Im więcej smartfonów na świecie, tym więcej uszkodzeń wynikający zarówno z winy producenta jak i klienta. Niestety większą część uszkodzeń generuje potencjalny klient, któremu zdarza się smartfona upuścić lub też uderzyć uszkadzając drogi wyświetlacz. Wymiana ekranu w telefonie u samego producenta będzie droga, dlatego warto dokonać naprawy na własną rękę. Prezentujemy Wam jak wymienić wyświetlacz w telefonie Samsung Galaxy A5 2017 o kodowej nazwie SM-A520F.
Przed przystapieniem do naprawy warto zadbać o dopasowanie dokładnych narzędzi oraz oczywiście naszego stanowiska pracy (powierzchni roboczej, rękawiczek i ochronny gogli). Do modelu Samsung Galaxy A5 2017 będziemy potrzebować kilku prostych i pewnie znanych Wam już narzędzi serwisowych, które mieliśmy już okazję prezentować w naszych serwisowych poradnikach. Na sam początek powinniśmy wyposażyć się w opalarkę, która ułatwi nam zdejmowanie tylnej pokrywy oraz podnoszenia wyświetlacza. Dodatkowo potrzebować będziemy najprostszy krzyżakowy śrubokręt (znany na portalach aukcyjnych jako Philips), plastikowy oraz metalowy otwierak serwisowy GSM, nożyk – może to być skalpel lub też najprostsza żyletka. Drobne podzespoły, które znajdują się na płycie głównej bardzo łatwo będzie nam zdejmować pęsetą. Nowością, którą dziś chciałbym Wam zaprezentować jest bardzo cienki opener, który zastąpi w tym przypadku karty do gry lub inne sztywne i bardzo cienkie kartoniki. Oczywiście jeśli ktoś z Was bardziej woli karty do gry, to droga wolna. Zaletą openera jest jego wykonanie, które pozwala nam delikatnie „grzebać” pod pokrywą naruszając wewnętrzną strukturę rozgrzanego i miękkiego kleju. Ponadto musimy pamiętać o kupnie nowego wyświetlacza do naszego smartfona, który w tym wszystkim jest najdroższy, wartość około 399 zł. Naprawa Samsunga Galaxy A5 2017 jest zadziwiająco podobna do wymiany podzespołów w Samsungu Galaxy S7.
Czas pomajsterkować…
Model Samsung Galaxy A5 2017 to smartfon z rodziny średniaków, który posiada normę IP68, a co za tym idzie, telefon jest szczelnie złożony. Dlatego, aby dostać się do środka już na początku musimy podgrzać tylną pokrywę urządzenia, do tej czynności wykorzystamy opalarkę. Podgrzanie pokrywy Samsunga spowoduje, że klej trzymający „plecki” stanie się miękki przez co też bardziej podatny na oddzielenie go od danej powierzchni. Ciepło wychodzące z opalarki rozprowadzamy równomiernie po całej długości tylnej pokrywy pamiętając, aby zacząć głównie od ramki.
Proces podgrzewania tylnej pokrywy powinien trwać około 5 minut. Pamiętajmy, żebyśmy opalarki nie trzymali tuż przy pokrywie, bo możemy zmienić jej barwę. Po całkowitym podgrzaniu, warto mieć jeszcze opalarkę w pogotowiu. Czas zabrać się za podnoszenie pokrywy baterii, którą najpierw należy delikatnie unieść robiąc szczelinę do, której wsuniemy openera – zastanawiacie się jak to zrobić? Wystarczy, że użyjemy przyssawki delikatnie podnosząc pokrywę wsuwając jednocześnie openera.
Jak już tylko uda się nam wsunąć w szczelinę openera, to stopniowo przesuwamy go z każdej strony. Wcześniej podgrzany klej zrobił się miękki, przez co jest słabszy. Przy tej czynności może zajść potrzeba, że będziemy musieli ponownie podgrzać pokrywę w miejscu gdzie czujemy wyraźne opory. Warto pamiętać, że lepiej ponownie podgrzać tylne „plecki” niż potem szukać kolejnego podzespołu do kupienia w internecie. Czynność wsuwania openera oraz odklejania kolejnych miejsc powtarzamy tyle razy ile będzie trzeba. Bardzo często „plecki” A5 2017 udaje się zdjąć już za pierwszym razem. To wszystko zależy od dobrego podgrzania oraz naszych umiejętności.
Kiedy już oddzielimy „plecki” średniaka, to czas na demontaż elementów, które zakrywają płytę główną oraz baterię. Do tej czynności będzie nam potrzebny śrubokręt popularnie zwany w sieci Philips (pod taką nazwą znajdziecie go na wielu aukcjach), którym musimy odkręcić aż 14 śrubek – tak wiem, trochę ich dużo. Najwyraźniej Samsung wychodzi z założenia – im więcej tym lepiej. Kolejność odkręcania w tym przypadku nie ma znaczenia, a śrubki z racji, że są dokładnie takie same możemy odłożyć w jedno miejsce.
Przy wyciąganiu śrubek z otworków możemy użyć pęsety, ale być może nie będzie to potrzebne, ponieważ większość śrubokrętów dostępnych w sprzedaży jest na magnez, gdyby jednak było inaczej polecam pęsetę, która idealnie nadaje się do drobnych elementów.
Po zakończeniu wykręcenia możemy odłożyć śrubokręt i wziąć się za demontaż plastikowej osłony z modułem NFC oraz głośnikiem (loudspeaker). Do tej czynności możemy, a nawet powinniśmy użyć otwieraka serwisowego GSM (np. spudger). Wystarczy, że zaostrzoną częścią powoli podważamy całą osłonę w miejscu gdzie będzie największa szczelina. Osłona jest dość łatwa do usunięcia.
Jak widzicie demontaż osłony prezentuje nam już wnętrze urządzenia – płyta główna, bateria, moduł kamery oraz wiele innych. Czas przejść na sam dół w okolice złącza USB typu C i usunąć ostatni plastikowy element, który zabezpiecza złącze ładowania. Do tej czynności również używamy popularnego w wielu serwisach otwieraka spudger.
Odpinanie konektorów czas zacząć
I w tak magiczny sposób odsłania się przed nami cała wewnętrzna zawartość urządzenia. Jednym z kolejnych etapów jest odpinanie wczepek łączących różne moduły od płyty głównej (PCB). Czynność przyjemna, łatwa i co najważniejsze prosta jak budowa cepa. Do tej czynności możemy wykorzystać niemalże każdy otwierak, ale uwaga – najważniejsze, aby był plastikowy. Metalowym możemy uszkodzić taśmę lub jeszcze gorzej same ząbki konektora. W pierwszej kolejności zaczniemy od baterii.
Odłączenie akumulatora jest o tyle ważne, że często podczas dokonywania naprawy trzymając telefon możemy niechcący włączyć telefon. O ile w przypadku uszkodzenia samej szybki nie będzie z tym problemu, aby samrtfona wyłączyć, to już w momencie niesprawnego wyświetlacza wyłączenie telefonu będzie trudniej. Konektor baterii znajdziecie na środku. Jak widać serwisant do tej czynności używa plastikowego otwieraka GSM (spudger). W tym miejscu warto zaznaczyć, że każdy technik w serwisie używa takiego narzędzia, którym mu się najlepiej pracuje. Po delikatnym odgięciu wczepki od baterii czas na wyświetlacz, którego wejście znajdziemy po prawej stronie obok przycisków +/-.
Jako ciekawostkę napiszę, że mając tak rozłożony telefon możemy sprawdzić nowo zakupiony wyświetlacz. Wystarczy wczepić konektor z nowego LCD włączyć telefon, a potem używając dotyku i przycisku power off wyłączamy ekran jeśli okazuję się, że jest wszystko w porządku. Nowy ekran można również sprawdzić testując go przy pomocy kodu serwisowego *#0*#. Wystarczy, że wpiszemy go na klawiaturze numerycznej. Pamiętajcie, że podany kod działa tylko i wyłącznie na telefonach Samsunga. Przechodząc jednak dalej, czas odłączyć kolejne konektory w rozłożonym urządzeniu.
Odłączenie kamery oraz buzera to również proste czynności. Kamerkę możemy od razu wyciągnąć, którą trzeba po prostu złapać za tasmę z konektorem. Jeśli chodzi o buzer (głośnik odpowiedzialny za wydawanie sygnałów dźwiękowych) jego demontaż nie jest obowiązkowy do wymiany wyświetlacza. W następnym etapie odłączamy konektor odpowiedzialny za przyciski znajdujące się na metalowej ramce, czyli power off/on, volume up oraz down.
Wczepka znajduje się po prawej stronie, tam gdzie przyciski. Warto też zwrócić uwagę, że taśmy są dość elastyczne i możemy je delikatnie wyginać, co ułatwia nam np. demontaż płyty głównej. Czas przejść na dół urządzenia, gdzie znajdziemy kolejne konektory oraz zaślepkę złącza USB C. Dwa w prawym dolnym rogu baterii są odpowiedzialne za przyciski funkcyjne telefonu (home, wstecz, ostatnie karty). Używając otwieraka spudger (bądź innego) odłączamy je po kolei. Urządzenie Samsung Galaxy A5 2017 wewnętrznie jest bardzo podobne do flagowych modeli z rodziny S.
Czas usunąć gniazdo jack oraz odkręcić trzy śrubki zabezpieczające. Dwie znajdują się na blaszce ochraniającej złącze ładowania USB C, a trzecia oprócz konektora „trzyma” gniazdo jack. Po tych czynnościach możemy je po prostu wyciągnąć tak samo jak przednią kamerkę delikatnie podważając pęsetą, ponieważ gniazdo jest delikatnie wsunięte.
Dlatego oprócz otwieraka GSM do tej czynności będziemy potrzebować również śrubokręta Philips, którego używaliśmy na początku oraz pęsety. Chyba, że jesteście w stanie wyciągnąć trzy śrubki palcami lub przy pomocy namagnesowanego śrubokręta. W tym miejscu warto też dodać, że śrubki łatwo zgubić, dlatego najlepiej odkładać je w jedno miejsce. W tym przypadku również nie musimy się martwić o ich kolejność ułożenia oraz wkręcania.
W taki o to sposób odłączyliśmy wszystkie konektory, które „trzymają” płytę główną. Nie pozostaje nam nic innego jak tylko wyjąc ją w bezpieczny sposób, tak abyśmy niczego nie uszkodzili. Za nim jednak to zrobimy musimy jeszcze wyciągnąć szufladki na kartę sim oraz kartę pamięci. Takie działanie pewnie większość z Was wykonałaby przed przystąpieniem do naprawy, jednak warto przypomnieć o tym właśnie w tym miejscu. Nie wyciągniemy PCB bez wysunięcia szufladek, więc uważajmy. Do ich wyciągnięcia możemy użyć kluczyka dołączonego do zestawu lub spinacza biurowego.
Model Samsung Galaxy A5 2017 posiada aż dwie szufladki. Nie jest to standardowe rozwiązanie z jakiego korzysta większość producentów, czyli jedno gniazdo tzw. hybrydowe. Przy takim rozwiązaniu w zależności od potrzeb użytkownika mogą to być dwie karty SIM (działające w trybie Dual SIM) lub karta SIM pracująca w parze jednocześnie z nośnikiem pamięci microSD.
W tym popularnym średniaku od góry mamy gniazdo dostępne na karty pamięci, a na prawej krawędzi z przyciskami mamy gniazdo przeznaczone na kartę sim. A szkoda, że w Polsce Samsung nie zdecydował się na gniazdo hybrydowe.
Wyciąganie „serca” telefonu z chirurgiczną precyzją
Półżartem, półserio. Czas na usunięcie płyty głównej, której demontaż jest naprawdę banalny. Wystarczy, że paznokciem lub otwierakiem GSM delikatnie uniesiemy płytę główną. Warto pamiętać, aby sprawdzić odgięcie taśm z konektorami, które mogą podczas podnoszenia PCB blokować nam podniesienie. Jeśli już poczujemy, że płyta delikatnie się unosi możemy ją delikatnie chwycić rękami i odłożyć na bok.
I własnie w tym momencie wychodzi również, dlaczego warto założyć rękawiczki przed rozpoczęciem naprawy. Podnosząc tak „cenny” element bez zabezpieczenia rąk zostawiamy ślady na blaszkach zabezpieczających procesor lub innych podzespołach.
Czas na agregator smartfona, czyli baterię
Przed przystąpieniem do usunięcia akumulatora przypomnę, że moduły w postaci buzera czy wibracji mogą zostać. Nie musimy ich usuwać do całego demontażu wyświetlacza. Tym bardziej jeśli nie czujecie się zbyt pewni w takich naprawach. Do usunięcia baterii będziemy potrzebować opalarki, którą musimy bardzo delikatnie podgrzać okolice baterii, która jest po prostu przyklejona. Pamiętajmy, że podczas podgrzewania należy zniwelować natężenie ciepła. Sukcesywne rozprowadzanie podmuchu spowoduje, że klej będzie bardziej podatny na zmiany i ułatwi nam to odklejenie akumulatora. Zastanawiacie się pewnie czym go podważyć? Zaskoczę Was, że nie powinniśmy używać otwieraków GSM, a jedynie cienkiego openera.
Ten cienki otwieraczek nie powoduje, że zmienia się nam struktura bateii. Gdybyśmy użyli twardszego otwieraka np. spudgera możemy delikatnie zmienić strukturę baterii lub ją uszkodzić. W przypadku kiedy akumulator dalej stawia opór, to spróbujmy ponownie podgrzać baterię.
Działanie powinniśmy powtarzać do całkowitego usunięcia głównego „agregatora” telefonu Samsung Galaxy A5 2017. Cienkim kartonikiem operując w odpowiedni sposób możemy delikatnie odcinać klej.
Z wymontowaniem wyświetlacza bywa różnie
Zastanawiacie się pewnie dlaczego? Cóż, to wszystko zależy od uszkodzenia powierzchni wyświetlacza. Jeśli szkło sypie się nam na każdym kroku, może być trochę ciężej, bo jest to spore utrudnienie. Na szczęście najczęstsze pęknięcia to uszkodzenia samej szybki w postaci kilku głębokich rys. To kolejny powód dlaczego powinniśmy do napraw zakładać rękawiczki oraz gogle. Nigdy nie wiadomo czy szkło podczas demontażu nie będzie nam odskakiwać na bok. Zanim jednak zaczniemy demontować LCD, musimy go jeszcze podgrzać. Do tej czynności powinniśmy użyć opalarki zgrzewając sukcesywnie całą powierzchnie ekranu, dokładnie w taki sam sposób jak to robiliśmy przy podgrzewaniu tylnej pokrywy.
Dużym plusem dla tej „operacji” jest fakt, że jest to nasz stary i tak uszkodzony LCD, który teoretycznie możemy zniszczyć podczas zdejmowania. Oczywiście starajmy się naprawić telefon w taki sposób, abyśmy zdjęli stare LCD bez szwanku i większego kruszenia się szkła.
Kiedy już podgrzejemy ekran, to czas wizualnie poszukać szczeliny, w którą możemy wsunąć delikatnie otwierak GSM. Najlepiej zacząć od górnej części wyświetlacza. Jeśli macie problemy ze znalezieniem szczelin, to używając przyssawki należy delikatnie unieść ekran. Otwierakiem spudger tylko poszerzamy mniejszą szczelinę. W momencie jej powstawania wsuwamy w nią openera i staramy się dokładnie i powoli przesuwać go sukcesywnie na krawędziach LCD.
Po kilku chwilach sam otwierak możemy już wyciągnąć i odłożyć na bok. Aktualnie będziemy operować tylko i wyłącznie cienkim kartonikiem, który powinniśmy sukcesywnie przesuwać obserwując również jak reaguje na to LCD. Nie musimy się tutaj martwić tym, że i tak uszkodzony wyświetlacz pęknie nam przy demontażu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy zostawić openera w środku i podgrzać jeszcze trochę ekran urządzenia.
Te cienką kartę przesuwamy stopniowo z każdej strony. Kiedy szczelina jest już coraz większa oznacza to, że klej w znacznej części wyświetlacza już puścił i przesuwając kartonik możemy delikatnie go odcinać. W momencie, gdy wyświetlacz będzie można już swobodnie unosić, pamiętajmy, żeby robić to od góry (od głośnika – buzer), a nie od strony przycisków funkcyjnych. Rozdzielanie ekranu należy wykonywać stopniowo i bardzo powoli, tak aby taśma od LCD (zaznaczona czerwoną strzałką) delikatnie wyszła z malutkiej prostokątnej szczeliny w ramce korpusu całego telefonu.
Przy rozdzielaniu ekranu musimy uważać w dolnej jego części, gdzie przyciski funkcyjne mogą się przykleić do wyświetlacza (zaznaczone czerwoną strzałką). Dlatego trzeba je delikatnie odkleić używając np. otwieraka GSM lub pęsety. W przypadku większych problemów możemy ponownie podgrzać część LCD od strony ekranu, co spowoduje osłabienie kleju i łatwiejszy demontaż taśmy z przyciskiem Home oraz funkcyjnymi.
W ten o to sposób udało się nam dokonać demontażu całego uszkodzonego wyświetlacza, który powinniśmy zutylizować zgodnie z przepisami prawa. Oddzielanie ekranu z pewnością do najprostszych nie należy, ale jak widać można.
Złóż tak jak rozłożyłeś
W przypadku nowych wyświetlaczy, które kupujemy większość posiada oryginalną warstwę klejącą, która ułatwia montaż. Z nowego ekranu zdejmujemy folie ochronne i przystępujemy do wstawiania nowego wyświetlacza. Całość montujemy w odwrotnej kolejności do demontażu. Wykonując krok po kroku instrukcję z całą pewnością poradzicie sobie ze złożeniem telefonu.
Niestety po domowej naprawie Wasze urządzenie nie będzie już wodoodporne. Pamiętajcie, że czynności jakie zostały przedstawione w tym poradniku wykonujecie na własną odpowiedzialność. Jeśli macie jakieś pytania, to zapraszamy do komentarzy.
Źródło: Opracowanie własne, zdjęcia – NaprawTelefon.pl