Jak rozebrać flagowca? News Poradniki Serwis Telefony

Jak wymienić wyświetlacz w LG K10? Czyli jak zaoszczędzić 300 zł

Telefonów na rynku jest co niemiara. Skomplikowane konstrukcje i drogie podzespoły, w szczególności wyświetlacze zmuszają klientów do skorzystania z tańszych rynkowych rozwiązań. Technologiczna zaprezentuje Wam w dzisiejszym poradniku z cyklu „Jak rozebrać flagowca?” wymianę płyty głównej oraz wyświetlacza w popularnym telefonie LG K10 (K420N).

 

Koreańska firma LG mimo silnej konkurencji na rynku w dalszym ciągu walczy o swoich klientów. Nowoczesne smartfony tego producenta posiadają nie tylko przyzwoitą specyfikację, ale również dość łatwo je naprawić w przypadku utraty gwarancji, bądź uszkodzenia mechanicznego. Właśnie tak jest w przypadku budżetowego modelu LG K10, który można naprawić niezwykle szybko i co najważniejsze prosto. Zanim przystąpimy do działania, musimy zorganizować następujące narzędzia: kostki do gitary, pęseta, otwierak serwisowy oraz śrubokręt Philips. Do tego wszystkiego musimy kupić części zamienne, zakładając, że jest to wyświetlacz (najbardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne) koszt samodzielnej naprawy zamknie się w granicy około 230 zł. W serwisie producenta naprawa pogwarancyjna może sięgnąć nawet 500 zł, więc sami odpowiedzmy sobie na pytanie co dla nas jest najlepszym rozwiązaniem.

Nie dłużej niż minuta

Po przygotowaniu wszystkich narzędzi i części musimy wyciągnąć kartę pamięci oraz Sim, które podczas demontażu całego urządzenia mogą ulec zniszczeniu. Następną czynnością jest zdjęcie tylnej pokrywy baterii.

Usunięcie pokrywy baterii LG K10 / Fot.WitRigs

Telefon LG K10 to smartfon, który posiada wymienną baterię, dlatego następną czynnością jest wyciągnięcie akumulatora. Do tego możemy użyć albo otwieraka GSM, albo kostki, albo po prostu paznokcia, podważając lekko baterię.

Wyciąganie baterii w LG K10 / Fot.WitRigs

Czynności te są niezwykle proste i nie powinno nam to zając dłużej niż minutę.

Czas trochę pokręcić

Kolejną „operacją” jest oddzielenie tylnego korpusu (pokrywy płyty głównej) od całego modułu z wyświetlaczem. Do tego potrzebny jest nam gwiazdkowy śrubokręt zwany też Philips. Na poniższym zdjęciu dokładnie wskazujemy gdzie znajduje się 11 śrubek, które musimy odkręcić.

Demontaż tylnego korpusu LG K10 / Fot.WitRigs

Pamiętajmy, że śrubki należy odkładać w kolejności odkręcania. Jeśli obawiacie się, że możecie pogubić te malutkie śrubki, to sugeruje ułożyć je na białej kartce papieru w odpowiedniej ponumerowanej kolejności.

Czas na kostki

Kiedy usuniemy wszystkie śrubki i ułożymy je dokładnie w kolejności, czas na oddzielenie tylnego korpusu od modułu wyświetlacza. W tym celu potrzebujemy 3 kostek, które posłużą nam do tej „operacji”. Pierwszą z nich wsuwamy między szczelinę od wyświetlacza. Szukamy miejsca, gdzie jest ona największa. Kostki, które są cieniutkie idealnie wchodzą między takie szczeliny. W momencie kiedy uda się nam wsunąć narzędzie należy je delikatnie przesuwać w szczelinie (będziemy słychać charakterystyczne „klik”) tak aby zaczepy stopniowo puszczały na całej długości wyświetlacza po prawej lub lewej stronie, w zależności, od której zaczęliśmy. Finalnie kostkę zostawiamy w szczelinie.

Użycie kostki do gitary na ramce LG K10 / Fot.WitRigs

Czynność ta nie jest trudna, wystarczy pamiętać o cierpliwości, a wszystko z pewnością się uda. Następnie bierzemy kolejne dwie kostki i tę samą czynność wykonujemy z górną częścią ramki oraz drugą boczną.

Oddzielanie wyświetlacza od tylnej pokrywy LG K10 / Fot.WitRigs

Takie działanie spowoduje, że tylna pokrywa zacznie puszczać i będziemy ją mogli po prostu oddzielić ręką odkładając na bok. Przed nami ukaże się już tylko płyta główna.

„Serce” telefonu w pełnej okazałości

Demontaż powyższych podzespołów prezentuje nam płytę główną, która odpowiada za działanie smartfona. Czas na odczepienie wszystkich konektorów, które znajdują się na płycie głównej. Na poniższym zdjęciu widzimy 4 konektory połączone taśmą z podzespołami. W tym przypadku 3 z nich odpowiadają za: gniazdo mini-jack, moduł kamery tylnej i przedniej. Jeśli chodzi o 4 jest to połączenie wyświetlacza z PCB (płyta główna).

Odczepianie wszystkich konektorów od płyty głównej w LG K10 / Fot.WitRigs

Do ich demontażu wystarczy nam otwierak (spudger) lub kostka do gitary. Wystarczy, że delikatnie je wypniemy. Następnie należy usunąć wszystkie moduły. Do tej czynności należy użyć pęsety delikatnie wyjmując kamerę przednią i tylną oraz gniazdo mini-jack (znajdujące się na dole).

Odczepienie od płyty głównej kamery w LG K10 / Fot.WitRigs

Po wypięciu wszystkich konektorów czas na podniesienie płyty głównej, którą trzyma tylko jeden zaczep. Płyta powinna się dać lekko podważyć celem pełnego usunięcia jej rękami.

Demontaż płyty głównej w LG K10 / Fot.WitRigs

PCB należy odłożyć w bezpieczne miejsce, tak aby nie uległa zamoczeniu, bądź uszkodzeniu. Jest to druga (przed wyświetlaczem) bardzo ważna i droga część w nowoczesnych smartfonach.

Głośnik i wibracja

Po demontażu płyty głównej został nam jeszcze głośnik i moduł wibracji. Do ich demontażu należy użyć pęsety. Pamiętajmy, że przy tej „operacji” należy być bardzo ostrożnym, aby nie uszkodzić modułów.

Usunięcie modułu wibracji w LG K10 / Fot.WitRigs

Do podważania tych modułów najlepiej użyć pęsety o zagiętym zakończeniu. Cierpliwość i dokładność w tym przypadku jest najważniejsza.

Usuwanie głośnika do rozmów w LG K10 / Fot.WitRigs

W ten o to „magiczny” sposób mamy rozłożony na części pierwsze cały telefon. Jak widzicie naprawa nie wygląda na trudną, a najważniejsze w tym wszystkim jest to, że w ten sposób możemy zaoszczędzić nawet około 300 zł. Złożenie telefonu następuje w analogicznej kolejności do jego rozłożenia. Pamiętajcie również, że wszelkie naprawy, jakie wykonujecie na podstawie naszych poradników przeprowadzacie na własną odpowiedzialność. Oprócz wymiany całego modułu na rynku serwisów pogwarancyjnym LG możemy również dokonać tańszej naprawy. Mowa o wymianie szybki, która polega na oddzieleniu ekranu od uszkodzonego digitizera. Usługa LG K10 wymiana szybki to świetna okazja do tego, aby znów cieszyć się sprawnym telefonem. W przypadku problemów z naprawą czekamy na Wasze pytania w komentarzach.

Źródło: Opracowanie własne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *