Jak wymienić wyświetlacz w telefonie Samsung Galaxy J7 2016?

Trudne naprawy smartfonów nie zawsze muszą być skomplikowane, a prostsze nie zawsze muszą być banalne, to idealne stwierdzenie dla wszystkich napraw telefonów komórkowych. A jak w tym wszystkim plasuje się Samsung Galaxy J7 2016? Zobaczcie sami.

 

Do naprawy naszego dzisiejszego smartfona będziemy potrzebować kilku prostych narzędzi, które z pewnością znane są Wam już z naszych poprzednich poradników. Do wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy J7 2016 przydadzą się nam: kostki do gitary (kilka sztuk), spudger, czyli otwierak serwisowy, pęseta, karty do gry, opalarka, śrubokręt typu Torx 1.2 X 30 mm (opcjonalnie przyssawka do ekranu oraz ostry nożyk). Oprócz narzędzi będziemy także potrzebować nowego modułu wyświetlacza do telefony Galaxy J7 2016. W momencie kiedy uda się nam już wyposażyć we wszystko, czas przejść do naprawy urządzenia.

Po przygotowaniu wszystkich narzędzi i części powinniśmy wyciągnąć kartę pamięci oraz sim, które podczas demontażu całego urządzenia mogą ulec zniszczeniu. Aby to zrobić musimy najpierw zdemontować tylną pokrywę baterii (Samsung Galaxy J7 2016 to model z wymiennym akumulatorem). Do tej niezwykle prostej czynności wystarczy użyć paznokcia lub otwieraka GSM.

Zdejmowanie tylnej pokrywy baterii w Samsung Galaxy J7 2016 / fot.technologiczna.pl
Wyciąganie karty sim z telefonu Samsung Galaxy J7 2016 / fot.technologiczna.pl
Wyjmowanie baterii w Samsung Galaxy J7 2016 / fot.technologiczna.pl

Potem wyjmujemy akumulator i odkładamy to wszystko na bok. Już teraz nasz smartfon gotowy jest do naprawy, czas więc zabrać się za wymianę wyświetlacza. W tym miejscu warto podkreślić, że nasz technik pracuje w rękawiczkach, nie jest to obowiązek każdego Kowalskiego, ale warto dodać, że w serwisach jest to obowiązkowa norma. Po usunięciu baterii, karty sim oraz karty pamięci czas na odkręcenie 18 śrubek od tylnego korpusu przykrywającego baterię. Do tego potrzebujemy śrubokręta Torx 1.2 X 30 mm.

Odkręcanie śrubek od tylnego korpusu w Samsung Galaxy J7 2016 / fot.technologiczna.pl
Śrubokręt Torx 1.2 X 30 mm / fot.technologiczna.pl

Pamiętajmy, że ułożenie śrubę ma duże znaczenie, każda z nich powinna trafić na swoje miejsce. W niektórych smartfonach są różne śrubki – dłuższe/krótsze. Wkręcenie nieodpowiedniej w innej miejsce może skutkować uszkodzeniem LCD lub innych podzespołów. Do następnej czynności będziemy potrzebować kostki do gitary, która pomoże nam w oddzieleniu tylnego korpusu. Warto zwrócić uwagę, że podważanie możemy wybrać od miejsca, w którym widać największą szczelinę.

Podważanie kostką do gitary tylnego korpusu od Samsunga Galaxy J7 2016 / fot.technologiczna.pl
Podważanie kostką do gitary tylnego korpusu od Samsunga Galaxy J7 2016 / fot.technologiczna.pl

Sukcesywne i bardzo delikatne przesuwanie kostki spowoduje, że zaczepy korpusu będą powoli puszczać, a pokrywa będzie możliwa do swobodnego usunięcia. W tej lub innych czynnościach nie należy się spieszyć czy robić czegoś na siłę.

Podważanie kostką do gitary tylnego korpusu od Samsunga Galaxy J7 2016 / fot.technologiczna.pl
Zdemontowanie tylnego korpusu Samsung Galaxy J7 2016 / fot.technologiczna.pl

Jak widzicie, po zdjęciu tylnej pokrywy odsłania się nam cała płyta główna, która jest sercem każdego telefonu. Aby oddzielić PCB wystarczy wypiąć konektory. Do tej czynności używamy otwieraka GSM (np.spudger).

Wypinanie konektorów z Samsunga Galaxy J7 2016 / fot.technologiczna.pl
Samsung Galaxy J7 2016 odpinane konektora / fot.technologiczna.pl

Po odłączeniu trzech wtyczek możemy swobodnie podnieść płytę główną używając do tego już tylko paznokcia. Właśnie w takich czynnościach warto założyć jednak rękawiczki, ponieważ palce zostawiają ślady.

Podnoszenie płyty głównej w Samsungu Galaxy J7 2016 / fot.technologiczna.pl

W następnym etapie możemy zabrać się już za wymianę wyświetlacza. Oczywiście zostaje nam jeszcze odłączenie prostych podzespołów, które nie przeszkadzają przy wymianie wyświetlacza. Dla przykładu pokażemy demontaż modułu wibracji oraz gniazda jack z taśmą łączącą przyciski funkcyjne.

Następną czynnością jest odwrócenie telefonu i całkowity demontaż wyświetlacza. Jak tego dokonać? Cóż, w tym przypadku nasz technik, musiał zmienić pomieszczenie celem podgrzania telefonu opalarką lub bardziej zaawansowanych serwisantów separatorem. Podgrzanie ekranu jest bardzo ważne i kluczowe, aby można było zdjąć stary ekran. Tuż po podgrzaniu szukamy w nim szczelin między uszkodzonym wyświetlaczem (zazwyczaj już uszkodzonym mechanicznie). Jeśli nie macie takich szczelin, można użyć przyssawki delikatnie podnosząc cały moduł. W naszym przypadku w związku ze sporym uszkodzeniem ekranu szczelina była widoczna, co ułatwiło nam włożenie do środka kostki, którą potem możemy sukcesywnie oddziela podgrzany moduł.

Do takich czynności przydają się dość cienkie karty (np.stare dokumenty) lub karty do gry, których możemy użyć do oddzielania wyświetlacza. W naszym przypadku ekran odszedł bez najmniejszych problemów. Oczywiste jest, że w takim przypadku wadliwy ekran może uleć dalszemu uszkodzeniu. W tej czynności bardzo ważne jest równomierne podgrzanie ekranu, więc najlepiej użyć do tego separatora, ale i zwykłą opalarką jesteśmy w stanie zdjąć cały moduł. Ważne, aby w trakcie zdejmowania sprawdzić, czy taśmy przycisków funkcyjnych nie są podklejone do całego modułu.

Na koniec pozostaje nam już tylko usunąć pozostałości szkła z ramki (używając do tego spudgera). W nowym ekranie znajdziemy już nałożony klej, który jest zabezpieczony foliami ochronnymi. Całość montujemy w odwrotnej kolejności do demontażu. Pamiętajcie, że wszystkie naprawy i czynności jakie zostały przedstawione w tym poradniku wykonujecie na własną odpowiedzialność. Jeśli macie jakieś pytania, to zapraszamy do komentarzy, na wszystkie chętnie odpowiemy.

Źródło: Opracowanie własne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj