forma wymiany ekranu. Na rynku znajdziecie również moduły LCD bez ramki, gdzie wystarczy odłączyć tylko baterię oraz sam wyświetlacz, a następnie wykleić wyświetlacz podnosząc uszkodzony moduł zastępując go tym samym nowym. Przechodząc jednak do naszego sposób, to czas powoli odłączać płytę główną.

Odłączanie wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus
Odłączanie konektora anteny w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus
Odłączanie kabli anteny w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus

Abyśmy mogli to uczynić, pozostaje nam odkręcić wspomniane wcześniej 2 śrubki znajdujące się w górnej części płyty. Używamy do tego wkrętaka z grotem krzyżowym. Dopiero teraz możemy delikatnie podnosić płytę główną uważając na dolne połączenie. Serce telefonu jest połączone ostatnim konektorem łączącym PCB z płytką sub USB. Do odłączenia możemy użyć spudgera lub płaskiego śrubokręta.

Odkręcanie dwóch śrubek z płyty głównej w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus
Podnoszenie płyty głównej w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus
Odłączanie konektora łączącego PCB z płytką sub USB w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus

Właśnie udało się nam zdemontować płytę główną w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus. PCB urządzenia odkładamy na bok, żeby przejść bezpośrednio na dolną część telefonu, gdzie znajduje się kolejny element z innymi podzespołami.

Demontaż płyty głównej w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus

W dalszej części musimy zdemontować płytkę sub USB, która jest pewnego rodzaju głównym łącznikiem odpowiadającym za ładowanie. Zanim będziemy mogli to zrobić, to w pierwszej kolejności musimy wyciągnąć gniazdo jack, które trzyma się na 1 śrubce z wcięciem krzyżowym oraz łączeniu konektora z płytką sub.

Odkręcanie śrubek z gniazda jack w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus
Odłączanie konektora gniazda jack w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus

Po odkręceniu śrubki wczepkę możemy wypiąć używając paznokcia, serwisowej kostki, płaskiego śrubokręta, a nawet pęsety dokładnie tak jak czyni to technik firmy SmartSerwis24. Pracownik serwisu nie bez powodu użył do tego serwisowego chwytaka, gdyż to właśnie tym narzędziem powinno wyciągać się gniazdo jack umieszczone w specjalnym „korytku”. Element staramy się delikatnie podnieść, podważając go delikatnie bez zbędnego szarpania.

Demontaż gniazda jack w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus

W następnym etapie po raz kolejny będziemy musieli odkręcić, tym razem 3 śrubki z wcięciem krzyżowym. Pamiętajmy, żeby śrubki w każdym przypadku wróciły później na swoje miejsce. Te małe elementy dość łatwo pogubić, dlatego radzę uważać.

Odkręcanie reszty śrubek z płytki sub USB w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus

Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zacząć usuwanie płytki sub USB. W tym celu musimy delikatnie odsunąć od ramki konektor z gniazdem anteny. To właśnie w tym miejscu powinniśmy zacząć lekkie podważanie całego elementu. Wykonujmy to delikatnie, bez szarpania, gdyż cały element jest dość nietypowo złożony.

Demontowanie płytki sub USB w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus
Demontowanie płytki sub USB w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus

Całość staramy się delikatnie podnosić i wyciągać z ramki. W ten sposób demontujemy dolny mikrofon, kable zasięgu oraz między innymi złącze ładowania. Większość takich elementów w modelach Samsungów z rodziny Galaxy S ma bardzo podobne płytki sub USB. Po wykonaniu tych wszystkich czynności pozostanie nam już tylko najprzyjemniejsza czynność, czyli przekładanie elementów do nowego modułu wyświetlacza z ramką urządzenia Samsung Galaxy S9 Plus. Oprócz płytki sub USB powinniśmy zdemontować ze starego urządzenia jeszcze czujnik światła, czujnik zbliżeniowy oraz moduł wibracji i baterię. Zaczynając od czujników, znajdziemy je w prawym górnym rogu urządzenia, jest to taśma z czujnikami, które są przyklejone do całego korpusu. Do ich demontażu używamy pęsety, którą delikatnie ściągamy czujniki. Dodatkowo klejąca warstwa pozwoli nam przykleić je w nowym miejscu.

Demontaż czujnika światła oraz czujnika zbliżeniowego w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus
Demontaż modułu wibracji w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus

Podobnie postępujemy z modułem wibracji. Przy tym demontażu uważajmy, żeby nie uszkodzić elementu, którego również musimy lekko podważyć (jest on lekko przyklejony). Pracownik serwisu użył do tego płaskiego śrubokręta, ale możecie też skorzystać z pęsety delikatnie podsadzając całość. Moduł wibracji przyklejamy w nowym module. Lepka powierzchnia idealnie złapie nowe miejsce, wystarczy przełożone elementy lekko docisnąć. Montując wszystkie elementy na nowy moduł, pamiętajmy o zdjęciu folii zabezpieczających, które znajdują się na różnych elementach. W tym miejscu zwracam również uwagę, że każdy taki moduł z ramką może różnić się „wyposażeniem” elementów w środku, gdyż to zależy bezpośrednio od źródła w jakim dokonacie zakupu urządzenia.

Moduły wyświetlacza wraz z ramką Samsunga Galaxy S9 Plus

Gdy już obejrzycie wizualnie całość, sprawdzając czy wszystkie elementy znajdują się na swoim miejscu czas zdemontować baterię, którą również należy przenieść do nowego modułu. Samo odklejenie odbywa się poprzez podgrzanie baterii (najlepiej suszarką) bądź wykorzystanie innego środka (np. specjalnego środka rozpuszczającego klej, wstrzykiwanego bezpośrednio ze strzykawki) rozpuszczającego klej pod baterią. Ciepłe powietrze spowoduje, że będziemy mogli lekko podważyć baterię unosząc ją delikatnie z każdej strony. Starajmy się uważać, aby podczas demontażu metalowymi openerami nie uszkodzić akumulatora.

Demontaż baterii w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus

Wyciągnięty akumulator będziemy mogli przykleić w nowym module na dwa cieniutkie paski samoprzylepnej taśmy. Wielu z Was być może będzie starało się wykorzystać stary klej. Oczywiście jest to jakaś metoda, ale Zdecydowanie polecam podklejenie baterii na dwa paski cienkiej samoprzylepnej taśmy dwustronnej. Zapewni nam to stabilność baterii i brak obaw, że coś może się nam odkleić.

Montaż płytki sub USB w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus
Układanie kabelków zasięgu w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus

Czas rozpocząć składanie całego telefonu. Zacznijmy od płytki sub USB, którą wkładamy delikatnie na swoje miejsce, sprawdzając również ułożenie wszystkich kabelków zasięgu. Wszystko wykonujemy analogicznie w odwrotnej kolejności do demontażu. Nie zapominajmy również o montażu gniazda jack (portu słuchawek) oraz dokręceniu wszystkich śrubek, które utrzymują całość.

Montaż płyty głównej w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus
Montaż przedniej kamery oraz skanera tęczówki oka w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus
Wymieniony wyświetlacz w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus

Po wpięciu płyty głównej możemy powpinać resztę konektorów, w tym zamontować kamerę do selfie, skaner tęczówki, wyświetlacz oraz baterię, która finalnie umożliwi nam włączenie telefonu i weryfikację poprawnego działania wyświetlacza. Dalsze czynności to już tylko założenie osłonek (dolny głośnik) oraz elementu do ładowania bezprzewodowego wraz z NFC. To wszystko wykonujemy w odwrotnej kolejności do demontażu.

Wkręcanie 15 śrubek w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus

Na koniec pozostaje nam jeszcze tylko oczyścić korpus z kleju, co umożliwi nam założenie nowego. Czyszczenie wykonujemy przy pomocy suchej szmatki z mikrofibry z dodatkiem alkoholu izopropylowego. Na tak przygotowany i oczyszczony korpus możemy nałożyć klej T-7000, który pozwoli nam połączyć klapkę z całością. Zanim jednak wszystko skleimy, pamiętajmy o podłączeniu czytnika linii papilarnych, którego konektor musimy wczepić w płytę główną.

Podłączanie czytnika linii papilarnych w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus

Aby to uczynić, kładziemy telefon na płaskiej powierzchni, a następnie próbujemy lekko odgiąć taśmę z konkeotrem wpinając go w płytę główną. Sama taśma jest ciut dłuższa, dlatego umożliwia nam połączenie na samym początku. Później zostaje nam już tylko skleić pokrywę lekko ją dociskając w każdym miejscu. Zalecam również „lekkie ściśnięcie” całości, aby klej dobrze złapał.

Wkładanie szufladki na kartę sim-kartę pamięci w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus

W ten oto sposób zakończyliśmy wymianę wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus, którego proces wymiany jest w zasadzie taki sam, jak w modelu Galaxy S9. Pamiętajcie, że jest to jedna z form wymiany takiego ekranu, gdyż istnieje również możliwość wyklejania samego LCD i wyciągnięcia go wraz z taśmą. Przypominam, że wszystkie czynności przedstawione w poniższym poradniku wykonujecie na własną odpowiedzialność. W razie pytań, piszcie w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *