Jak rozebrać flagowca? News Poradniki Serwis Telefony

Jak wymienić wyświetlacz w telefonie Samsung Galaxy J5 2017?

Naprawy telefonów bardzo często wyglądają schematycznie. Są takie, które otwiera od tylnej pokrywy, ale są też takie, które wymagają najpierw wyciągnięcia wyświetlacza, aby dostać się do reszty podzespołów. Jednym z takich przykładów jest telefon Samsung Galaxy J5 2017.

 
Samo wymontowanie wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy J5 2017 nie stanowi wielkiego problemu. Dlatego naprawa tego urządzenia, będzie nie tylko stosunkowo krótka, ale i łatwa. Ogromnym plusem dla telefonów takich jak np. Sony Xperia XZ czy Motorola Moto Z jest fakt, że nie musimy rozkręcać ponad połowy smartfona, bowiem są one otwierane właśnie przez demontaż ekranu. Dokładnie tak samo jest w przypadku naszego dzisiejszego smartfona, czyli Samsunga Galaxy J5 2017 o kodowej nazwie SM-J530F.

Do dzisiejszej naprawy będą nam potrzebne następujące narzędzia serwisowe: zestaw różnych otwieraków gsm (albo kostka do gitary), nagrzewnica lub opalarka, pęseta opcjonalnie przyssawka do ekranu i opener. Oczywiście nie może zabraknąć głównego bohatera jakim jest nowy moduł wyświetlacza do całego urządzenia, który można znaleźć w internecie za około 360 zł. Czas zaprezentować jak dokonać takiej wymiany ekranu w urządzeniu Galaxy J5 2017.

Procedura przygotowawcza do naprawy

Kiedy skompletowaliśmy już wszystkie narzędzia to czas przygotować urządzenie oraz nasze stanowisko pracy. Warto poszukać w domu jakiegoś stołu oraz białej powierzchni, tak abyśmy mogli zobaczyć wszystkie elementy, które będziemy odkładać na bok. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu naszych rąk oraz oczu goglami, ponieważ w zależności od uszkodzenia wyświetlacza, szkło może odskakiwać. Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Samsung Galaxy J5 2017 / fot.NaprawTelefon.pl

Następną czynnością po przygotowaniu stanowiska oraz zabezpieczenia naszych rąk i oczu jest przygotowanie urządzenia do całkowitego demontażu poszczególnych elementów. Wyłączmy telefon i wyciągnijmy wszystkie karty (pamięci oraz Sim). Podejrzewam, że najczęściej na czas naprawy nasze karty i tak trafią do urządzenia zastępczego, nie mniej jednak przypominamy o tym.

Kluczyk do szufladki w Samsung Galaxy J5 2017 / fot.NaprawTelefon.pl
Wyciąganie szufladki z telefonu Samsung Galaxy J5 2017 / fot.NaprawTelefon.pl

Do wyciągnięcia kart możemy użyć kluczyka dołączonego do całego zestawu z urządzeniem, bądź zwykłego spinacza biurowego. Bardzo popularne są też kluczyki od telefonów iPhone, które również pasują do Samsunga.

Podgrzej i zdejmij – to hasło przewodnie tej naprawy

Po oswobodzeniu naszego smartfona z kart, czas przejść do podgrzewania ekranu, który jest przyklejony. Tę czynność należy wykonać dokładnie tak samo, jak podgrzewanie wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A5 2017, którego nie dawno mieliśmy okazję prezentować Wam na łamach technologicznej. Wykorzystując opalarkę sukcesywnie rozprowadzamy ciepłe powietrze dookoła naszego telefonu. Nie podgrzewajmy ekranu w jednym miejscu, bo może to skutkować przebarwieniem lakieru (w przypadku opalarki). Czynność wykonujmy powoli i sukcesywnie tak, aby przez około 5 minuty podgrzewać cały moduł w różnych miejscach.

Podgrzewanie wyświetlacza Samsung Galaxy J5 2017 / fot.NaprawTelefon.pl

Po podgrzaniu ekranu nie chowajmy naszej opalarki, bo może nam być jeszcze potrzebna do tej samej czynności, jeśli ekran będzie gdzieś trzymał nieco mocniej. Następnie szukamy czy widać gdzieś drobną szczelinę pomiędzy wyświetlaczem, a ramką, która powstała między innymi poprzez podgrzanie LCD – jeśli nie warto użyć przyssawki do szyby, aby delikatnie unieść cały ekran. Przyssawka nie zawsze będzie potrzebna, ponieważ często widać drobne szczeliny, do których możemy wsunąć kostkę do gitary lub openera. Pamiętajmy, że wymieniając ekran najczęściej już sam fakt uszkodzenia powierzchni powoduje poluzowanie konstrukcji LCD, dzięki czemu otrzymujemy dostęp do szczelin, chociaż nie zawsze.

Podważanie otwierakiem wyświetlacz w Samsung Galaxy J5 2017 / fot.NaprawTelefon.pl

Jak już uda się nam znaleźć szczelinę to wsuwamy do niej najcieńszy otwierak. Jeśli dostęp jest szerszy możemy użyć również grubszego otwieraka GSM. Stosowne narzędzia przesuwamy bardzo delikatnie dookoła telefonu. Wielu techników do takich czynności preferuje cienkie karty do gry lub po prostu sztywne openery, które możecie kupić w internecie za grosze. Gdy w którymś miejscu ekran nie odpuszcza, należy ponownie go podgrzać. Pamiętajcie o poruszaniu urządzeniem podgrzewającym (opalarką) w celu uniknięcia podtopienia elementów.

Oddzielanie ekranu Samsung Galaxy J5 2017 przy użyciu openera / fot.NaprawTelefon.pl
Oddzielanie ekranu Samsung Galaxy J5 2017 przy użyciu openera / fot.NaprawTelefon.pl

Ta czynność jest najważniejsza, dlatego wykonujmy ją powoli i bez pośpiechu. Podczas podważania ekranu openerem pamiętajcie, że nie musicie się przejmować starym ekranem. Jeśli będzie pękać, to trudno – jednak uważajmy na odpryskujące szkło. Gdy zajdzie taka potrzeba, możemy użyć również innych otwieraków wsuwając je w innej części ekranu, tak aby cały czas był on podważany. Podczas stopniowego przesuwania otwieraka, ekran powinien zacząć odklejać się od całego korpusu. Czynność połączmy z dodatkowym podgrzewaniem, jeśli oczywiście zajdzie taka potrzeba.

Przesuwanie otwieraka w szczelinach wyświetlacza Samsung Galaxy J5 2017 / fot.NaprawTelefon.pl

Unosząc stopniowo ekran zwróćmy uwagę czy przyciski: wstecz, ostatnie karty są na swoim miejscu i nie przykleiły się do wewnętrznej części LCD. Taka sytuacja nie zawsze musi mieć miejsce. Jeśli dobrze podgrzejemy ekran, to może nam dać się odkleić bez żadnych problemów, co miało miejsce w przypadku tej naprawy. Odklejanie przycisków funkcyjnych od wyświetlacza bardzo dobrze prezentuje nasz ostatni poradnik, gdzie prezentowaliśmy wymianę wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A5 2017. Jak widać poniżej ekran udało się podnieść bez żadnych problemów, dlatego unosimy go powoli. Pod żadnym pozorem nie ciągnijmy za niego, aby nie uszkodzić taśmy, którą będziemy musieli za chwilkę odpiąć.

Odchylanie wyświetlacza w Samsung Galaxy J5 2017 / fot.NaprawTelefon.pl

W tym miejscu warto zapamiętać, że od zewnętrznej strony ekranów w nowoczesnych telefonach zawsze będziemy musieli coś odpiąć lub odkleić. W przypadku Samsung Galaxy J5 2017, tak jak większości innych modeli z wklejanym ekranem taśma LCD jest umiejscowiona w górnej części telefonu, tuż obok przycisków volume up/down.

Odłączanie czarnej zaślepki konektora wyświetlacza w Samsung Galaxy J5 2017 / fot.NaprawTelefon.pl

Aby ostatecznie wypiąć ekran z płyty głównej wystarczy, że odchylimy ekran do pionu oraz wypniemy czarną zaślepkę, która przykrywa konektor od wyświetlacza. Do tej czynności możemy użyć otwieraka serwisowego spudger (jego ostrego wykończenia).

Odłączenie konektora wyświetlacza od płyty głównej w Samsung Galaxy J5 2017 / fot.NaprawTelefon.pl

Zakończeniem demontażu urządzenia jest wypięcie oswobodzonego (od czarnej zaślepki) konektora łączącego wyświetlacz z płytą główną. Możemy do tego użyć kostki, otwieraka lub nawet paznokcia. Ta czynność pozwoli nam na swobodnie odłączenie uszkodzonego ekranu.

Montaż nowego ekranu zajmie Ci 5 minut

W przypadku nowych wyświetlaczy, które kupujemy większość posiada oryginalną warstwę klejącą, która ułatwia montaż. Z nowego ekranu musimy zdjąć folie ochronne, a następnie wystarczy już tylko delikatnie wkleić cały ekran. Samego montażu dokonujemy w odwrotnej kolejności do demontażu, więc nie powinno to Wam sprawić problemów, a wykonując krok po kroku powyższą instrukcję z całą pewnością poradzicie sobie ze złożeniem telefonu.

Moduł wyświetlacza do Samsung Galaxy J5 2017 / fot.www.mgpoint.pl

Pamiętajcie, że czynności jakie zostały przedstawione w tym poradniku wykonujecie na własną odpowiedzialność. Jeśli macie jakieś pytania, to zapraszamy do komentarzy.
 
Źródło: Opracowanie własne, zdjęcia – NaprawTelefon.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *